Rzetelnie liczymy dokumenty do księgowania:

księgujemy taniej niż wynika to z cennika

31.10.12

Wyrobiska górnicze a podatek od nieruchomości

Wyrobiska górnicze a podatek od nieruchomości
Fakt zaklasyfikowania wyrobiska górniczego, jako obiektów i urządzeń do budowli dla górnictwa i kopalnictwa według Klasyfikacji Środków Trwałych, nie jest wystarczający do tego by uznać je, na podstawie art. 4 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych w związku z art. 16g ust. 1 pkt 3 oraz art. 16g ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, w całości za przedmiot opodatkowania, a ich wartość zaliczyć do podstawy opodatkowania podatkiem od nieruchomości - orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.

29.10.12

Sprzedaż zwolniona i opodatkowana a proporcja VAT

Sprzedaż zwolniona i opodatkowana a proporcja VAT
Z uzasadnienia: W przypadku podatku naliczonego wynikającego z wydatków związanych tylko z czynnościami opodatkowanymi oraz z czynnościami niepodlegającymi podatkowi (których nie da się jednoznacznie przypisać do jednej z tych kategorii czynności), podatnik nie stosuje odliczenia częściowego wedle proporcji określonej na podstawie art. 90 ust. 3 ustawy o podatku od towarów i usług, lecz odliczenie pełne. Wartość czynności niepodlegających w ogóle opodatkowaniu, nie wchodzi bowiem do sumy wartości obrotów ustalanych dla potrzeb liczenia proporcji sprzedaży.

26.10.12

Dziś ostatnia wizyta w urzędzie – od listopada deklaracje VAT-7 przez internet

Dziś ostatnia wizyta w urzędzie – od listopada deklaracje VAT-7 przez internet

Deklaracja VAT-7 za wrzesień, którą przedsiębiorcy muszą do dziś złożyć w urzędzie skarbowym lub wysłać pocztą, jest ostatnią deklaracją, która wymaga zachowania formy papierowej. Rozliczenie za październik przedsiębiorcy będą mogli wysłać fiskusowi już drogą elektroniczną. Również rozliczenie podatku od czynności cywilnoprawnych nie będzie wymagało wizyty w urzędzie.

24.10.12

Zwrot innych wydatków w podróży służbowej

Zwrot innych wydatków w podróży służbowej
Pracownikowi w rozliczaniu podróży służbowej przysługuje zwrot kosztów nie tylko biletów za przejazd, noclegów czy diety. Rozporządzenie MPiPS w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej na obszarze kraju, jak również analogiczne rozporządzenie w sprawie podróży zagranicznych, określając, zwrot jakich kosztów należy się pracownikowi z tytułu podróży służbowej, wymienia także zwrot kosztów „innych udokumentowanych wydatków, określonych przez pracodawcę odpowiednio do uzasadnionych potrzeb” (§ 3 pkt 4 rozporządzenia w sprawie podróży krajowych oraz § 2 pkt 2 lit. c rozporządzenia w sprawie podróży zagranicznych).

23.10.12

Podatki 2013: Zmiana momentu powstania obowiązku podatkowego w VAT

Podatki 2013: Zmiana momentu powstania obowiązku podatkowego w VAT
Projekt nowelizacji ustawy o podatku od towarów i usług, który wpłynął do sejmu 16 października br., ma na celu m.in. uprościć i wyeliminować część przepisów dotyczących różnorodnych momentów powstania obowiązku podatkowego. I tak, zgodnie z planowanymi zmianami, od 1 lipca 2013 r. będzie obowiązywać generalna zasada, że obowiązek podatkowy powstawać będzie z chwilą dokonania dostawy towarów lub wykonania usługi (zamiast zaproponowanego w projekcie przesłanym do konsultacji terminu określonego na ostatni dzień miesiąca, w którym dokonano tych czynności). Zgodnie z tą regulacją podatek stanie się wymagalny w miesiącu dokonania dostawy towaru lub wykonania usługi i co do zasady zostanie rozliczony za ten okres rozliczeniowy.

