Rzetelnie liczymy dokumenty do księgowania:

księgujemy taniej niż wynika to z cennika

28.2.13

Nabycie w kraju towarów od podmiotu zagranicznego

Nabycie w kraju towarów od podmiotu zagranicznego
Nabycie w kraju towarów od podmiotu zagranicznego Generalnie to sprzedawca będący podatnikiem VAT jest zobowiązany do rozliczenia podatku VAT z tytułu wykonywanych przez niego czynności. W niektórych jednak przypadkach określono zasadę, że zobowiązanym do rozliczenia podatku VAT jest nabywca. Występuje to np. w sytuacji nabycia towarów w Polsce od zagranicznego podmiotu, który nie posiada w Polsce siedziby działalności gospodarczej. Od 1 kwietnia br. przepisy ustawy o VAT w tym zakresie ulegną zmianie.

Moment zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wstępnej opłaty leasingowej

Moment zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wstępnej opłaty leasingowej
Z uzasadnienia: Wstępna opłata leasingowa, którą podatnik poniesie w związku z zawarciem w przyszłości umowy leasingu operacyjnego, będzie stanowić samodzielny wydatek mający pośredni związek z uzyskaniem przychodów, podlegający zaliczeniu w koszty uzyskania przychodów jednorazowo, w dacie poniesienia. Opłaty wstępnej nie można bowiem powiązać bezpośrednio z określonymi przychodami, ani też uznać, że dotyczy ona całego, przekraczającego rok podatkowy, okresu, na jaki umowa leasingu została zawarta, gdyż w istocie nie odnosi się ona do samego wykonywania umowy leasingu, ale warunkuje jej zawarcie i wydanie przedmiotu leasingu.

27.2.13

Zwrot VAT na materiały budowlane: Limity zwrotu w II kwartale 2013 r.

Zwrot VAT na materiały budowlane: Limity zwrotu w II kwartale 2013 r.
Zgodnie z komunikatem Prezesa GUS z dnia 21 lutego 2013 r. cena metra kwadratowego powierzchni użytkowej budynku mieszkalnego za IV kwartał 2012 r. wyniosła 3837 zł. Oznacza to, że limity zwrotu VAT za materiały budowlane w II kwartale 2013 r., które są obliczane na podstawie tego wskaźnika, nieznacznie spadną w porównaniu z kwotami z I kwartału 2013 r. (cena 1 m2 za III kwartał 2012 r. wyniosła 3915 zł). Dlatego też warto pospieszyć się ze złożeniem pierwszego wniosku wyznaczającego 5-letni limit ulgi. Składając go do 31 marca br., zyskamy trochę wyższe limity (zobacz: Limity zwrotu w I kwartale 2013 r.).

26.2.13

Kolejki po kasy fiskalne. Firmy nie nadążają z produkcją

Kolejki po kasy fiskalne. Firmy nie nadążają z produkcją

Podatnicy, którzy w związku ze zmianą przepisów muszą do 1 marca kupić kasę fiskalną, są w kropce. Popyt jest tak duży, że producenci nie wyrabiają się z produkcją małych i tanich urządzeń. Co za tym idzie, nie można ich dostać. Podatnicy, którzy w związku ze zmianą przepisów muszą do 1 marca kupić kasę fiskalną, są w kropce. Popyt jest tak duży, że producenci nie wyrabiają się z produkcją małych i tanich urządzeń. Co za tym idzie, nie można ich dostać.

25.2.13

Obowiązek podatkowy w VAT przy dostawie budynków i lokali

Obowiązek podatkowy w VAT przy dostawie budynków i lokali
Dostawa budynków i lokali podlega opodatkowaniu VAT przy zastosowaniu regulacji prawnych określających tzw. szczególny moment powstania obowiązku podatkowego. Zgodnie z art. 19 ust. 10 ustawy o podatku od towarów i usług (zwanej dalej ustawą o VAT) w przypadku dostawy towarów, której przedmiotem są lokale i budynki, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą otrzymania całości lub części zapłaty, nie później jednak niż 30. dnia, licząc od dnia wydania (...). Rozliczenia podatkowe związane z dostawą budynków i lokali zostały uzależnione między innymi od momentu wydania nieruchomości. Tym samym w praktyce bardzo często pojawiają się wątpliwości, czy momentem tym jest postawienie budynku bądź lokalu do dyspozycji nabywcy, czy też może moment podpisania aktu notarialnego. Przepisy ustawy o VAT nie precyzują tego momentu.

