Rzetelnie liczymy dokumenty do księgowania:

księgujemy taniej niż wynika to z cennika

30.11.16

Niższe świadczenie emerytalno-rentowe w razie braku dokumentów potwierdzających wysokość wynagrodzenia

Niższe świadczenie emerytalno-rentowe w razie braku dokumentów potwierdzających wysokość wynagrodzenia
Problemy osób chcących obecnie wskazać do podstawy wymiaru świadczenia lub dla potrzeb ustalenia kapitału początkowego zarobki z 20 dowolnych lat z całego okresu ubezpieczenia, wynikają m.in. z tego, że w momencie zakończenia pracy w danym zakładzie, odbierając świadectwo pracy, nie zwróciły się przy tej okazji do właściwych służb zakładu pracy o wystawienie zaświadczenia o zarobkach. Zakład pracy nie mógłby odmówić wystawienia zaświadczenia o zarobkach na prośbę pracownika, nie miał natomiast obowiązku wystawiania takiego zaświadczenia z urzędu.

pit

28.11.16

Podatek od towarów i usług: Wykreślenie z rejestru VAT pułapką dla podatników

Podatek od towarów i usług: Wykreślenie z rejestru VAT pułapką dla podatników

Od przyszłego roku wejdzie w życie przygotowywana od września nowelizacja ustawy o podatku od towarów i usług. Uchwalone zmiany mają zmierzać do uszczelnienia systemu podatkowego oraz skuteczniejszego zwalczania oszustw w zakresie VAT. W ciągu ostatniego miesiąca propozycje, które się w nim znalazły, były szeroko komentowane w mediach. Wskazywano, że znajdujące się w nim rozwiązania są zbyt restrykcyjne, a zmiany uderzą głównie w uczciwych podatników. Niektóre z proponowanych zmian będą oddziaływały także na ich kontrahentów.

vat

25.11.16

NSA. Ogródek przydomowy bez VAT

NSA. Ogródek przydomowy bez VAT
Dzierżawa gruntu przeznaczonego pod przydomowe ogródki działkowe i zieleń, który - zgodnie z umową - będzie wykorzystywany na cele rolnicze, korzysta ze zwolnienia od podatku od towarów i usług na podstawie § 3 ust. 1 pkt 2 rozporządzenia Ministra Finansów z 20 grudnia 2013 r. w sprawie zwolnień od podatków od towarów i usług oraz warunków stosowania tych zwolnień (Dz. U. z 2013 r., poz. 1722), niezależnie od tego, czy dzierżawca jest rolnikiem ryczałtowym, czy też osobą wykorzystującą produkty rolne pochodzące z uprawy tego gruntu jedynie na własne potrzeby (konsumpcję) - orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.

vat

23.11.16

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych: Więcej podatników skorzysta z uproszczonego sposobu rozliczeń

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych: Więcej podatników skorzysta z uproszczonego sposobu rozliczeń

Osoba, która dopiero zamierza rozpocząć działalność, może płacić ryczałt bez względu na wysokość przychodów do końca tego roku, ale po przekroczeniu w następnym roku limitu 150 tys. euro (jest przeliczany po średnim kursie ogłoszonym przez NBP na pierwszy dzień roboczy października) w kolejnym nie będzie mógł już korzystać z preferencji. Jednak zgodnie z propozycją wicepremiera Morawieckiego (projekt został wniesiony do Sejmu) limit ma być podwyższony do 250 tys. euro już od 1 stycznia 2017 r.

21.11.16

Składki ZUS od noclegów i diet pracowników mobilnych

Składki ZUS od noclegów i diet pracowników mobilnych
Jeśli określone świadczenie nie stanowi przychodu ze stosunku pracy, to nie istnieje z tego tytułu obowiązek opłacania składek na ubezpieczenia społeczne. Zatem, w sytuacji gdy wartość noclegów i diet dla pracowników mobilnych przebywających w podróży służbowej oraz wartości noclegów zapewnianych pracownikom mobilnym w trakcie wyjazdów odbywanych w celu wykonywania swoich obowiązków nie stanowi przychodu z tytułu stosunku pracy, wartości tych świadczeń nie należy uwzględniać w podstawie wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne z tytułu stosunku pracy wyjaśnił ZUS.