22.10.12

Warunki formalne wniosku o ogłoszeniu upadłości

Warunki formalne wniosku o ogłoszeniu upadłości
Zgodnie z przepisami ustawy Prawo upadłościowe i naprawcze (dalej: PrUiN) wniosek o ogłoszenie upadłości może zgłosić zarówno dłużnik, jak i każdy z jego wierzycieli. Obowiązek zgłoszenia takiego wniosku ciąży na dłużniku będącym osobą fizyczną. W przypadku osób prawnych i jednostek organizacyjnych niemających osobowości prawnej powyższy obowiązek spoczywa na osobach uprawnionych do ich reprezentacji. Niedopełnienie obowiązku zgłoszenia wniosku o upadłość w terminie 2 tygodni od wystąpienia przesłanek będących podstawą do ogłoszenia upadłości skutkuje nałożeniem odpowiedzialności odszkodowawczej (art. 21 PrUiN).

19.10.12

Podatki 2013: Zmiany w VAT. Nowe terminy wystawiania faktur

Podatki 2013: Zmiany w VAT. Nowe terminy wystawiania faktur
Najświeższy projekt ustawy zmieniającej ustawę o podatku od towarów i usług przewiduje wprowadzenie w roku 2013 istotnych nowości w zakresie fakturowania. Jak wynika z uzasadnienia projektu, propozycje zmian mają na celu dostosowanie przepisów krajowych do zasad wystawiania faktur wprowadzonych Dyrektywą Rady 2010/45/UE z 13 lipca 2010 r. – przez uproszczenie, modernizację i harmonizację przepisów dotyczących faktur. Będzie się z tym wiązać podniesienie rangi aktu prawnego, w którym zostanie uregulowana tematyka fakturowania – wcześniejsze rozporządzenie wykonawcze ministra finansów zostanie zastąpione art. 106a–106o ustawy o VAT. Nowelizacja ustawy o VAT będzie dotyczyła między innymi nowych terminów wystawiania faktur oraz wyraźnego uregulowania kwestii wystawiania tzw. faktur na żądanie. Kwestie te omawiam poniżej.

18.10.12

Podatki 2013: Zmiany w VAT. Nowe terminy wystawiania faktur

Podatki 2013: Zmiany w VAT. Nowe terminy wystawiania faktur
Najświeższy projekt ustawy zmieniającej ustawę o podatku od towarów i usług, przewiduje wprowadzenie w 2013 r. istotnych nowości w zakresie fakturowania. Jak wynika z uzasadnienia projektu, propozycje zmian mają na celu dostosowanie regulacji krajowych do zasad wystawiania faktur wprowadzonych Dyrektywą Rady 2010/45/UE z dnia 13 lipca 2010 r., poprzez uproszczenie, modernizację i harmonizację przepisów dotyczących faktur. Ma to zostać osiągnięte przy jednoczesnym podniesieniu rangi aktu prawnego, w którym zostanie uregulowana tematyka fakturowania – wcześniejsze rozporządzenie wykonawcze Ministra Finansów zostanie zastąpione art. 106a-106o ustawy o VAT. Nowelizacja ustawy o VAT będzie się wiązała m.in. nowymi terminami wystawiania faktur oraz wyraźnym uregulowaniem kwestii wystawiania tzw. faktur na żądanie. Kwestie te zostaną omówione poniżej.

17.10.12

Elektroniczne postępowanie upominawcze

Elektroniczne postępowanie upominawcze
Na podstawie ustawy z 9 stycznia 2009 r. o zmianie ustawy Kodeks postępowania cywilnego i niektórych innych ustaw (Dz.U. nr 26, poz. 156) do Kodeksu postępowania cywilnego (dalej: K.p.c.) został dodany dział VIII zatytułowany Postępowania elektroniczne. Nowelizacja weszła w życie 1 stycznia 2010 r. Zgodnie z zapowiedziami ministra finansów ustanowienie tego rodzaju postępowania miało na celu wzmocnienie ochrony wierzycieli oraz zmniejszenie wymiaru czasowego dochodzenia roszczeń. Należy również zauważyć, że jest to także swoisty wyłom w jednej z podstawowych zasad procesu cywilnego, a mianowicie – w zasadzie pisemności.

