Rzetelnie liczymy dokumenty do księgowania:

księgujemy taniej niż wynika to z cennika

31.10.13

Zaległości podatkowe niekiedy bez odsetek za zwłokę

Zaległości podatkowe niekiedy bez odsetek za zwłokę

Od niezapłaconego w terminie płatności podatku trzeba zapłacić jeszcze odsetki. W paru przypadkach jednak zalegający z zapłatą podatnik nie będzie musiał ponosić dodatkowych kosztów. Wystarczy, że złoży do urzędu odwołanie lub zostanie wszczęte postępowanie, a naliczanie odsetek może zostać wstrzymane.

28.10.13

Gotowość do wykonywania pracy

Gotowość do wykonywania pracy
Do ustalenia zamiaru świadczenia pracy (gotowości do pracy) nie zawsze jest konieczna obecność pracownika w zakładzie pracy. Wystarczy, że pracownik potwierdza gotowość stawienia się do pracy na każde wezwanie pracodawcy. Jednocześnie to uzewnętrznienie zamiaru wykonywania pracy przez pracownika musi być jednoznaczne i nie może budzić żadnych wątpliwości pracodawcy.

25.10.13

Kredyt hipoteczny we frankach a PIT od sprzedaży mieszkania

Kredyt hipoteczny we frankach a PIT od sprzedaży mieszkania
Z uzasadnienia: Poniesione koszty związane z kredytem bankowym zaciągniętym na nabycie nieruchomości nie stanowią kosztów uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia nieruchomości, gdyż są to jedynie wydatki związane z pozyskaniem środków pieniężnych na ww. cele. Zaciągnięcie kredytu jest sposobem na pozyskanie pieniędzy na zapłatę ceny nabywanej nieruchomości a kosztem uzyskania przychodu nie są w świetle art. 22 ust. 6c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych koszty spłaty kredytów zaciągniętych na sfinansowanie zakupu nieruchomości, lecz wyłącznie koszty nabycia tej nieruchomości.

23.10.13

Budynek czy budowla - kwalifikacja niezbędna do rozliczenia podatku od nieruchomości

Budynek czy budowla - kwalifikacja niezbędna do rozliczenia podatku od nieruchomości
Przedmiotem opodatkowania podatkiem od nieruchomości są grunty, budynki, lokale i budowle. Okazuje się, że wiele wątpliwości powstaje przy ustalaniu, czy dany obiekt jest budynkiem czy budowlą. A ma to dla rozliczenia podatku od nieruchomości istotne znaczenie ze względu wysokość podatku. Podstawą opodatkowania budynków jest bowiem ich powierzchnia, a stawka określana jest kwotowo "od metra" (np. maksymalna stawka podatku dla budynku związanego z działalnością gospodarczą wynosi 22,82 zł od 1 m.kw.), podczas gdy w odniesieniu do budowli podstawą opodatkowania jest ich wartość, a stawka podatku wynosi 2% tej wartości (art. 4 ust. 1 pkt 2 i 3 oraz art. 5 ust. 1 pkt 2 i 3 ustawy z 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych - tekst jedn. Dz.U. z 2010 r. Nr 95, poz. 613, z późn. zm. - dalej jako ustawa o pod. lokalnych).

21.10.13

Postępowanie podatkowe. Przekazanie sprawy do ponownego rozpoznania

Postępowanie podatkowe. Przekazanie sprawy do ponownego rozpoznania
Teza: Ten sam organ orzekając w trybie odwoławczym nie może przekazać sobie samemu sprawy do ponownego rozpoznania, gdyż przekazać można sprawę tylko innemu organowi. Nie można przekazać sobie sprawy, którą się ten organ zajmuje i którą ma obowiązek rozstrzygnąć decyzją i to co do jej istoty (art. 207 § 1 i 2 Ordynacji podatkowej). Przekazanie sprawy sobie samemu w trybie art. 233 § 2 w zw. z art. 221 Ordynacji podatkowej stanowi rażące naruszenie tych przepisów, gdyż nie przewidują one w ogóle takiej sytuacji.

19.10.13

Podatki 2014: Stawki podatków i opłat lokalnych

Podatki 2014: Stawki podatków i opłat lokalnych
Od 1 stycznia 2014 r. będą obowiązywały nowe stawki maksymalne podatku od nieruchomości, podatku od środków transportowych oraz opłat lokalnych. Nowe stawki maksymalne zostały ogłoszone w obwieszczeniu ministra finansów z 7 sierpnia 2013 r. (M. P. z 2013 r., poz. 724) i wzrosną wobec 2013 roku o 0,9%, czyli o wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych w I półroczu 2013 r. w stosunku do II półrocza 2012 r. Przypomnijmy, że rada gminy nie musi uchwalać stawek maksymalnych i może pozostawić stawki podatków i opłat na poziomie z poprzedniego roku. Zgodnie z ww. obwieszczeniem górne granice stawek kwotowych na rok 2014 wyniosą:

14.10.13

Urlop tacierzyński i urlop ojcowski

Urlop tacierzyński i urlop ojcowski
Urlop tacierzyński i urlop ojcowski to dwa różne rodzaje urlopu przysługujące pracownikowi ojcu, który chce sprawować opiekę nad dzieckiem. Zasadniczą różnica między nimi polega na tym, iż urlop tacierzyński zależy od tego czy matka dziecka wróci do pracy i zrezygnuje z części urlopu macierzyńskiego, a urlop ojcowski jest udzielany niezależnie od urlopu macierzyńskiego.