22.2.13

Emerytury i renty 2013 - ważne komunikaty ZUS

Emerytury i renty 2013 - ważne komunikaty ZUS
Od 1 marca minimalne emerytury i renty rodzinne oraz renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy wzrosną o nieco ponad 30 zł i wyniosą 831,15 zł miesięcznie – wynika z jednego z opublikowanych w Monitorze Polskim komunikatów Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Emerytury i renty oraz inne świadczenia (np. dodatki) wzrosną w tym roku o 4% (wskaźnik waloryzacji – 104%).

Pakiety medyczne a przychód pracownika

Pakiety medyczne a przychód pracownika
Z uzasadnienia: Nie jest też dopuszczalne, aby po uznaniu za podlegające opodatkowaniu nieodpłatnego świadczenia polegającego na otrzymaniu prawa skorzystania z określonej opieki medycznej opodatkowaniu podlegała jego realizacja w postaci wykorzystania konkretnej usługi medycznej. Z tych powodów zagwarantowane pakietem medycznym prawo do korzystania z wchodzących w jego skład usług medycznych nie jest pozostawieniem tych usług do dyspozycji w rozumieniu (odpowiedniej części) art. 11 ust. 1 u.p.d.o.f.; otrzymanym (nieodpłatnym) świadczeniem jest już bowiem uprawniona zakupem pakietu możliwość wykorzystania tych usług.

21.2.13

Wstąpienie w stosunek najmu

Wstąpienie w stosunek najmu
Zgodnie z art. 678 Kodeksu cywilnego (dalej: K.c.) w razie zbycia rzeczy najętej w czasie trwania najmu nabywca wstępuje w stosunek najmu na miejsce zbywcy, jednak może wypowiedzieć najem z zachowaniem ustawowych terminów wypowiedzenia. Zatem zbycie rzeczy najętej podczas trwania stosunku najmu nie powoduje ustania tego stosunku. Najemca nadal pozostaje stroną tej samej umowy najmu, ale w miejsce zbywcy w stosunek najmu wstępuje nabywca przedmiotu najmu. Nabywca przedmiotu najmu od chwili zbycia staje się wynajmującym, natomiast zbywca zostaje wyłączony ze stosunku najmu.

19.2.13

Służbowe przeloty pracowników a zwolnienie od akcyzy paliwa lotniczego

Służbowe przeloty pracowników a zwolnienie od akcyzy paliwa lotniczego
Wykorzystanie posiadanych statków powietrznych w ramach prowadzonej działalności gospodarczej w celach przewozu pracowników mieści się w pojęciu "prywatnych rejsów rekreacyjnych" (art.32 ust. 2 ustawy o podatku akcyzowym) zdefiniowanym na wzór, przepisów wspólnotowych, a więc za nie może korzystać z obligatoryjnego zwolnienia ustanowionego w art. 32 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy - orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku.

18.2.13

Zakup budynku w kosztach uzyskania przychodów z dzierżawy

Zakup budynku w kosztach uzyskania przychodów z dzierżawy
Z uzasadnienia: Wydatek na nabycie rzeczy będącej przedmiotem dzierżawy (źródła przychodu wskazanego w art. 10 ust. 1 pkt 6 ustawy o podatku dochodowego od osób fizycznych), niestanowiącej składnika majątku związanego z działalnością gospodarczą, nie jest kosztem uzyskania przychodu z tego źródła w rozumieniu art. 22 ust. 1 ustawy. Jako, że wydzierżawiający nie musi być właścicielem nieruchomości oddawanej do użytkowania i pobierania pożytków, nabycie prawa własności do nieruchomości nie jest warunkiem koniecznym do osiągnięcia przychodu z dzierżawy. Własność dzierżawionej rzeczy ma znaczenie podatkowe dopiero wówczas, gdy stanowi ona środek trwały (art. 22a ust. 1 ustawy), jak również w przypadku jej zbycia (art. 10 ust. 1 pkt 8 i art. 14 ust. 2 pkt 1 ustawy).

