Rzetelnie liczymy dokumenty do księgowania:

księgujemy taniej niż wynika to z cennika

29.11.13

Podatek dochodowy – rozliczanie inwestycji w obcych środkach trwałych

Podatek dochodowy – rozliczanie inwestycji w obcych środkach trwałych
Pojęcie „inwestycji w obcych środkach trwałych” nie jest zdefiniowane ani w ustawie z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz.U. z 2012 r., poz. 361, z późn. zm., dalej: ustawa o PIT), ani w ustawie z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn. Dz.U. z 2011 r., nr 74, poz. 397, z późn. zm., dalej: ustawa o CIT). W interpretacjach indywidualnych wydawanych przez ministra finansów jest ono określane jako „ogół działań (nakładów) podatnika odnoszących się do niestanowiącego jego własności środka trwałego, które zmierzają do jego ulepszenia lub polegają na stworzeniu składnika majątku mającego cechy środka trwałego, który może być wykorzystywany na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej”.

27.11.13

VAT: Rozliczenie z niedoszłym nabywcą przy cesji praw i obowiązków z umowy sprzedaży

VAT: Rozliczenie z niedoszłym nabywcą przy cesji praw i obowiązków z umowy sprzedaży
Z uzasadnienia: W wyniku zawartej umowy cesji nabywca 2 wstąpił w miejsce nabywcy 1 we wszystkie jego zobowiązania wynikające z umowy przedwstępnej sprzedaży. Tym samym nabywca 1 nie jest już stroną umowy przedwstępnej. Wpłacona kwota zaliczki traci ten charakter w odniesieniu do nabywcy 1. Zatem korekta i nota skierowane zostały do niewłaściwego nabywcy. Nabywca 1 nie może być adresatem faktury korygującej, ponieważ przestał być stroną ww. umowy.

25.11.13

Usługi doradcze świadczone przez podmiot zagraniczny a obowiązek potrącenia podatku u źródła

Usługi doradcze świadczone przez podmiot zagraniczny a obowiązek potrącenia podatku u źródła
Przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (dalej: ustawy o CIT) nakładają na podatników będących odbiorcami niektórych usług świadczonych przez podmioty zagraniczne obowiązek poboru zryczałtowanego podatku, tzw. podatku u źródła. Stawka podatku, wynikająca z polskich przepisów, zależy od rodzaju wyświadczonych usług. Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 2a ww. ustawy stawka podatku u źródła od świadczeń doradczych oraz usług o podobnych charakterze wykonywanych przez podmioty zagraniczne wynosi 20% przychodów. Obowiązek poboru tego podatku ciąży na polskim podatniku będącym usługobiorcą. Niemniej, nie oznacza to jeszcze, że każda usługa doradcza wyświadczona przez zagraniczny podmiot skutkuje powstaniem obowiązku potrącenia 20-procentowego podatku u źródła.

22.11.13

Usługi doradcze świadczone przez podmiot zagraniczny a obowiązek potrącenia podatku u źródła

Usługi doradcze świadczone przez podmiot zagraniczny a obowiązek potrącenia podatku u źródła
Przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych nakładają na podatników będących odbiorcami niektórych usług świadczonych przez podmioty zagraniczne obowiązek poboru zryczałtowanego podatku, tzw. podatku u źródła. Stawka podatku, wynikająca z polskich przepisów, zależy od rodzaju wyświadczonych usług. Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 2a ustawy o CIT, stawka podatku u źródła od świadczeń doradczych oraz usług o podobnych charakterze wykonywanych przez podmioty zagraniczne wynosi 20% przychodów. Obowiązek poboru tego podatku ciąży na polskim podatniku będącym usługobiorcą. Niemniej, nie oznacza to jeszcze, że każda usługa doradcza wyświadczona przez zagraniczny podmiot skutkuje powstaniem obowiązku potrącenia dwudziestoprocentowego podatku u źródła.

20.11.13

Ulga w składkach ZUS przy współpracy z byłym pracodawcą

Ulga w składkach ZUS przy współpracy z byłym pracodawcą
Aby osoba rozpoczynająca prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej miała prawo do opłacania składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe od podstawy wymiaru składek nie niższej niż 30% kwoty minimalnego wynagrodzenia niezbędne jest aby nie wykonywała tożsamych czynności na rzecz byłego pracodawcy w bieżącym lub poprzednim roku kalendarzowym. Oznacza to, iż zakres wykonywanych czynności na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy na rzecz którego wykonywana jest działalność nie może pokrywać się z zakresem czynności wykonywanych w ramach stosunku pracy. Przez zwrot „czynności wchodzące w zakres wykonywanej działalności" należy rozumieć czynności powierzone przez pracodawcę i wykonywane przez pracownika w ramach stosunku pracy.

