Rzetelnie liczymy dokumenty do księgowania:

księgujemy taniej niż wynika to z cennika

28.6.12

Zmiany w VAT 2013: Podstawa opodatkowania

Zmiany w VAT 2013: Podstawa opodatkowania
Zgodnie z projektem ustawy nowelizującej ustawę o podatku od towarów i usług, zmiany, które mają wejść 1 stycznia 2013 r., nie ominą także działu VI ustawy „Podstawa opodatkowania”. W większości są to zmiany redakcyjne, dostosowujące obecnie obowiązujące przepisy do przepisów unijnych, a także zwiększające przejrzystość i czytelność regulacji. W ustawie zaproponowano m.in. katalog elementów wchodzących w skład podstawy opodatkowania, a także elementów, które do tej podstawy nie są wliczane. Dość istotną zmianą jest dodanie do ustawy przepisu, który pozwoli podatnikowi obniżyć podstawę opodatkowania o ile wykaże, że faktyczne odebranie przez odbiorcę faktury korygującej nie było możliwe.

27.6.12

Zmiana wskaźnika zatrudnienia osób niepełnosprawnych dla ZPChr od 1 lipca 2012 r.

Zmiana wskaźnika zatrudnienia osób niepełnosprawnych dla ZPChr od 1 lipca 2012 r.
Aby pracodawca uzyskał status zakładu pracy chronionej musi spełnić kilka warunków. Przede wszystkim musi utrzymać odpowiedni wskaźnik zatrudnienia, obiekty i pomieszczenia użytkowane przez zakład pracy powinny odpowiadać przepisom BHP oraz uwzględniać potrzeby osób niepełnosprawnych w zakresie przystosowania stanowisk pracy, pomieszczeń higieniczno-sanitarnych i ciągów komunikacyjnych oraz powinny spełniać wymagania dostępności do nich. Poza tym pracodawca musi zapewnić doraźną i specjalistyczną opiekę medyczną, poradnictwo i usługi rehabilitacyjne oraz utworzyć i prowadzić zakładowy funduszu rehabilitacji osób niepełnosprawnych.

26.6.12

Fuzja a ochrona wynikająca z interpretacji indywidualnej

Fuzja a ochrona wynikająca z interpretacji indywidualnej
Następca prawny podatnika może skorzystać z ochrony, o jakiej mowa w art. 14k i art. 14m Ordynacji podatkowej wyłącznie wówczas, gdy podatnik, któremu udzielono interpretacji, zastosował się do niej przed dniem połączenia (przejęcia). Uzyska przy tym ochronę tylko w takim zakresie i na takich samych warunkach, na jakich przysługiwałaby jego poprzednikowi prawnemu - orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.

25.6.12

Zmiany w VAT 2013: Definicje i zakres opodatkowania

Zmiany w VAT 2013: Definicje i zakres opodatkowania
Podwyższenie wartości prezentów od których nie trzeba płacić podatku VAT, wprowadzenie faktur uproszczonych, podwyższenie stawek podatku na niektóre towary i usługi (m.in. lody, gotowe posiłki i dania), opodatkowanie stawką podstawową (obecnie zwolnionych) niekórych usług pocztowych, zmiana zasad ustalania obowiązku podatkowego, a także utrzymanie do końca 2013 r. ograniczenia w odliczeniu VAT w przypadku kupna samochodów osobowych, to niektóre ze zmian jakie przewiduje projekt nowelizacji ustawy o podatku od towarów i usług przygotowany przez resort finansów. Ustawa ma wejść w życie z dniem 1 stycznia 2013 r.

22.6.12

Jak naliczać wynagrodzenia cudzoziemcom zatrudnionym w Polsce

Jak naliczać wynagrodzenia cudzoziemcom zatrudnionym w Polsce
Przed dokonaniem rozliczenia wynagrodzenia należnego osobie będącej cudzoziemcem zatrudnionej jako menedżer, członek zarządu lub rady nadzorczej należy ustalić, czy istnieje tytuł do objęcia ubezpieczeniami społecznymi i zdrowotnym. Należy ponadto rozstrzygnąć obowiązek podatkowy takiej osoby. Powyższych ustaleń należy dokonać na podstawie przepisów obowiązujących w kraju wykonywania pracy z uwzględnieniem umów międzynarodowych.

