Rzetelnie liczymy dokumenty do księgowania:

księgujemy taniej niż wynika to z cennika

31.1.13

Dane identyfikacyjne płatnika składek w dokumentach ubezpieczeniowych

Dane identyfikacyjne płatnika składek w dokumentach ubezpieczeniowych
Na podstawie zgłoszenia płatnika składek zakładane jest w ZUS konto płatnika składek, na którym rozliczane są składki na poszczególne ubezpieczenia za wszystkich ubezpieczonych zgłoszonych przez tego płatnika. Podanie prawidłowych danych identyfikacyjnych w zgłoszeniu płatnika składek, a następnie konsekwentne ich podawanie we wszystkich dokumentach ubezpieczeniowych i płatniczych ma istotne znaczenie dla poprawności rozliczenia składek na koncie płatnika. W związku z tym blok II zgłoszenia płatnika składek (odpowiednio ZUS ZPA lub ZUS ZFA) albo dane identyfikacyjne przedsiębiorcy we wniosku CEIDG-1 należy wypełnić ze szczególną starannością.

PIT 2012: Odliczenie składek na ubezpieczenie społeczne

PIT 2012: Odliczenie składek na ubezpieczenie społeczne
Zgodnie art. 26 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, podstawę obliczenia podatku można obniżyć o składki na ubezpieczenie społeczne, do których zalicza się składki na ubezpieczenie emerytalne, rentowe, chorobowe i wypadkowe. Tak jak w przypadku składek na ubezpieczenie zdrowotne (zobacz: Odliczenie składek na ubezpieczenie zdrowotne), ustawodawca nie wymaga przyporządkowania odliczanej kwoty składek na ubezpieczenia społeczne do odpowiedniego przychodu, którego uzyskanie było podstawą ich poniesienia. Zatem, jeżeli podatnik zapłacił w ramach działalności gospodarczej składki na własne ubezpieczenie społeczne, a w ramach działalności nie ma ich od czego odliczyć, może je uwzględnić przy obliczaniu dochodu i podatku np. z umowy o pracę czy najmu.

30.1.13

PIT 2012: Odliczenie składek na ubezpieczenie zdrowotne

PIT 2012: Odliczenie składek na ubezpieczenie zdrowotne
Zgodnie z przepisami ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, podatek dochodowy, obliczony według skali lub 19% stawką liniową, w pierwszej kolejności ulega obniżeniu o kwotę składki na ubezpieczenie zdrowotne. Należy pamiętać, że odliczeniu podlega jedynie część składki zdrowotnej. Odliczana kwota nie może przekroczyć 7,75% podstawy wymiaru tej składki. Dodajmy także, że ustawodawca nie wymaga przyporządkowania odliczanej kwoty składki do podatku wynikającego z przychodów, którego uzyskanie było podstawą poniesienia składki, tzn. jeżeli podatnik z powodu niskiego podatku z działalności gospodarczej nie ma możliwości odliczenia pełnej wysokości składek, to może odliczyć dalszą część składek od podatku wynikającego np. ze stosunku pracy.

29.1.13

Nieujawnione źródła przychodów: Przedawnienie prawa do wydania decyzji podatkowej

Nieujawnione źródła przychodów: Przedawnienie prawa do wydania decyzji podatkowej
Instytucja przedłużenia terminu przypadającego na sobotę lub dzień ustawowo wolny od pracy wynikająca z art. 12 § 5 Ordynacji podatkowej znajduje zastosowanie do terminu przedawnienia prawa do wydania decyzji ustalającej wysokość zobowiązania podatkowego, o którym mowa w art. 68 § 4 ord. pod. Oznacza to, że w przypadku gdy termin prawa do wymierzenia podatku z tytułu uzyskania przez podatnika przychodów nieznajdujących pokrycia w ujawnionych źródłach lub pochodzących ze źródeł nieujawnionych upływa w sobotę 31 grudnia, to termin ten przedłuża się na następny dzień po dniach wolnych od pracy, czyli na poniedziałek 2 stycznia - orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy.

