Rzetelnie liczymy dokumenty do księgowania:

księgujemy taniej niż wynika to z cennika

27.2.17

Reforma KAS: Kto i co będzie wydawał od 1 marca 2017 r.

Reforma KAS: Kto i co będzie wydawał od 1 marca 2017 r.

1 marca 2017 r. wejdą w życie rewolucyjne zmiany w zakresie funkcjonowania organów podatkowych, tj. utworzona zostanie Krajowa Administracja Skarbowa. Zmiany odczują wszyscy podatnicy, ponieważ reforma wiąże się m.in. z modyfikacją struktury administracji, zmianą kompetencji i właściwości organów, np. w zakresie podatku akcyzowego, a także kontroli. Zmianami właściwości organów są najbardziej zainteresowani podatnicy, których postępowania podatkowe i celne są w toku lub którzy przed wejściem w życie ustawy złożyli wniosek o interpretację indywidualną i czekają na jej wydanie.

24.2.17

Unikanie podwójnego opodatkowania. Metoda odliczenia proporcjonalnego

Unikanie podwójnego opodatkowania. Metoda odliczenia proporcjonalnego
Zastosowanie tej metody oznacza, że dochód osiągnięty za granicą podlega opodatkowaniu w Polsce, ale od należnego podatku odlicza się podatek zapłacony za granicą. Odliczenie to nie może jednak przekroczyć wysokości podatku przypadającego proporcjonalnie na dochód osiągnięty za granicą.

22.2.17

Koszty uzyskania przychodów. Ważny jest cel poniesienia wydatku

Koszty uzyskania przychodów. Ważny jest cel poniesienia wydatku
Z uzasadnienia: Sąd podkreśla, że polskiemu systemowi prawa podatkowego obca jest zasada, którą syntetycznie można przedstawić w ten sposób, że samo poniesienie wydatków przez przedsiębiorcę i dysponowanie przez niego dokumentami zakupu paliwa i opłat za przejazd autostradą, a więc dokumentującymi nabycie towarów i usług nieswoistych, spełnia warunek właściwego udokumentowania tego, że dane wydatki spełniają cechy pozwalające na ich zakwalifikowanie do kosztów uzyskania przychodów. Przeciwnie przy takich nieswoistych towarach i usługach rzeczą prowadzącego działalność podatnika jest zadbanie o wykazanie celu tych wydatków.

20.2.17

Jak odwołać się od decyzji w sprawie wymiaru podatku od nieruchomości

Jak odwołać się od decyzji w sprawie wymiaru podatku od nieruchomości

Osoba fizyczna (w tym prowadząca działalność gospodarczą) składa właściwemu organowi podatkowemu (wójtowi, burmistrzowi, prezydentowi miasta; dalej: organ gminy) informację o nieruchomościach i obiektach budowlanych w terminie 14 dni od dnia wystąpienia okoliczności uzasadniających powstanie albo wygaśnięcie obowiązku podatkowego w zakresie podatku od nieruchomości (art. 6 ust. 6 ustawy z 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych; t.j. Dz.U. z 2016 r. poz. 716 ze zm.; dalej: u.p.o.l.). Taką okolicznością jest np. nabycie lub zbycie całości lub części nieruchomości.

17.2.17

PIT za 2016 r. Koszty uzyskania przychodów można podwyższyć

PIT za 2016 r. Koszty uzyskania przychodów można podwyższyć
Pracownik ma prawo do odliczenia od przychodu zryczałtowanych kosztów uzyskania przychodów. Nie są one jednak zbyt wysokie. Przepisy wskazują, że jeżeli roczne koszty uzyskania przychodów są niższe od wydatków na dojazd do zakładu lub zakładów pracy środkami transportu autobusowego, kolejowego, promowego lub komunikacji miejskiej, w rocznym rozliczeniu można wskazać wydatki faktycznie poniesione, udokumentowane wyłącznie imiennymi biletami okresowymi.

pit

15.2.17

Rygor natychmiastowej wykonalności decyzji. Ważny wyrok NSA

Rygor natychmiastowej wykonalności decyzji. Ważny wyrok NSA
Tezy: W świetle art. 212 zd. 1 w związku z art. 239b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 749 ze zm.; dalej: „o.p.") warunkiem wprowadzenia postanowienia o nadaniu rygoru natychmiastowej wykonalności do obrotu prawnego jest doręczenie podatnikowi zarówno decyzji wymiarowej, jak i tego postanowienia albo tylko decyzji wymiarowej w sytuacji, gdy postanowienie o nadaniu tej decyzji rygoru natychmiastowej wykonalności zostało zawarte w decyzji wymiarowej.

