Rzetelnie liczymy dokumenty do księgowania:

księgujemy taniej niż wynika to z cennika

30.1.17

Rejestracja podatników VAT na nowych zasadach

Rejestracja podatników VAT na nowych zasadach

Obowiązująca od 1 stycznia 2017 roku nowelizacja ustawy o VAT stawia na lepszą weryfikację podmiotów zgłaszających się do rejestru VAT, a także obecnych podatników. Kluczową zmianą jest modyfikacja procesu rejestracji VAT. Organy skarbowe mogą już nie tylko kontrolować jej zasadność, ale także mają prawo odmówić takiej rejestracji lub wykreślić z listy podatników VAT już istniejące podmioty.

vat

27.1.17

Opodatkowanie dochodu z odpłatnego zbycia nieruchomości

Opodatkowanie dochodu z odpłatnego zbycia nieruchomości
Podatek dochodowy od osób fizycznych (zwany dalej PIT) płaci się w przypadku: uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej, prawa wieczystego użytkowania gruntów, jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.

pit

23.1.17

ZUS przedsiębiorców w 2017 r. Składka zdrowotna także w górę

ZUS przedsiębiorców w 2017 r. Składka zdrowotna także w górę
Od 1 stycznia 2017 r. wzrosła wysokość składek na ubezpieczenie społeczne dla przedsiębiorców. Wynika to ze wzrostu minimalnego wynagrodzenia za pracę - w przypadku nowych firm oraz wyższego prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia, które stanowi podstawę wyliczenia składek dla przedsiębiorców działających na rynku od dłuższego czasu. Minimalne wynagrodzenie za pracę, zgodnie z rozporządzeniem z 9 września 2016 r. w sprawie wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2017 r. (Dz. U. poz. 1456), wynosi w tym roku 2000 zł (w 2016 r. było to 1850 zł), natomiast, jak wynika z ustawy budżetowej, przeciętne prognozowane wynagrodzenie w 2017 r. wynosi 4263 zł (w 2016 r. - 4055 zł). Podwyżka nie ominęła także składki zdrowotnej.

9.1.17

MF: W 2017 roku progi podatkowe bez zmian

MF: W 2017 roku progi podatkowe bez zmian

Po przekroczeniu 85 528 złotych rocznego dochodu nadwyżka opodatkowana będzie 32 proc. PIT – informuje resort finansów. Nowelizacja ustawy o podatku od dochodu osób fizycznych pozostawiła progi podatkowe bez zmian, jednak zmieniły się przepisy dot. kwoty zmniejszającej podatek, co w przypadku skali podatkowej rzutuje na wysokość odprowadzanej daniny.

pit

6.1.17

Przeciwdziałanie unikaniu opodatkowania. Ważny wyrok NSA

Przeciwdziałanie unikaniu opodatkowania. Ważny wyrok NSA
Teza: Wprawdzie przepisy regulujące przeciwdziałanie unikaniu opodatkowania (Dział IIIa, art. 119a i nast.) zostały wprowadzone do ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613 ze zm.) dopiero z dniem 15 lipca 2016 r. (przez art. 1 pkt 6 ustawy z dnia 13 maja 2016 r., Dz. U. poz. 846), to jednak w stanie prawnym obowiązującym przed tą datą organy podatkowe dysponowały możliwością przedefiniowania rodzaju czynności prawnej, w stosunku do wskazywanego przez podatnika, jeżeli odmienny charakter takiej operacji wynikał z jej treści, zamiaru stron oraz celu. Możliwości takie zapewniał i nadal zapewnia art. 199a § 1 Ordynacji podatkowej.

4.1.17

WSA. Dokumentowanie dojazdów na zabiegi rehabilitacyjne

WSA. Dokumentowanie dojazdów na zabiegi rehabilitacyjne
Z uzasadnienia: Zgodnie z art. 26 ust. 7a pkt 14 ustawy o PIT prawo podatnika do pomniejszenia podstawy opodatkowania zostało ograniczone do wydatków na przejazdy własnym samochodem na niezbędne zabiegi leczniczo-rehabilitacyjne. Użycie zwrotu "leczniczo-rehabilitacyjne" wskazuje na to, że ustawodawcy chodziło o zabiegi, które mają podwójny charakter. Nie mieszczą się zatem w granicach tej ulgi wydatki na przejazdy na zabiegi mające charakter jedynie leczniczy, bez elementu rehabilitacji, lub wydatki na przejazdy do lekarzy lub badania, jeżeli wizyty takie nie były związane z wykonywaniem zabiegów.

pit,zwrot

2.1.17

Przeniesienie prawa własności w zamian za zaległości podatkowe. Skutki w PIT

Przeniesienie prawa własności w zamian za zaległości podatkowe. Skutki w PIT
Tezy: Przeniesienie własności rzeczy lub praw majątkowych na rzecz Skarbu Państwa lub jednostki samorządu terytorialnego w zamian za zaległości podatkowe z tytułu podatków na zasadach określonych w art. 66 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) , nie powoduje u podatnika powstania przychodu na podstawie art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397 ze zm.). 

pit