15.2.13

Korekta deklaracji a umorzenie postępowania egzekucyjnego

Korekta deklaracji a umorzenie postępowania egzekucyjnego
W świetle art. 59 § 1 pkt 2 ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji w związku z art. 21 § 1, 2 i 3 Ordynacji podatkowej skorygowanie przez podatnika deklaracji podatkowej, w oparciu o którą wystawiono tytuł wykonawczy inicjujący egzekucję administracyjną, nie stanowi przesłanki do umorzenia postępowania egzekucyjnego. Obowiązek podatkowy istniał bowiem w momencie wszczęcia postępowania egzekucyjnego, a dopiero uwzględnienie korekty deklaracji podatkowej, czyli niezakwestionowanie jej przez organ podatkowy w trybie art. 21 § 3 o.p., powoduje że organ egzekucyjny może uwzględniając prawidłową (skorygowaną) wysokość zobowiązania podatkowego umorzyć postępowania egzekucyjne z tego powodu, że zobowiązane w takiej a nie innej wysokości wygasło w myśl art. 59 § 1 pkt 2 u.p.e.a. - orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.

14.2.13

Prawo jazdy: Resort każe zdawać egzamin, prawnicy wymieniać blankiet

Prawo jazdy: Resort każe zdawać egzamin, prawnicy wymieniać blankiet

W odróżnieniu od lat poprzednich, w tym roku największy strach wśród kandydatów na kierowców wzbudza nie egzamin praktyczny, lecz teoretyczny. Wszystko za sprawą nowej formuły, w której kandydaci odpowiadają na 32 pytania z puli wynoszącej 3 tys. W pierwszych dniach od wejścia w życie nowej ustawy o kierujących pojazdami (Dz.U. z 2011 r. nr 30, poz. 151 ze zm.) zdawalność wyraźnie spadła.

Jednorazowa amortyzacja licencji na program komputerowy

Jednorazowa amortyzacja licencji na program komputerowy
Jedyną możliwością zgodnego z przepisami prawa podatkowego rozliczenia kosztu nabycia licencji na program komputerowy jest uwzględnienie tego kosztu w rachunku podatkowym poprzez sukcesywne (przez minimum 24 miesiące) dokonywanie odpisów amortyzacyjnych od wartości początkowej zakupionej wartości niematerialnej i prawnej, gdyż przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych nie przewidują możliwości jednorazowej amortyzacji tego rodzaju składników majątkowych - wyjaśnił Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy w interpretacji z dnia 14.11.2012 r. (sygn. ITPB3/423-456/12/AM).

Korekta deklaracji a umorzenie postępowania egzekucyjnego

Korekta deklaracji a umorzenie postępowania egzekucyjnego
W świetle art. 59 § 1 pkt 2 ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji w związku z art. 21 § 1, 2 i 3 Ordynacji podatkowej skorygowanie przez podatnika deklaracji podatkowej, w oparciu o którą wystawiono tytuł wykonawczy inicjujący egzekucję administracyjną, nie stanowi przesłanki do umorzenia postępowania egzekucyjnego. Obowiązek podatkowy istniał bowiem w momencie wszczęcia postępowania egzekucyjnego, a dopiero uwzględnienie korekty deklaracji podatkowej, czyli niezakwestionowanie jej przez organ podatkowy w trybie art. 21 § 3 o.p., powoduje że organ egzekucyjny może uwzględniając prawidłową (skorygowaną) wysokość zobowiązania podatkowego umorzyć postępowania egzekucyjne z tego powodu, że zobowiązane w takiej a nie innej wysokości wygasło w myśl art. 59 § 1 pkt 2 u.p.e.a. - orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.