16.10.12

Nagrody dla pracowników sfinansowane z zysku jako koszt podatkowy

Nagrody dla pracowników sfinansowane z zysku jako koszt podatkowy
Z uzasadnienia: Treść art. 7 ust. 2 oraz art. 15 i art. 16 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych nie pozwala powtórnie ujmować w kosztach uzyskania przychodów wydatków poniesionych na wynagrodzenia pracowników oraz nagród wypłaconych pracownikom z zysku netto, a więc po wcześniejszym obciążeniu dochodu podatkiem dochodowym od osób prawnych. Nie ma przy tym znaczenia okres podatkowy, za jaki wypłacone zostały wynagrodzenia zaliczone w ciężar kosztów uzyskania przychodów oraz nagrody, dla których źródłem jest zysk po opodatkowaniu, podobnie jak forma wypłaty nagród.

15.10.12

Doręczenie pisma domownikowi

Doręczenie pisma domownikowi
Z uzasadnienia: Skoro w art. 149 Ordynacji podatkowej przewidziano, że w pewnej sytuacji doręczenie pisma adresowanego do strony następuje w inny sposób, tj. do rąk domownika, to uczyniono tak nie tylko po to, aby podmiotowi spoza sfery praw adresata pismo doręczyć, lecz aby z uwagi na okoliczności, jakie muszą być spełnione przy takim doręczeniu, móc jednocześnie przyjąć, że zastępuje ono doręczenie pisma bezpośrednio samej stronie. Prawidłowe doręczenie pisma domownikowi, w warunkach przewidzianych w art. 149 O.p., rozpoczyna zatem bieg terminu, który jest z tym pismem związany, niezależnie od tego czy i kiedy pismo zostanie oddane adresatowi.

12.10.12

PIT: Zwrot kosztów noclegu pracownika niebędącego w delegacji

PIT: Zwrot kosztów noclegu pracownika niebędącego w delegacji
Z uzasadnienia: Zapłata przez pracodawcę kosztu noclegu pracownika wykonującego swe obowiązki w miejscu określonym w umowie o pracę (poza siedzibą firmy oraz miejsca zamieszkania pracownika) stanowi racjonalny wydatek firmy związany z realizacją określonych celów gospodarczych. Wydatek ten ponoszony w interesie pracodawcy, stanowiący koszt działalności gospodarczej poniesiony w celu osiągnięcia przychodów firmy nie może być uznany za element przychodu pracownika.

10.10.12

Sprzedaż nieruchomości: Narzędzia i odzież robocza jako wydatki na cele mieszkaniowe

Sprzedaż nieruchomości: Narzędzia i odzież robocza jako wydatki na cele mieszkaniowe
Z uzasadnienia: Wydatki na nabycie narzędzi (szpachla, pędzle, mieszadło, paca styropianowa, brzeszczot, wiertła, szlifierka, paca styropianowa, szlifierka, imadło, pilarka), odzieży (moro, rękawice i buty gumowe), elementów wyposażenia domu (m.in. meble, dywan, żarówki), drobnych materiałów (papier ścierny, szufelka, zmiotka, tablica, drabina, mydelniczka, wieszaki, taśma malarska, płyn do mycia paneli, kosz), oraz materiałów zużytych do zagospodarowania terenu wokół domu (siatka ogrodzeniowa) nie stanowią wydatków na cele mieszkaniowe, a tym samym nie mogą obniżyć kwotę dochodu ze sprzedaży nieruchomości.

9.10.12

Zwrot VAT za materiały budowlane: Remont użyczonego lokalu w rozbudowywanym budynku

Zwrot VAT za materiały budowlane: Remont użyczonego lokalu w rozbudowywanym budynku
Z uzasadnienia: Okoliczność, że proces budowlany nadbudowy budynku nie został zakończony nie ma wpływu na zawartą umowę. Podatniczka legitymowała się podpisaną z rodzicami umowę użyczenia, która jest zaliczana do tytułów prawnych do budynku (lokalu) mieszkalnego (art. 3 pkt 11 Prawa budowlanego). W umowie tej określono cel jej zawarcia polegający na wykończeniu nadbudowanej części, przez przeprowadzenie remontu i dostosowanie do własnych potrzeb mieszkaniowych, dlatego nie można się zgodzić z stanowiskiem organów podatkowych, że do czasu zgłoszenia zakończenia rozbudowy budynku mieszkalnego prawo do zwrotu przysługuje jedynie osobom fizycznym, które zakończyły proces budowy zgodnie z przepisami prawa budowlanego - procesu inwestycyjnego polegającego na nadbudowie budynku mieszkalnego.