28.1.13

W momencie wypłaty trzynastek należy dokonać przeksięgowań z tytułu podatku i składek

W momencie wypłaty trzynastek należy dokonać przeksięgowań z tytułu podatku i składek
Ewidencji dodatkowego wynagrodzenia rocznego należy dokonać w kwotach brutto w księgach roku, za który przysługuje. Należy również pamiętać o zaewidencjonowaniu w ciężar kosztów tego roku obrotowego pochodnych naliczanych od dodatkowego wynagrodzenia rocznego, tj. składek na ubezpieczenia społeczne i na fundusz pracy, które obciążają pracodawcę. Jednostki sektora finansów publicznych, będące podatnikami podatku dochodowego, muszą dodatkowo zwrócić uwagę na zasady zaliczania trzynastki do kosztów od strony podatkowej.

Zaliczenie kwoty zwrotu VAT na zobowiązania podatkowe

Zaliczenie kwoty zwrotu VAT na zobowiązania podatkowe
Z uzasadnienia: Termin zwrotu różnicy podatku od towarów i usług wynika z ustawy regulującej ten podatek (art. 87 ust. 2 ustawy o VAT). Organ ma obowiązek dokonania zwrotu najpóźniej w ostatnim dniu tego terminu. Postanowienie o zaliczeniu powinno w związku z tym, zgodnie z zasadą pogłębiania zaufania do działania organów podatkowych (art. 121 § 1 Ordynacji podatkowej) być wydane niezwłocznie po dokonaniu zaliczenia, a najpóźniej w dniu, w którym przypada termin zwrotu podatku, tak aby podatnik mógł się dowiedzieć, dlaczego na jego rachunek nie wpłynęła cała lub część kwoty należnego mu zwrotu. Podatnik winien mieć bowiem pewność co do stanu swoich zobowiązań podatkowych i wiedzieć, które z nich wygasło w wyniku zaliczenia przysługującemu mu zwrotu podatku.

25.1.13

Kiedy urząd skarbowy może wyrazić zgodę na odroczenie płatności zaliczek na podatek dochodowy

Kiedy urząd skarbowy może wyrazić zgodę na odroczenie płatności zaliczek na podatek dochodowy
Wystąpienie płatnika z wnioskiem o odroczenie terminu płatności zaliczek na podatek dochodowy od wynagrodzeń pracowników lub osób, z którymi zawarto umowę cywilnoprawną, musi być spowodowane szczególnymi okolicznościami, w jakich znalazł się płatnik, albo interesem publicznym. Decyzja organu podatkowego w tym zakresie ma bowiem charakter uznaniowy, co oznacza, że może on pozytywnie rozpatrzyć wniosek, ale nie ma takiego obowiązku.

Zaliczenie kwoty zwrotu VAT na zobowiązania podatkowe

Zaliczenie kwoty zwrotu VAT na zobowiązania podatkowe
Z uzasadnienia: Termin zwrotu różnicy podatku od towarów i usług wynika z ustawy regulującej ten podatek (art. 87 ust. 2 ustawy o VAT). Organ ma obowiązek dokonania zwrotu najpóźniej w ostatnim dniu tego terminu. Postanowienie o zaliczeniu powinno w związku z tym, zgodnie z zasadą pogłębiania zaufania do działania organów podatkowych (art. 121 Ordynacji podatkowej) być wydane niezwłocznie po dokonaniu zaliczenia, a najpóźniej w dniu, w którym przypada termin zwrotu podatku, tak aby podatnik mógł się dowiedzieć, dlaczego na jego rachunek nie wpłynęła cała lub część kwoty należnego mu zwrotu. Podatnik winien mieć bowiem pewność co do stanu swoich zobowiązań podatkowych i wiedzieć, które z nich wygasło w wyniku zaliczenia przysługującemu mu zwrotu podatku.