18.11.16

Oświadczenia na potrzeby FATCA

Oświadczenia na potrzeby FATCA
Oświadczenia FATCA służą określeniu, czy posiadacz rachunku finansowego jest rezydentem Stanów Zjednoczonych. Składają je osoby fizyczne i prawne, które posiadają rachunki finansowe otwarte po 30 czerwca 2014 r. Wynika to z ustawy z dnia 9 października 2015 r. o wykonywaniu Umowy między Rządem Rzeczpospolitej Polskiej a Rządem Stanów Zjednoczonych Ameryki w sprawie poprawy wypełniania międzynarodowych obowiązków podatkowych oraz wdrożenia ustawodawstwa FATCA . Ustawa nakłada na polskie instytucje finansowe obowiązek identyfikacji amerykańskich rachunków raportowanych oraz przekazania informacji o nich ministrowi właściwemu do spraw finansów publicznych.

16.11.16

NSA. Nadanie decyzji rygoru natychmiastowej wykonalności

NSA. Nadanie decyzji rygoru natychmiastowej wykonalności
Z uzasadnienia: Okoliczność upływu terminu przedawnienia nie może sama w sobie uzasadniać obawy niewykonania zobowiązania podatkowego. Krótki okres pozostały do zakończenia biegu terminu przedawnienia nie oznacza bowiem, iż zobowiązany na pewno nie wykona dobrowolnie zobowiązania podatkowego. Ponadto wskazać należy, że oparcie postanowienia o nadaniu decyzji rygoru natychmiastowego wyłącznie na tej okoliczności faktycznej, iż okres przedawnienia tego zobowiązania jest krótszy niż trzy miesiące zbędnym czyniłoby drugą przesłankę zastosowania tego rygoru, jaką jest uprawdopodobnienie niebezpieczeństwa niewykonania zobowiązania.

14.11.16

NSA. Utrata zarządu nie powoduje wygaśnięcia prokury

NSA. Utrata zarządu nie powoduje wygaśnięcia prokury
Art. 109.7 § 2 Kodeksu cywilnego wskazuje wprost pięć przypadków wygaśnięcia prokury oraz dwa stany faktyczne, gdy prokura nie wygasa. Jest to śmierć przedsiębiorcy i utrata przez niego zdolności do czynności prawnych. Tak więc, utrata przez spółkę zarządu nie powoduje wygaśnięcia prokury. Prokurent jest bowiem z mocy ustawy uprawniony do reprezentowania spółki w sprawach sądowych i pozasądowych, jakie są związane z prowadzeniem przedsiębiorstwa. Nieposiadanie w toku procesu zarządu przez spółkę z o.o., nie daje podstaw do stwierdzenia braku należytej reprezentacji i w konsekwencji uznania o nieważności postępowania, gdy spółka ma prokurenta. Interesy, które chroni art. 183 § 2 pkt 2 ustawy - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi są w takim przypadku zabezpieczone przez działania prokurenta.

11.11.16

WSA. Brak kontaktu z podatnikiem jako przesłanka wykreślenia z rejestru VAT

WSA. Brak kontaktu z podatnikiem jako przesłanka wykreślenia z rejestru VAT
Z uzasadnienia: Konsekwencje wykreślenia podmiotu z rejestru podatników VAT UE nie mają natury czysto porządkowej czy technicznej, ale zasadniczo wpływają na sferę jego praw i obowiązków określonych ustawą VAT. Dlatego też organ podatkowy powinien podjąć nie jakiekolwiek udokumentowane próby skontaktowania się z podmiotem, ale działając z najwyższa starannością podjąć możliwe ze względów prawnych i organizacyjnych próby skontaktowania się, zwłaszcza jeżeli istnienie organu chociażby ze względu na składanie deklaracji podatkowych nie budzi wątpliwości.