21.6.12

Alkohol w kosztach uzyskania przychodów

Alkohol w kosztach uzyskania przychodów
Z uzasadnienia: Wydatki na napoje alkoholowe dla kontrahentów podatnika nie mogą stanowić kosztów uzyskania przychodów, ponieważ są wydatkami na reprezentację (art. 16 ust. 1 pkt 28 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych), wyłączonymi z kosztów uzyskania przychodów. Także wydatki na alkohol podawany podczas szkoleń pracowników nie mogą stanowić kosztów uzyskania przychodów, ponieważ ze względu na brak związku z celem, dla którego szkolenia są organizowane, nie mogą być uznane za wydatki poniesione w celach określonych w art. 15 ust. 1 ww. ustawy.

20.6.12

VAT 2012: Parametry, wskaźniki, limity

VAT 2012: Parametry, wskaźniki, limity
Podatek od towarów i usług (VAT), czyli podatek od wartości dodanej, jest, przynajmniej z założenia, neutralny dla przedsiębiorców i ostatecznie płacony przez końcowego nabywcę - konsumenta. Jego konstrukcja jest bardzo prosta: firma dolicza podatek do ceny towarów, a następnie przekazuje go, po uprzednim odliczeniu VAT od zakupów, fiskusowi. Jednak w praktyce podatek ten stwarza przedsiębiorcom duże problemy. Osoby rozliczające VAT muszą bowiem pamiętać m.in. o obowiązujących limitach. Aby choć trochę ułatwić życie podatnikom i płatnikom przygotowaliśmy zestawienie najważniejszych aktualnych parametrów i wskaźników podatku od towarów i usług.

19.6.12

Ubezpieczenia ZUS twórców

Ubezpieczenia ZUS twórców
Wykonywanie pracy twórczej związane jest zwykle z nieregularnością zleceń na wykonanie konkretnych utworów i brakiem stałego zatrudnienia. Jeżeli twórca tworzy dzieła, przenosi do nich prawa autorskie, ale nie prowadzi działalności gospodarczej, może to oznaczać, że w dłuższych okresach czasu nie podlega ubezpieczeniom ZUS. Może być to bardzo niekorzystna sytuacja w chwili, gdy twórca będzie chciał skorzystać z uprawnień emerytalno-rentowych.

18.6.12

Rozliczenie roczne: Warunki skorzystania z ulgi kościelnej

Rozliczenie roczne: Warunki skorzystania z ulgi kościelnej
Z uzasadnienia: Sam fakt darowizny na rzecz kościelnej osoby prawnej, o której mowa w art. 55 ust. 7 ustawy z 1989 r. o stosunku Państwa do Kościoła Katolickiego w Rzeczypospolitej Polskiej nie uzasadnia jeszcze oceny realizacji ulgi podatkowej, uregulowanej w wymienionym przepisie. Dla osiągnięcia zamierzonych celów podatkowych trzeba, żeby sprawozdanie, o którym mowa w art. 55 ust. 7 ww. ustawy, zawierało dane na tyle dokładne i konkretne, aby umożliwić podatnikowi samoobliczenie podatku, a następnie organowi podatkowemu w późniejszym (ewentualnym) postępowaniu podatkowym ustalenie, sprawdzenie, zweryfikowanie danych o przeznaczeniu darowizny na działalność charytatywno-opiekuńczą.

15.6.12

Paragon za autostradę może być dowodem

Paragon za autostradę może być dowodem

Od 1 czerwca kierowcy samochodów osobowych i motocykli muszą płacić za przejazd autostradą A4 na odcinku Bielany Wrocławskie-Sośnica. Aby ująć w księgach rachunkowych koszt przejazdu auta służbowego tą drogą, konieczny jest dowód księgowy zgodny z wytycznymi zawartymi w art. 21 ust. 1 ustawy o rachunkowości (t.j. Dz.U. z 2009 r. nr 152, poz. 1223 z późn. zm.). Jednak paragon wydawany przy płatności nie spełnia tych kryteriów.