8.10.12

Rozliczanie zagranicznych dochodów z fotografii stockowej osób nieprowadzących działalności

Rozliczanie zagranicznych dochodów z fotografii stockowej osób nieprowadzących działalności
Zgodnie z zasadą wynikającą z art. 3 ust. 1 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz.U. z 2012 r., poz. 361, z późn. zm., dalej: ustawa o PIT) osoby fizyczne, jeżeli mają miejsce zamieszkania w Polsce, podlegają obowiązkowi podatkowemu od całości dochodów bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów (nieograniczony obowiązek podatkowy). Przepis ten, jak wynika z art. 4a ustawy o PIT, stosuje się z uwzględnieniem umów w sprawie unikania podwójnego opodatkowania, których stroną jest Rzeczpospolita Polska.

5.10.12

PIT od krajowych dochodów z fotografii stockowej osób nieprowadzących działalności

PIT od krajowych dochodów z fotografii stockowej osób nieprowadzących działalności
Opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych podlegają co do zasady wszelkiego rodzaju dochody. Wyjątki, czyli dochody, które są zwolnione od podatku, wymieniono w art. 21, 52, 52a i 52c ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz.U. z 2012 r., poz. 361, z późn. zm., dalej: ustawa o PIT). Istnieje też kategoria dochodów, od których na podstawie ustawy z 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz.U. z 2012 r., nr 0, poz. 749) zaniechano poboru podatku.

3.10.12

Termin odliczenia VAT poprzez korektę deklaracji

Termin odliczenia VAT poprzez korektę deklaracji
Z uzasadnienia: Prawo do odliczenia podatku naliczonego, nierozliczonego w terminach wynikających z art. 86 ust. 10 i ust. 11 ustawy o podatku od towarów i usług, może być rozliczone poprzez korektę deklaracji za okres, w którym powstało prawo do odliczenia, tj. za miesiąc otrzymania faktury. Prawo do odliczenia kształtuje się w danym okresie rozliczeniowym, zaś zdarzeniem uprawniającym do odliczenia jest otrzymanie faktury, późniejsze odliczenie jest konsekwencją nabytego prawa. Zatem, prawo do odliczenia podatku wystąpi wyłącznie w miesiącu otrzymania faktury, co ogranicza okres korekty tylko do tego miesiąca i wyklucza odliczenie podatku poprzez korektę innych okresów rozliczeniowych.

2.10.12

Realizacja potrzeb mieszkaniowych a podatek od sprzedaży nieruchomości

Realizacja potrzeb mieszkaniowych a podatek od sprzedaży nieruchomości
Z uzasadnienia: Wydatkowanie przychodu z odpłatnego zbycia nieruchomości na nabycie lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość, jednak nie w celu zamieszkiwania w tym lokalu, lecz w celu odsprzedaży go z zyskiem lub też w celu wynajmowania go i uzyskiwania z tego tytułu przychodu z najmu, nie spełnia warunku zwolnienia podatkowego określonego w art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. W takim wypadku celem działania podatnika nie jest dążenie do spełnienia, zrealizowania potrzeby mieszkaniowej, ale dążenie do osiągnięcia zysku. Nabywane mieszkanie jest środkiem do jego osiągnięcia.

1.10.12

Podatek od prywatnych nieruchomości niewykorzystywanych w działalności gospodarczej

Podatek od prywatnych nieruchomości niewykorzystywanych w działalności gospodarczej
Z uzasadnienia: Budynki i grunty stanowiące własność osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą nie zawsze powinny być opodatkowane stawkami podwyższonymi. Dotyczy to sytuacji, gdy nieruchomości te nie są wykorzystywane do działalności gospodarczej, a przez to nie wchodzą w skład przedsiębiorstwa. Zatem, nieruchomości będące w posiadaniu osoby fizycznej, które nie wchodzą w skład przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 55š Kodeksu cywilnego, tj. nie są i potencjalnie nie mogą być przeznaczone do realizacji określonych zadań gospodarczych przez prowadzącego przedsiębiorstwo, powinny być opodatkowane według stawki podstawowej.