vat

9.11.16

NSA. Interpretacja indywidualna chroni także następcę prawnego

NSA. Interpretacja indywidualna chroni także następcę prawnego
Z uzasadnienia: Jeżeli jeden z podmiotów wskazanych w art. 93 § 1 Ordynacji podatkowej (spółka przyjmująca) zastosował się do uzyskanej interpretacji indywidualnej wydanej wobec innego podmiotu (spółki przejmowanej), w sytuacji zaistnienia takiego samego stanu faktycznego, jakkolwiek w odniesieniu już do innego podmiotu (spółki przejmującej) wywoła to ochronę prawną na wypadek jej zmiany, nieuwzględnienia w rozstrzygnięciu sprawy podatkowej lub uchylenia prawomocnym wyrokiem sądu administracyjnego. To samo dotyczy sytuacji, w której stan faktyczny wskazany we wniosku interpretacyjnym i wydanej na jego tle interpretacji dotyczy zdarzenia przyszłego, które ziści się dopiero po połączeniu podmiotów.

7.11.16

Nie zawsze pośrednik musi ewidencjonować sprzedaż w kasie

Nie zawsze pośrednik musi ewidencjonować sprzedaż w kasie

Podatnik zdecydował się na pośredniczenie przez aplikację w sprzedaży usług oferowanych przez różne restauracje (usługodawców). Klient może wybrać jedną z trzech form zapłaty: gotówką w lokalu lub przy dostawie płatną do rąk usługodawcy za pokwitowaniem, kartą w lokalu usługodawcy lub poza lokalem przy dostawie, jeśli usługodawca zapewnia taką możliwość, za pośrednictwem aplikacji (w przypadku zarejestrowania konta w serwisie). Wszelkie płatności dokonywane przez klientów za pośrednictwem aplikacji są realizowane za pośrednictwem portalu i na warunkach wskazanych przez jego właścicieli. Podatnik w terminach wskazanych w umowie agencyjnej przelewa środki pieniężne na wskazane przez usługodawcę konto. Nie jest on stroną umowy zawieranej za pośrednictwem aplikacji, a jedynie pośrednikiem w jej zawarciu i nie nabywa ani nie sprzedaje usług. Wszelkie płatności pobierane przy użyciu aplikacji pobierane są w imieniu i na rzecz usługodawców,

4.11.16

Wydatki na rzecz kontrahentów w kosztach uzyskania przychodów

Wydatki na rzecz kontrahentów w kosztach uzyskania przychodów
Nawiązywanie i utrzymywanie kontaktów biznesowych może wiązać się z ponoszeniem wydatków nie tylko na organizację spotkań, ale niekiedy także bezpośrednio na rzecz kontrahentów. W tym ostatnim wypadku mogą to być różnego rodzaju nieodpłatne świadczenia, począwszy od zwrotu określonych kosztów, a skończywszy na tradycyjnych prezentach. Analizując podatkowe aspekty takich wydatków, pod uwagę należy brać nie tylko kwestie ujęcia ich w kosztach uzyskania przychodów, co jest przedmiotem niniejszego artykułu, ale niekiedy także rozpoznania z tego tytułu przychodu powstającego po stronie kontrahenta.

zwrot

2.11.16

WSA. Zmiana formy opodatkowania prowadzonej działalności

WSA. Zmiana formy opodatkowania prowadzonej działalności
Z uzasadnienia: Z wykładni literalnej art. 9a ust. 4 ustawy o PIT wynika, że do dokonania prawnie skutecznej zmiany formy opodatkowania w latach następnych prowadzonej działalności gospodarczej niezbędnym jest bezpośrednie zawiadomienie w formie pisemnej właściwego naczelnika urzędu skarbowego o rezygnacji z dotychczasowej formy opodatkowania. Dopiero w stanie prawnym obowiązującym od 19 maja 2016 r., na skutek nowelizacji ww. przepisu, ustawodawca przewidział zmianę formy opodatkowania w następnych latach prowadzenia działalności m.in. poprzez zmianę wpisu na podstawie przepisów o swobodzie działalności gospodarczej tj. za pośrednictwem Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG).

pit