13.2.13

Podpisano polsko-amerykańską umowę o unikaniu podwójnego opodatkowania

Podpisano polsko-amerykańską umowę o unikaniu podwójnego opodatkowania

13 lutego 2013 r. została podpisana umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania oraz uchylania się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu pomiędzy Polską i Stanami Zjednoczonymi. Zastąpi starą umowę, która pozwalała na uniknięcie podwójnego opodatkowania emerytur z USA metodą proporcjonalną.

NSA: Udział w imprezie integracyjnej a przychód pracownika

NSA: Udział w imprezie integracyjnej a przychód pracownika
Z uzasadnienia: Nie zasługuje na aprobatę pogląd, że o powstaniu przychodu przesądza fakt umożliwienia pracownikowi skorzystania z posiłków i napojów oraz usług realizowanych w trakcie imprezy integracyjnej. W sytuacji, gdy wartości świadczeń pracowniczych nie można przyporządkować do świadczeń uzyskiwanych (otrzymanych) przez konkretnego pracownika - nie jest możliwe ustalenie w odniesieniu do konkretnego pracownika kwoty przychodu. Nie można bowiem ustalić, czy i który pracownik otrzymał w istocie i w jakiej wysokości świadczenie. Nie jest też możliwe przypisanie pracownikowi określonego świadczenia, jeżeli nie tylko go nie otrzymał, ale nie wyrażał nawet woli jego przyjęcia.

11.2.13

Jeszcze przez rok podatnik nie odliczy VAT-u od zakupu paliwa do samochodu osobowego

Jeszcze przez rok podatnik nie odliczy VAT-u od zakupu paliwa do samochodu osobowego

Przedsiębiorca który nie potrzebuje w swojej działalności samochodu ciężarowego lub np. specjalnego nie może w żadnej części odliczyć VAT-u od zakupu paliwa. Są szanse, że w tym zakresie sytuacja się poprawi ale dopiero od przyszłego roku.

Amortyzacja budynku wybudowanego na cudzym gruncie

Amortyzacja budynku wybudowanego na cudzym gruncie
Z uzasadnienia: Przedmiotem odpisu amortyzacyjnego mogą być środki trwałe, których cechy określono w art. 22a ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Muszą być m.in. kompletne, zdatne do użytku oraz stanowić własność podatnika. Jeżeli któryś z powyższych warunków nie jest spełniony, podatnik nie może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu odpisu z tytułu zużycia środka trwałego. W art. 22a ust. 2 ww. ustawy, w drodze wyjątku, rozszerzono na potrzeby amortyzacji definicję środka trwałego o budynki wybudowane na cudzym gruncie - czyli w świetle prawa cywilnego niebędące własnością podatnika. W powyższym rozwiązaniu wyłączono tym samym przesłankę własności, co nie zmienia faktu, że środek trwały wciąż musi być kompletny i zdatny do użytku.

9.2.13

Jak wypłacić wynagrodzenie, aby uzyskać dofinansowanie z PFRON

Jak wypłacić wynagrodzenie, aby uzyskać dofinansowanie z PFRON
Pracodawcy zatrudniający osoby niepełnosprawne mają możliwość uzyskania miesięcznego dofinansowania do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych ze środków PFRON. Aby jednak tak się stało, należy spełnić przesłanki określone w przepisach ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Natomiast przepisy w zakresie dofinansowań uległy istotnej zmianie na mocy przepisów ustawy z dnia 28 czerwca 2012 r. o zmianie ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych oraz niektórych innych ustaw.

7.2.13

Darowizna przedsiębiorstwa na rzecz członka rodziny

Darowizna przedsiębiorstwa na rzecz członka rodziny
Darowizna przedsiębiorstwa na rzecz członka rodziny Przedsiębiorstwo, w rozumieniu art. 55 Kodeksu Cywilnego, to zorganizowany zespół składników niematerialnych i materialnych, przeznaczony do prowadzenia działalności gospodarczej. Przekazanie firmy na drodze darowizny powinno zostać zawarte w postaci aktu notarialnego.

