Rzetelnie liczymy dokumenty do księgowania:

księgujemy taniej niż wynika to z cennika

31.12.12

Faktury można wystawiać w innych językach

Faktury można wystawiać w innych językach

Jak wynika z interpretacji ministra finansów (nr PT8/033/203/688/WCX/12/PT-694), podatnik może wystawiać faktury w dowolnym języku obcym, gdy dokonuje sprzedaży na rzecz podmiotu zagranicznego. Co więcej, może w ten sposób dokumentować także transakcje z polskimi spółkami (podmiotami gospodarczymi), jeśli jest im to potrzebne, bo np. mają centralę za granicą. Obowiązek sporządzenia faktury w języku polskim sprzedawca ma tylko wtedy, gdy wystawia ją dla polskiego konsumenta lub jednostki prawa publicznego, np. urzędu.

27.12.12

Świadczenia pracownicze – jak prawidłowo oskładkować i opodatkować

Świadczenia pracownicze – jak prawidłowo oskładkować i opodatkować
Obowiązki składkowy i podatkowy, którym podlegają poszczególne przychody pracownicze, pracodawcy muszą ustalać na podstawie albo rozporządzenia składkowego, albo ustawy o pdof. Niektóre przychody są zwolnione zarówno ze składek, jak i z podatku, niektóre są zwolnione ze składek, ale podlegają opodatkowaniu (lub odwrotnie), a niektóre są zwolnione zarówno z oskładkowania, jak i z opodatkowania – jednak na odmiennych zasadach i po spełnieniu odmiennych warunków.

21.12.12

Błąd księgowego a możliwość zmiany stawki amortyzacyjnej

Błąd księgowego a możliwość zmiany stawki amortyzacyjnej
Z uzasadnienia: Błędne działanie księgowego obciąża podatnika i nie stanowi podstawy do odstąpienia od stosowania bezwzględnie wiążącego przepisu prawnego art. 16h ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Ustawodawca nie nakazuje wiązania skutków prawnych z prawidłowo bądź nieprawidłowo podjętą decyzją dotyczącą wyboru metody amortyzacji w strukturach wewnętrznych podmiotu i prawidłowym bądź nieprawidłowym jej wykonaniem. Niezależnie zaś od celu czy zamiaru podatnika, jako korekta błędnie zastosowanej stawki, deklarowane przywrócenie stawki indywidualnej oznaczałoby zmianę metody amortyzacji, ponieważ stawka indywidualna nie została zastosowana w momencie początkowym procesu amortyzacji.

Podatek od nieruchomości: Powstanie obowiązku podatkowego przed zakończeniem budowy

Podatek od nieruchomości: Powstanie obowiązku podatkowego przed zakończeniem budowy
Z uzasadnienia: Z treści art. 6 ust. 2 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, że obowiązek podatkowy w podatku od nieruchomości nowo budowanych budynków może powstać także przed zakończeniem ich budowy o ile doszło do rozpoczęcia użytkowania budynku lub jego części przed ich ostatecznym wykończeniem. Zatem, w sytuacji, gdy podatniczka nie zakończyła budowy budynku, nie wykończyła go ostatecznie, ale rozpoczęła użytkowanie jego części (tu I piętro), obowiązek podatkowy powstaje tylko w zakresie tej części użytkowanego budynku, a nie w zakresie całości. Wyraźnie bowiem ww. przepis stwierdza "w którym rozpoczęto użytkowanie budynku lub jego części". Jeżeli by obowiązek podatkowy wówczas powstawał w zakresie całości budynku, to użycie w tym przepisie określenia "lub jego części" byłoby zbędne.

18.12.12

Sprzedaż nieruchomości a działalność gospodarcza na gruncie PIT

Sprzedaż nieruchomości a działalność gospodarcza na gruncie PIT
Z uzasadnienia: Niezależnie od subiektywnego przeświadczenia podatników odnośnie do źródła przychodów w rozumieniu ustawy podatkowej, któremu należy przyporządkować przychody ze sprzedaży nieruchomości sprzedaż taka, jeżeli dokonywana jest w warunkach właściwych dla działalności gospodarczej (w sposób zorganizowany i ciągły, nakierowany na uzyskiwanie dochodu ze sprzedaży) podlega opodatkowaniu na zasadach przewidzianych dla opodatkowania przychodu z działalności gospodarczej. Nie ma przy tym znaczenia, czy w momencie nabycia nieruchomości zamiarem właściciela było przeznaczenie jej do sprzedaży z zyskiem, lecz to, że podatnik podjął działania mające charakter ciągły i zorganizowany, nakierowany na uzyskanie zysku ze sprzedaży nieruchomości.