13.2.17

Wypożyczenie instrumentów muzycznych uczniom nie korzysta ze zwolnienia z VAT

Wypożyczenie instrumentów muzycznych uczniom nie korzysta ze zwolnienia z VAT

Urząd gminy (podatnik VAT czynny) jest organem założycielskim i prowadzącym dla szkoły muzycznej. Placówka, będąca jednostką budżetową objętą systemem oświaty, nie jest oddzielnie od gminy zarejestrowana na potrzeby VAT. Szkoła świadczy usługi w zakresie kształcenia i wychowania oraz opieki nad dziećmi i młodzieżą. Realizuje swoje zadania m.in. przez prowadzenie lekcji nauki gry na instrumentach. Podczas zajęć uczniowie bezpłatnie korzystają z należących do szkoły pomocy dydaktycznych, w tym instrumentów muzycznych. Ma to na celu umożliwienie rozwoju zainteresowań oraz udoskonalenie zdolności muzycznych, w szczególności dzieciom, które nie dysponują własnymi instrumentami. Jednak instrumenty te są również odpłatnie udostępniane uczniom przez gminę za pośrednictwem szkoły do ćwiczeń we własnym zakresie poza jej budynkiem. Czy w tym drugim przypadku udostępnienie instrumentów jest działalnością zwolnioną z VAT na podstawie art. 43 ust.

vat

10.2.17

Ewidencjonowanie sprzedaży. Kasa fiskalna to nie zabawka

Ewidencjonowanie sprzedaży. Kasa fiskalna to nie zabawka
Z uzasadnienia: Przy tak znacznej ilości ich dodatkowych otwarć nie sposób dać wiary wyjaśnieniom skarżącej, że ich otwieranie było podyktowane wyłącznie koniecznością rozmieniania gotówki, jej pobrania lub zwrotu. Za całkowicie nieprzekonywujące należy uznać zawarte w skardze wyjaśnienia, że znaczne ilości dodatkowych otwarć szuflad mogły być spowodowane "zabawą znudzonego kasjera". Znaczna ilość dodatkowych otwarć szuflad kas w połączeniu z przeprowadzonymi przez organ wyliczeniami średniej marży ważonej potwierdza, że skarżąca nie zaewidencjonowała w swoich księgach całości przychodu z tytułu sprzedaży towarów.

zwrot

8.2.17

Przedawnienie zobowiązania podatkowego a umorzenie postępowania

Przedawnienie zobowiązania podatkowego a umorzenie postępowania
Z uzasadnienia: Stosownie do postanowień art. 208 § 1 Ordynacji podatkowej, gdy postępowanie z jakiejkolwiek przyczyny stało się bezprzedmiotowe, w szczególności w razie przedawnienia zobowiązania podatkowego, organ podatkowy wydaje decyzję o umorzeniu postępowania. Norma wynikająca z powyższego przepisu nakazuje umorzenie postępowania, gdy postępowanie z jakiejkolwiek przyczyny stanie się bezprzedmiotowe, a w szczególności w razie przedawnienia zobowiązania podatkowego.

6.2.17

Umowa powiernicza. Sprawdź, na co należy uważać

Umowa powiernicza. Sprawdź, na co należy uważać
Powiernictwo to umowa, której stronami są powierzający i powiernik. Umowa powiernicza nie została szczegółowo uregulowana, dlatego stosuje się do niej przepisy dotyczące umowy zlecenia z kodeksu cywilnego, co znalazło odzwierciedlenie w orzecznictwie. Sąd Najwyższy stwierdził, że stosunek powiernictwa jako umowy o dokonywanie czynności prawnych oraz czynności natury faktycznej wykazuje cechy właściwe umowie zlecenia (wyrok z dnia 18 lutego 2004 r., sygn. akt V CK 216/03).

3.2.17

NSA. Choroba jako podstawa umorzenia zaległości podatkowych

NSA. Choroba jako podstawa umorzenia zaległości podatkowych
Z uzasadnienia: Choroba jest niewątpliwie istotnym zdarzeniem, które należy uwzględniać w procesie decyzyjnym o przyznaniu bądź odmowie przyznania ulgi, to jednak nie stanowi ona samoistnie podstawy do umorzenia zaległości podatkowych. Okoliczność ta musi być bowiem oceniana w konkretnym stanie faktycznym, przy uwzględnieniu innych okoliczności danej sprawy, tym bardziej, że z akt sprawy nie wynika, że rozpoznana u podatnika choroba zakłócała jego prawidłowe funkcjonowanie zarówno na polu rodzinnym jak i zawodowym.

1.2.17

WSA. Zaległe składki za pracownika bez PIT

WSA. Zaległe składki za pracownika bez PIT
Z uzasadnienia: Skoro właściwe przepisy regulujące zasady uiszczania składek na ubezpieczenie społeczne nie przewidują możliwości przeniesienia odpowiedzialności płatnika składek na ubezpieczenie społeczne za nienależyte wywiązywanie się z nałożonych na tego płatnika obowiązków na osoby ubezpieczone, to uchybienie płatnika polegające na zbyt późnej wpłacie składek nie może być w żadnym razie uznane za świadczenie dokonane "za ubezpieczonego". Nieprawidłowości płatnika w żaden sposób nie mogą jednak wywoływać skutków u ubezpieczonych w postaci przysporzenia majątkowego, bowiem nie są oni zobowiązani do zapłaty zaległej składki na ubezpieczenie społeczne.

pit