Zmiany w zgłaszaniu do ubezpieczenia zdrowotnego członków rodziny

Zmiany w zgłaszaniu do ubezpieczenia zdrowotnego członków rodziny
Zmiany w zgłaszaniu do ubezpieczenia zdrowotnego członków rodziny Od 1 stycznia 2013 roku ulegają zmianie zasady zgłaszania członków rodziny do ubezpieczeń zdrowotnych. Zmiany te wejdą na podstawie ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz.U. z 2012r. poz.1016) z dnia 27 lipca 2012 r. Do tej pory ubezpieczony przekazywał płatnikowi składek informację o tym, by zgłosił członka rodziny ubezpieczonego do ubezpieczenia zdrowotnego.

Ustalenie kosztów uzyskania przychodów przy zbyciu aktywów po przekształceniu spółki

Ustalenie kosztów uzyskania przychodów przy zbyciu aktywów po przekształceniu spółki
Pojęcia „koszty” w ujęciu ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości nie należy utożsamiać z definicją określoną dla potrzeb prawa podatkowego, w tym ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych. Wycena aktywów zgodnie z wymogami ww. ustawy o rachunkowości nie może być elementem kosztotwórczym rzutującym na poniesie kosztu w rozumieniu art. 22 ust. 1 u.p.d.o.f., które wiąże się z faktycznym i definitywnym uszczupleniem majątku podatnika, a zwłaszcza z przesunięciem określonej wartości z jego majątku do majątku innego podmiotu - orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.

6.2.13

Ustalenie kosztów uzyskania przychodów przy zbyciu aktywów po przekształceniu spółki

Ustalenie kosztów uzyskania przychodów przy zbyciu aktywów po przekształceniu spółki
Pojęcia „koszty” w ujęciu ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości nie należy utożsamiać z definicją określoną dla potrzeb prawa podatkowego, w tym ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych. Wycena aktywów zgodnie z wymogami ww. ustawy o rachunkowości nie może być elementem kosztotwórczym rzutującym na poniesie kosztu w rozumieniu art. 22 ust. 1 u.p.d.o.f., które wiąże się z faktycznym i definitywnym uszczupleniem majątku podatnika, a zwłaszcza z przesunięciem określonej wartości z jego majątku do majątku innego podmiotu - orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.

5.2.13

Podatki 2013: Akcyza na gaz do celów opałowych już od listopada

Podatki 2013: Akcyza na gaz do celów opałowych już od listopada
Z końcem października minie okres przejściowy, umożliwiający Polsce zwolnienie z opodatkowania akcyzą gazu ziemnego do celów opałowych. Wprowadzenie podatku przewiduje przygotowany przez resort finansów projekt nowelizacji. Założono w nim m.in. szereg zwolnień, w tym dla gospodarstw domowych.

Zapis księgowy a moment zaliczenia wydatku do kosztów

Zapis księgowy a moment zaliczenia wydatku do kosztów
Z uzasadnienia: Faktyczna data dokonania zapisu w księgach rachunkowych nie może zmieniać kwalifikacji danego wydatku i wpływać na moment zaliczenia go jako kosztu w rozumieniu art. 15 ust. 4e ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Nie jest ona bowiem datą ujęcia kosztu, a jedynie datą technicznego wprowadzenia informacji do systemu. Brak jest wobec tego uzasadnienia dla poglądu, że zgodnie z przyjętą "polityką rachunkowości" spółka, dla celów bilansowych wydatki stanowiące pośrednie koszty uzyskania przychodu będzie rozliczała w czasie, to powinna je w tym samym czasie zaliczać do kosztów uzyskania przychodów dla celów podatkowych, bowiem co do zasady, stanowi o tym art. 15 ust. 4e ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

4.2.13

Ustalenie i prezentacja zmiany stanu produktów w rachunku zysków i strat

Ustalenie i prezentacja zmiany stanu produktów w rachunku zysków i strat
Kierownik jednostki w przyjętej polityce rachunkowości określa sposób prowadzenia ewidencji księgowej kosztów oraz wariant sporządzania rachunku zysków i strat. W praktyce możliwe są następujące warianty ewidencji kosztów operacyjnych:

Sprzedaż nieruchomości w 2013 r. a podatek PIT

Sprzedaż nieruchomości w 2013 r. a podatek PIT
Podatek dochodowy od osób fizycznych (zwany dalej PIT) płaci się w przypadku: uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej, prawa wieczystego użytkowania gruntów, jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.