17.12.12

Koszty księgowane na kontach zespołu 4 ujmuje się niezależnie od terminu zapłaty

Koszty księgowane na kontach zespołu 4 ujmuje się niezależnie od terminu zapłaty
Ewidencja kosztów w tzw. układzie rodzajowym to stosunkowo nowe rozwiązanie stosowane w jednostkach sektora finansów publicznych. Zostało wprowadzone ze względu na swoją uniwersalność i można go stosować praktycznie w każdej jednostce. A to dlatego, że niezależnie od profilu działalności w większości jednostek można wyodrębnić takie same rodzaje kosztów, np. koszty wynagrodzeń. Niestety mimo że przepisy regulujące tą kwestię funkcjonują już jakiś czas, księgowi wciąż mają wiele problemów z prawidłowym przypisaniem danego kosztu do odpowiedniego konta zespołu 4.

14.12.12

Opodatkowanie aportu z agio

Opodatkowanie aportu z agio
Z uzasadnienia: Mając na uwadze cel wprowadzenia art. 12 ust. 1 pkt 7 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz jego logiczne konsekwencje związane z wprowadzeniem art. 15 ust. 1k pkt 1 ustawy, należy stwierdzić, że jako przychód traktowana powinna być nominalna wartość udziałów lub akcji w spółce kapitałowej, która nie może podlegać szacowaniu przez organy podatkowe w każdym tym przypadku, gdy wartość rynkowa jest podawana przez podatnika w rzeczywistej wysokości. Możliwość odpowiedniego stosowania art. 14 ust. 1-3 ustawy wynikająca z art. 12 ust. 1 pkt 7 dotyczy wyłącznie ustalania wartości rynkowej przedmiotu zbycia, a tym samym określenia wartości rynkowej aportu, a nie wartości obejmowanych udziałów, czy akcji.

13.12.12

Podatki 2013: Zmiany w PIT. Koszty uzyskania przychodów twórców

Podatki 2013: Zmiany w PIT. Koszty uzyskania przychodów twórców
Koszty uzyskania przychodów stanowią drugi, obok przychodu, istotny element wpływający na podstawę opodatkowania oraz wysokość podatku. Są one w nierozerwalny sposób powiązane z pojęciem przychodu i jego źródłem. Wskazuje na to art. 22 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2012 r. poz. 361, z późn. zm., dalej: ustawa o PIT), w którym w różny sposób – w zależności od rodzaju źródła przychodów – określone są koszty uzyskania przychodu.

12.12.12

Rozliczenie dochodów i przychodów JSFP na zakończenie roku budżetowego

Rozliczenie dochodów i przychodów JSFP na zakończenie roku budżetowego
Pod koniec roku dla księgowych reprezentujących sektor publiczny istotą kwestią staje się rozliczenie uzyskanych dochodów i przychodów. Ich odpowiednie zaksięgowanie oraz przypisanie do danego okresu warunkuje prawidłową realizację przepisów prawa bilansowego, budżetowego ale także regulacji w zakresie podatku dochodowego. Może się zdarzyć również, że niektóre wartości będzie trzeba ująć jako rozliczenia międzyokresowe, co często stanowi dla księgowych nie lada wyzwanie.

11.12.12

Koszty nabycia nieruchomości: Odsetki od kredytu

Koszty nabycia nieruchomości: Odsetki od kredytu
Z uzasadnienia: Dla podatnika kupującego nieruchomość za środki finansowe uzyskane z banku odsetki od kredytu, to dodatkowy, konieczny, wydatek ponoszony w celu nabycia nieruchomości, a w dalszej perspektywie w celu osiągnięcia przychodu ze zbycia nieruchomości. Nie ma znaczenia, że odsetki od kredytu mają pośredni związek z osiąganym przychodem ze zbycia nieruchomości, bowiem wydatkiem o charakterze bezpośrednim jest właściwie cena nabycia, a przecież ustawodawca nie zawęził kosztów nabycia jedynie do ceny nabycia.