11.10.13

Koszty reprezentacji. Usługi gastronomiczne a koszty uzyskania przychodów

Koszty reprezentacji. Usługi gastronomiczne a koszty uzyskania przychodów
Teza: Tylko wydatki na zakup tych usług gastronomicznych stanowiących koszty uzyskania przychodu zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U. z 20 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.), których jedynym (głównym) celem jest tworzenie lub poprawa wizerunku firmy na zewnątrz podlegają wyłączeniu z kosztów uzyskania przychodów na zasadach określonych w art. 16 ust. 1 pkt 28 tej ustawy w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2007 r.

9.10.13

Składki ZUS: Bezpłatne lub częściowo odpłatne przejazdy do/z miejsca czasowego oddelegowania

Składki ZUS: Bezpłatne lub częściowo odpłatne przejazdy do/z miejsca czasowego oddelegowania
Składki na ubezpieczenia społeczne nie powinny być naliczane od przychodu, jaki pracownik uzyskuje korzystając z bezpłatnych lub częściowo odpłatnych przejazdów środkami lokomocji przez co należy rozumieć korzystanie z transportu publicznego na podstawie przekazywanych przez pracodawcę biletów lub z transportu organizowanego przez pracodawcę. Z podstawy wymiaru składek nie można wyłączyć (tj. za korzyść materialną nie może być uważany) ekwiwalent pieniężny jaki otrzymuje pracownik z przeznaczeniem na zakup biletu lub jako zwrot poniesionych kosztów związanych z kupnem biletu.

Pojęcie dachu w podatku od nieruchomości

Pojęcie dachu w podatku od nieruchomości
Z uzasadnienia: Przy ocenie, czy dana konstrukcja jest dachem należy mieć na względzie współczesny rozwój technologiczny. Co prawda, najpopularniejszym materiałem do wykonania konstrukcji dachów czyli więźb dachowych jest drewno, jednak - dla przykładu - w technologii YTONG możliwe jest wykonanie dachu bez więźby dachowej; z kolei stropodachy to pokrycia budynku, które pod względem konstrukcyjnym i funkcjonalnym pełnią jednocześnie funkcję stropu i dachu. Zatem, tylko z lektury projektu architektonicznego, bez przeprowadzenia wizji lokalnej, bez dokumentacji zdjęciowej i opinii biegłego nie można stwierdzić, czy obiekt budowlany jest czy nie jest przykryty dachem, o jakim mowa w art. 1a ust. 1 pkt 1 ustawy o podatkach opłatach lokalnych.

7.10.13

Ostatnie 3 miesiące na zakup materiałów budowlanych i pełny zwrot VAT

Ostatnie 3 miesiące na zakup materiałów budowlanych i pełny zwrot VAT

Niespełna 3 miesiące pozostały na zrobienie zakupów materiałów budowlanych, umożliwiających budującym i remontującym domy lub mieszkania zwrot VAT na dotychczasowych zasadach. Od początku 2014 r. zwrot podatku z tego tytułu będzie przysługiwał tylko osobom do 36. roku życia i tylko przy budowie domu lub adaptacji budynku niemieszkalnego na cele mieszkalne.

4.10.13

Kontrakt menedżerski a podatek od towarów i usług

Kontrakt menedżerski a podatek od towarów i usług
Z uzasadnienia: Zważywszy na wskazane aspekty prowadzonej przez menedżera działalności gospodarczej, w ramach której zawarł on ze spółką, w której pełni równocześnie funkcję członka zarządu, kontrakt menedżerski o świadczenie usług w zakresie zarządzania, przewidujący zarówno brak podporządkowania wobec spółki, jak i ponoszenie pełnej odpowiedzialności za podejmowane przez siebie działania, należy skonstatować, że stosunek prawny łączący wnioskodawcę ze spółką nie nosił cech właściwych zarówno stosunkowi pracy, jak i stosunkowi do niego zbliżonemu, co uniemożliwia zastosowanie wyłączenia z VAT do kontraktu.

2.10.13

Przedawnienie zobowiązania podatkowego a wszczęcie postępowania karnego

Przedawnienie zobowiązania podatkowego a wszczęcie postępowania karnego
Z uzasadnienia: Aby zaległość podatkowa się nie przedawniła, organ podatkowy musi poinformować podatnika o wszczęciu postępowania karnego jeszcze przed upływem terminu przedawnienia. Organy nie wykazały natomiast, że numer telefonu, powołany w notatce należał do prezesa spółki, bądź spółki i, że opisana rozmowa miała miejsce. Zatem, z uwagi fakt, że spółka nie została zawiadomiona o wystąpieniu okoliczności skutkujących zawieszeniem terminu przedawnienia jej zobowiązań podatkowych, stwierdzić należy, że zobowiązania uległy przedawnieniu.