Od 1 marca wchodzą w życie nowe zasady rozliczania podróży służbowych

Od 1 marca wchodzą w życie nowe zasady rozliczania podróży służbowych
Od 1 marca wchodzą w życie nowe zasady rozliczania podróży służbowych Przepisy ustawy o PIT w zakresie zwolnienia z opodatkowania diet i innych należności za czas podróży służbowej odwołują się do odrębnych przepisów wydanych przez Ministra Pracy i Polityki Społecznej. Aktualnie problematykę należności za podróże służbowe regulują dwa rozporządzenia z dnia 19 grudnia 2002 r., jednakże od 1 marca 2013 r. mają one zostać zastąpione przez rozporządzenie z dnia 29 stycznia 2013 r. w sprawie należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej.

2.2.13

Dodatkowe wynagrodzenie roczne za 2012 r. - prawo, naliczanie, ewidencja

Dodatkowe wynagrodzenie roczne za 2012 r. - prawo, naliczanie, ewidencja
Dodatkowe wynagrodzenie roczne, mimo swojej nazwy, ma charakter obligatoryjny. Oznacza to, że jeśli pracownicy lub funkcjonariusze spełnią warunki określone w ustawie o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym, pracodawca nie może odmówić jego wypłaty. Ustalenie kręgu osób uprawnionych do otrzymania trzynastki nie jest jednak takie proste, gdyż przepisy regulujące tę kwestię zawierają wiele nieostrych lub niedookreślonych definicji. Problemem może być również poprawne ustalenie wysokości trzynastej pensji oraz ujęcie jej w księgach rachunkowych jednostki.

1.2.13

Refakturowanie usług a obowiązek sporządzania dokumentacji przez podmioty powiązane

Refakturowanie usług a obowiązek sporządzania dokumentacji przez podmioty powiązane
Z uzasadnienia: Potwierdzona fakturą odprzedaż na rzecz podmiotu powiązanego nabytej uprzednio usługi w obszarze unormowania art. 9a ust. 1 i art. 9a ust. 2 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych stanowi w istocie sprzedaż, świadczenie, usługi na rzecz podmiotu powiązanego. Okoliczność, że świadczenie usługi następuje w tytułu transakcji mającej postać odsprzedaży, udokumentowanej ponadto fakturami VAT, nie zwalnia od obowiązku sporządzenia dokumentacji z art. 9a ust. 1 u.p.d.o.p., jeżeli spełniona została przesłanka z art. 9a ust. 2 pkt 2 u.p.d.o.p.

PIT 2012: Odliczenie składek na ubezpieczenie społeczne

PIT 2012: Odliczenie składek na ubezpieczenie społeczne
Zgodnie art. 26 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, podstawę obliczenia podatku można obniżyć o składki na ubezpieczenie społeczne, do których zalicza się składki na ubezpieczenie emerytalne, rentowe, chorobowe i wypadkowe. Tak jak w przypadku składek na ubezpieczenie zdrowotne (zobacz: Odliczenie składek na ubezpieczenie zdrowotne), ustawodawca nie wymaga przyporządkowania odliczanej kwoty składek na ubezpieczenia społeczne do odpowiedniego przychodu, którego uzyskanie było podstawą ich poniesienia. Zatem, jeżeli podatnik zapłacił w ramach działalności gospodarczej składki na własne ubezpieczenie społeczne, a w ramach działalności nie ma ich od czego odliczyć, może je uwzględnić przy obliczaniu dochodu i podatku np. z umowy o pracę czy najmu.