18.11.13

Nie można utajnić całego wyroku arbitrażu

Nie można utajnić całego wyroku arbitrażu

Prokuratoria Generalna Skarbu Państwa ma powody do refleksji. W piątek z kretesem przegrała sprawę przed Wojewódzkim Sądem Administracyjny (sygn. II SA/Wa 909/13). Sąd uchylił dwie decyzje prezesa prokuratorii: nie chciał on udostępnić przedstawicielowi Sieci Obywatelskiej Watchdog Polska wyroku arbitrażowego w sprawie Servier kontra Polska. Spór z francuskim koncernem farmaceutycznym, który żądał niemal 235 mln euro (950 mln zł), zakończył się koniecznością zapłaty przez Polskę ponad 4 mln euro. Szczegółów sprawy do dziś nie znamy.

15.11.13

Zatrudnienie pracownika z urzędu pracy - korzyści dla przedsiębiorcy

Zatrudnienie pracownika z urzędu pracy - korzyści dla przedsiębiorcy
Zatrudnienie pracownika z urzędu pracy może przynieść przedsiębiorcy wymierne korzyści. Dzięki środkom z Funduszu Pracy przedsiębiorcy mogą starać się o dofinansowanie lub refundację wydatków w zależności od tego, z jakiego instrumentu wsparcia zamierzają skorzystać. Warunkiem jest przyjęcie do pracy osoby bezrobotnej.

13.11.13

Zapłata podatku przez osobę trzecią a wygaśnięcie zobowiązania podatkowego

Zapłata podatku przez osobę trzecią a wygaśnięcie zobowiązania podatkowego
Z uzasadnienia: Zobowiązanie podatkowe powinno być zaspokojone z majątku podatnika, gdyż tylko z jego obowiązkiem podatkowym, rozumianym jako obowiązek osobisty, jest ono związane. Oznacza to, że nie może ono być zaspokojone z majątku innej osoby, a więc np. umowa o przejęcie długu podatkowego nie będzie wywoływała skutków podatkowych i uwalniała od odpowiedzialności. Przyjęcie poglądu, że zapłata podatku przez inny niż podatnik podmiot powoduje wygaśnięcia zobowiązania, prowadziłoby do nieusuwalnych sprzeczności w teorii zobowiązań podatkowych.

8.11.13

Ryzykowne zachowania w pracy – ciemna strona sieci

Ryzykowne zachowania w pracy – ciemna strona sieci
Ryzykowne zachowania w pracy – ciemna strona sieci Rozwaga i zasady bezpieczeństwa stosowane w analogowym świecie, obowiązują również w wirtualnej rzeczywistości. Niefrasobliwość w posługiwaniu się nowymi technologiami w odczuciu wielu nie ma wpływu na jakość życia. Przypadkowy 22 milionowy przelew urzędnika bankowego, wyciek tajnych haseł czy udostępnienie lokalizacji lotniskowca w mediach społecznościowych przeczą tej tezie. Wymienione poniżej przypadki które przytrafiły się pracownikom w różnych częściach globu, świadczą o tym, że również ,,technologiczne BHP” jest ważnym elementem naszego funkcjonowania w pracy. Siedem błędów bezpieczeństwa IT to studium przypadku beztroski w posługiwaniu się nowymi technologiami.

6.11.13

Badania psychologiczne pracownika a zwolnienie z VAT

Badania psychologiczne pracownika a zwolnienie z VAT
Z uzasadnienia: Badania psychologiczne są częścią profilaktycznej opieki zdrowotnej, sprawowanej przez służbę medycyny pracy nad pracującymi. Wynik badania psychologicznego, przeprowadzonego w ramach wstępnych, okresowych i kontrolnych badań lekarskich pracowników, stanowi warunek wykonywania określonego zawodu lub określonych czynności. Skoro zatem badania psychologiczne stanowią element badań z zakresu medycyny pracy, tym samym również i one realizują cechy profilaktyki zdrowotnej, mieszcząc się w pojęciu usług z zakresu opieki medycznej, o których mowa w art. 43 ust. 1 pkt 18-19 ustawy o podatku od towarów i usług.

4.11.13

Gaz ziemny do celów opałowych objęty akcyzą. Zwolnienie dla gospodarstw domowych

Gaz ziemny do celów opałowych objęty akcyzą. Zwolnienie dla gospodarstw domowych

1 listopada br. weszła w życie większość znowelizowanych przepisów ustawy o podatku akcyzowym. Nowelizacja ta dostosowuje polskie przepisy do wymogów prawa UE, bo 31 października upłynął okres przejściowy na opodatkowanie akcyzą gazu ziemnego przeznaczonego do celów opałowych. Zmienione przepisy przewidują wiele zwolnień od obowiązku płacenia akcyzy za gaz ziemny do celów opałowych, m.in. dla gospodarstw domowych.