24.1.13

Składki ZUS 2013: Zmiany w zgłaszaniu członków rodziny do ubezpieczenia zdrowotnego

Składki ZUS 2013: Zmiany w zgłaszaniu członków rodziny do ubezpieczenia zdrowotnego
Z dniem 1 stycznia 2013 r. weszła w życie ustawa o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. z 2012 r. poz. 1016), która wprowadziła m.in. zmiany w zakresie zgłaszania do ubezpieczenia zdrowotnego członków rodziny. Zgodnie z nimi, osoba podlegająca obowiązkowi ubezpieczenia zdrowotnego jest zobowiązana poinformować płatnika składek o: okolicznościach uzasadniających zgłoszenie członków rodziny, konieczności dokonania wyrejestrowania uprzednio zgłoszonego członka rodziny z uwagi na okoliczności powodujące ustanie statusu członka rodziny, w terminie 7 dni od dnia zaistnienia tych okoliczności.

23.1.13

Termin złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości a odpowiedzialność członka zarządu

Termin złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości a odpowiedzialność członka zarządu
Z uzasadnienia: Skoro, zgodnie z art. 2 Prawa upadłościowego i naprawczego, postępowanie upadłościowe należy prowadzić tak, aby roszczenia wierzycieli mogły zostać zaspokojone w jak najwyższym stopniu, a jeśli racjonalne względy na to pozwolą - dotychczasowe przedsiębiorstwo dłużnika zostało zachowane, to oddalenie wniosku dłużnika o ogłoszenie upadłości na podstawie art. 13 ust. 1 powołanej ustawy, samo w sobie rozstrzyga, że w dacie wniesienia wniosku o ogłoszenie upadłości, wniosek ten był spóźniony tj. nie był złożony "we właściwym czasie" w rozumieniu art. 116 § 1 pkt 1 lit. a Ordynacji podatkowej.

22.1.13

Przeznaczenie budynku decyduje o prawie do odliczenia VAT

Przeznaczenie budynku decyduje o prawie do odliczenia VAT

Przedsiębiorca uzyskał pozwolenie na budowę budynku usługowo-mieszkalnego. Po zakończeniu budowy będzie on wykorzystywany w całości w prowadzonej działalności gospodarczej: część usługowa jako salon fryzjerski, natomiast część mieszkalna zostanie sprzedana lub ewentualnie – po uzyskaniu zgody na zmianę sposobu użytkowania – wynajęta jako lokal usługowy. Przedsiębiorca chce się upewnić, czy będzie mógł odliczyć cały VAT naliczony od inwestycji. Potwierdził to dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi.

Podatek od budynków i budowli zajętych przez producentów rolnych

Podatek od budynków i budowli zajętych przez producentów rolnych
Zgodnie z art. 7 ust. 1 pkt. 13 ustawy z 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (tekst jedn. Dz.U. z 2010 r., nr 95, poz. 613, z późn. zm.) zwalnia się od podatku od nieruchomości budynki i budowle zajęte przez grupę producentów rolnych wpisaną do rejestru tych grup, wykorzystywane wyłącznie na prowadzenie działalności w zakresie sprzedaży produktów lub grup produktów wytworzonych w gospodarstwach członków grupy albo w zakresie określonym w art. 4 ust. 2 ustawy z 15 września 2000 r. o grupach producentów rolnych i ich związkach oraz o zmianie innych ustaw (Dz.U. nr 88, poz. 983, z późn. zm.), zgodnie z jej aktem założycielskim.

18.1.13

Nocleg studiującego przedsiębiorcy to koszt podatkowy

Nocleg studiującego przedsiębiorcy to koszt podatkowy

Podatnik prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą jako ratownik medyczny. Chcąc podnieść swoje kwalifikacje, rozpoczął studia na kierunku ratownictwo medyczne. Ponieważ uczelnia mieści się w innym mieście, nocuje w hotelu, co zmniejsza koszty dojazdu. Wiedza pozyskiwana na studiach podwyższy jego umiejętności, a co za tym idzie – przychody z działalności. W związku z tym podatnik chciałby zaliczać koszty noclegu do kosztów uzyskania przychodów.