10.12.12

Przedsiębiorcy dostaną drugą szansę od sądu. Upadłość likwidacyjna będzie ostatecznością

Przedsiębiorcy dostaną drugą szansę od sądu. Upadłość likwidacyjna będzie ostatecznością

W razie tarapatów zamiast zamknąć firmę, przedsiębiorca otrzyma od sądu drugą szansę. Skorzysta z ochrony, aby szybciej zawrzeć układ. Dzisiaj zespół ministra sprawiedliwości do spraw nowelizacji prawa upadłościowego i naprawczego przedstawi rekomendacje zmian do ustawy – Prawo upadłościowe i naprawcze (Dz.U. nr 60, poz. 535 z późn. zm.).

8.12.12

Ulga rehabilitacyjna: Adaptacje przy budowie domu

Ulga rehabilitacyjna: Adaptacje przy budowie domu
Z uzasadnienia: Celem ulgi rehabilitacyjnej jest ułatwienie osobom niepełnosprawnym normalnego życia, m.in. poprzez stworzenie im odpowiednich warunków mieszkaniowych. Trudno przyjąć, iż ustawodawca uwzględnia jedynie warunki mieszkaniowe osób, które mają już mieszkania, a pomija potrzeby mieszkaniowe tych osób, które dopiero je budują. Zatem, instalując w budynku mieszkalnym pompę ciepła (bez jego przeróbki) podatnik wyposażył je w urządzenie wynikające z potrzeb niepełnosprawności, niezbędne do ogrzewania budynku, co odpowiada treści art. 26 ust. 7a pkt 1 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

7.12.12

Optymalizacja podatkowa podatków osobistych (1)

Optymalizacja podatkowa podatków osobistych (1)
Różnorodność podatków płaconych przez osoby fizyczne jest w Polsce bardzo duża. Kiedy jednak rozmawiamy o podatkach osobistych, najczęściej koncentrujemy się na podatku dochodowym od osób fizycznych. Z istnienia innych rodzajów podatków zdajemy sobie sprawę zwykle w przypadku wystąpienia jakiejś konkretnej sytuacji życiowej – przy otrzymaniu spadku czy kupnie nieruchomości. Rozmawiając z wieloma osobami, odnoszę wrażenie, że większość podatników podchodzi do podatków w sposób dość fatalistyczny – wiadomo, że są, i wiadomo, że nie można uniknąć ich płacenia. Tymczasem to tylko część prawdy o podatkach.

6.12.12

Nadpłata w VAT a odsetki od zaległości podatkowej

Nadpłata w VAT a odsetki od zaległości podatkowej
Od 1 stycznia 2009 r., w sytuacji rozliczenia przez podatnika, z tytułu określonej czynności, należnego podatku od towarów i usług w okresie rozliczeniowym wcześniejszym od tego, w którym powstał z jej tytułu obowiązek podatkowy, a tym samym powstania zaległości podatkowej w tymże późniejszym okresie rozliczeniowym, zaliczenie nadpłaty na poczet tej zaległości podatkowej następuje - na podstawie art. 76a § 2 pkt 1 Ordynacji podatkowej - z dniem powstania nadpłaty, w rozumieniu art. 73 § 1 pkt 1 tej ustawy, tzn. z dniem zapłaty przez podatnika podatku nienależnego lub w wysokości większej od należnej - orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.

Podatek od nieruchomości: Kontenery jako tymczasowe obiekty budowlane

Podatek od nieruchomości: Kontenery jako tymczasowe obiekty budowlane
Z uzasadnienia: Obiektu budowlanego, w którym dolna płaszczyzna fundamentu znajduje się na poziomie terenu, a jego przeniesienie lub rozebranie nie wiąże się z wykonywaniem robót ziemnych, nie można uznać za trwale związany z gruntem. Zatem, kontener telekomunikacyjny nie może zostać zaliczony do budynków w ramach definicji wynikającej z przepisu art. 1a ust. 1 pkt 1 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, albowiem przepis ten wymaga, aby obiekt budowlany, o którym stanowi, był trwale związany z gruntem. Może być jednak budowlą w rozumieniu art. 1a pkt 2 ww. ustawy, ponieważ nie jest budynkiem, ani obiektem małej architektury z art. 3 pkt 4 Prawa budowlanego.