Nocleg studiującego przedsiębiorcy to koszt podatkowy

Nocleg studiującego przedsiębiorcy to koszt podatkowy

Podatnik prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą jako ratownik medyczny. Chcąc podnieść swoje kwalifikacje, rozpoczął studia na kierunku ratownictwo medyczne. Ponieważ uczelnia mieści się w innym mieście, nocuje w hotelu, co zmniejsza koszty dojazdu. Wiedza pozyskiwana na studiach podwyższy jego umiejętności, a co za tym idzie – przychody z działalności. W związku z tym podatnik chciałby zaliczać koszty noclegu do kosztów uzyskania przychodów.

17.1.13

Czy można dopuścić do pracy pracownicę, która nie wykorzystała urlopu macierzyńskiego

Czy można dopuścić do pracy pracownicę, która nie wykorzystała urlopu macierzyńskiego
Pracodawca nie może dopuścić do pracy pracownicy, która urodziła dziecko i nie skorzystała z przysługującego jej urlopu macierzyńskiego. Jeżeli pracodawca podejmie taką decyzję, popełnia wykroczenie przeciwko prawom pracownika i musi liczyć się z tym, że w razie kontroli PIP może zostać ukarany grzywną w wysokości od 1 tys. do 30 tys. złotych.

16.1.13

Budowa pasa startowego nie jest wykonywaniem zadań publicznych

Budowa pasa startowego nie jest wykonywaniem zadań publicznych

Porty lotnicze prowadzą działalność gospodarczą za wynagrodzeniem, na które składają się przede wszystkim opłaty lotniskowe. Dlatego budowy pasów startowych nie powinno się odrywać od tej działalności i nie można jej uznać za wykonywanie zadań publicznych. Finansowanie inwestycji infrastrukturalnych w portach lotniczych może więc być oceniane tak jak każda inna pomoc publiczna – orzekł luksemburski Trybunał Sprawiedliwości.

15.1.13

Nawet 300 zł mandatu grozi za odśnieżanie auta z włączonym silnikiem

Nawet 300 zł mandatu grozi za odśnieżanie auta z włączonym silnikiem

W myśl art. 66 ust. 1 i 5 ustawy prawo o ruchu drogowym (t.j. Dz.U. z 2012 r., poz. 1137 ze zm.) śnieg i lód trzeba usunąć z szyb, lusterka, świateł oraz tablic rejestracyjnych, nie zapominając o śniegowej czapie na dachu. Trzeba jednak uważać, by podczas samego odśnieżania nie narazić się na mandat. Kara grozi nam, gdy robimy to z włączonym silnikiem.

Nawet 300 zł mandatu grozi za odśnieżanie auta z włączonym silnikiem

Nawet 300 zł mandatu grozi za odśnieżanie auta z włączonym silnikiem

W myśl art. 66 ust. 1 i 5 ustawy prawo o ruchu drogowym (t.j. Dz.U. z 2012 r., poz. 1137 ze zm.) śnieg i lód trzeba usunąć z szyb, lusterka, świateł oraz tablic rejestracyjnych, nie zapominając o śniegowej czapie na dachu. Trzeba jednak uważać, by podczas samego odśnieżania nie narazić się na mandat. Kara grozi nam, gdy robimy to z włączonym silnikiem.

12.1.13

Spółdzielnie mieszkaniowe: Spółdzielca nie zapłaci za proces o odrębną własność

Spółdzielnie mieszkaniowe: Spółdzielca nie zapłaci za proces o odrębną własność

Senatorowie chcą ulżyć lokatorom, którzy walczą ze spółdzielniami w sądach o ustanowienie odrębnej własności. Proponują, aby byli oni zwolnieni z części kosztów sądowych i aby tymczasowo ponosił je Skarb Państwa. Taką zmianę przewiduje projekt nowelizacji ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych przygotowany przez senacką komisję ustawodawczą.

11.1.13

Jak rozliczyć wydatki poniesione przez pracodawcę na zakwaterowanie pracowników

Jak rozliczyć wydatki poniesione przez pracodawcę na zakwaterowanie pracowników
Świadczenie w postaci nieodpłatnego udostępnienia mieszkania pracownikowi jest zwolnione z podatku dochodowego od osób fizycznych do wysokości 500 zł miesięcznie. Jednym z warunków zastosowania tego zwolnienia jest, aby pracownik, którego miejsce zamieszkania jest położone poza miejscowością, w której znajduje się zakład pracy, zrezygnował ze stosowania podwyższonych kosztów uzyskania przychodów.

9.1.13

Składniki wynagrodzenia, których wypłaty zaprzestano w trakcie urlopu wychowawczego

Składniki wynagrodzenia, których wypłaty zaprzestano w trakcie urlopu wychowawczego
Jeżeli w trakcie urlopu wychowawczego ustanie prawo do określonego składnika wynagrodzenia, przysługującego, w myśl umowy o pracę lub innego aktu nawiązującego stosunek pracy, do określonego terminu (np. dodatek stażowy) uwzględnionego w przeciętnym miesięcznym wynagrodzeniu albo gdy nastąpi zaprzestanie wypłaty takiego składnika wynagrodzenia, pracodawca nie musi ponownie ustalać podstawy wymiaru składek z tytułu przebywania na urlopie wychowawczym. Analogiczna zasada obowiązuje w odniesieniu do składników wynagrodzenia, których wypłaty zaprzestano na podstawie przepisów płacowych obowiązujących u pracodawcy. Nie ma przy tym znaczenia, czy składnik wynagrodzenia został włączony w całości lub w części do innego składnika wynagrodzenia lub zamieniony na inny składnik wynagrodzenia.

4.1.13

Renta wdowia z Norwegii zwolniona z podatku

Renta wdowia z Norwegii zwolniona z podatku

Podatniczka mieszka w Polsce, pobiera emeryturę z ZUS oraz dodatkowo rentę wdowią po mężu obywatelu Norwegii, wypłacaną przez norweską instytucję ubezpieczenia społecznego. Tam też potrącany jest podatek od świadczenia. Podatniczka chciała się upewnić, że renta jest zwolniona z podatku w Polsce.

Jak w szybkim trybie uzyskać decyzję o statusie zakładu pracy chronionej

Jak w szybkim trybie uzyskać decyzję o statusie zakładu pracy chronionej
Pracodawca prowadzący zakład pracy chronionej musi posiadać wskaźnik zatrudnienia osób niepełnosprawnych w wysokości co najmniej 50%, a w tym posiadać co najmniej 20% ogółu zatrudnionych osób zaliczonych do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności. Jeżeli nie spełnia tego warunku, organ przyznający status ZPChr w drodze decyzji administracyjnej – wojewoda, wydaje decyzję o utracie tego statusu.

3.1.13

Pierwsze obowiązki związane z podatkowym rozliczeniem pracowników już w styczniu

Pierwsze obowiązki związane z podatkowym rozliczeniem pracowników już w styczniu
Wypełnianie rocznych obowiązków płatnika stwarza w praktyce wiele problemów. W tym roku na szczególną uwagę zasługuje kwestia identyfikatora podatkowego. Płatnicy mają wątpliwości, czy należy podawać NIP czy PESEL podatnika, i czy za błędne podanie może być nałożona kara. Niestety, nie jest to jedyny problem. Należy zwrócić także uwagę na prawidłowe wypełnianie deklaracji podatkowych, czy rozliczanie świadczeń z ZFŚS. Obowiązki związane z rozliczeniem podatkowym pracowników zaczynają się już w styczniu.

2.1.13

Jak prawidłowo złożyć formularz ZUS IWA za 2012 r.

Jak prawidłowo złożyć formularz ZUS IWA za 2012 r.
Termin na przekazanie formularza ZUS IWA „Informacja o danych do ustalenia składki na ubezpieczenie wypadkowe” za 2012 r. upływa 31 stycznia 2013 r. Dla płatników składek, którzy przekazali ten formularz również za poprzednie 2 lata (za 2010 r. i 2011 r.), obowiązującą ich wysokość stopy procentowej składki na ubezpieczenie wypadkowe na okres od 1 kwietnia 2013 r. do 31 marca 2014 r. ustali ZUS, zawiadamiając ich o tym najpóźniej do 20 kwietnia 2013 r.