13.6.12

Opodatkowanie podwyższenia wartości nominalnej udziałów

Opodatkowanie podwyższenia wartości nominalnej udziałów
W myśl art. 12 ust. 1 pkt 7 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych przychodem jest nominalna wartość udziałów w spółce kapitałowej objętych w zamian za wkład niepieniężny w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część, przy czym przychód ten powstaje zarówno w sytuacji objęcia nowoutworzonych udziałów w spółce kapitałowej, jak i w sytuacji objęcia udziałów, których wartość nominalna ma być podwyższona (art. 257 § 2 Kodeksu spółek handlowych) - orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.

12.6.12

Opodatkowanie umorzenia odziedziczonych jednostek uczestnictwa w funduszu inwestycyjnym

Opodatkowanie umorzenia odziedziczonych jednostek uczestnictwa w funduszu inwestycyjnym
Z uzasadnienia: W sytuacji, gdy zmarły (spadkodawca) pozostawał w związku małżeńskim i łączył go małżeński ustrój wspólności ustawowej, połowa jednostek uczestnictwa przypada temu małżonkowi, który przy ich zbyciu ma prawo do pomniejszenia przychodu do opodatkowania na moment umorzenia tych jednostek o połowę kosztów nabycia tych jednostek. Pozostałe jednostki (druga połowa) przekazywane są spadkobiercom, którym nie przysługuje prawo do pomniejszenia przychodu o koszty ich objęcia poniesione przez spadkobiercę.

11.6.12

Jak zapewnić zastępstwa za pracowników na urlopach wypoczynkowych

Jak zapewnić zastępstwa za pracowników na urlopach wypoczynkowych
Każdego roku w czasie letnich miesięcy duża liczba pracowników korzysta z urlopów wypoczynkowych. W tym okresie pracownicy najczęściej wykorzystują najdłuższą obowiązkową część urlopu, zapewniającą co najmniej 14-dniową przerwę w pracy. Okres ten to jednocześnie problemy pracodawców, którzy muszą zapewnić normalne funkcjonowanie zakładu pracy przy znacznie ograniczonej załodze.

8.6.12

Podwyższenie ceny po skalkulowaniu kosztów produkcji a moment rozliczenia faktury korygującej

Podwyższenie ceny po skalkulowaniu kosztów produkcji a moment rozliczenia faktury korygującej
Przepisy art. 29 ust. 1 w zw. z art. 19 ust. 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług należy tak interpretować, że w sytuacji gdy po zakończeniu produkcji danego towaru okaże się, że rzeczywiste koszty jego produkcji przewyższają koszty założone, podwyższenie ceny sprzedaży tego towaru udokumentowane fakturą korygującą powinno być wykazane w deklaracji za okres, w którym dokonano korekty, to znaczy skalkulowano nową wyższą cenę uwzględniającą te okoliczności - orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.

6.6.12

Opodatkowanie urządzeń technicznych w budynkach

Opodatkowanie urządzeń technicznych w budynkach
Problematyka opodatkowania podatkiem od nieruchomości urządzeń technicznych znajdujących się w budynkach wiąże się z wprowadzoną z dniem 1 stycznia 2003 r. nowelizacją ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (Dz. U. z 2010 r. nr 95, poz. 613, z późn. zm.). Zgodnie bowiem z art. 1a ust. 1 pkt 2 powołanej wyżej ustawy budowlą jest obiekt budowlany w rozumieniu przepisów prawa budowlanego niebędący budynkiem lub obiektem małej architektury, a także urządzenie budowlane w rozumieniu przepisów prawa budowlanego związane z obiektem budowlanym, które zapewnia możliwość użytkowania obiektu zgodnie z jego przeznaczeniem.

5.6.12

Usługi doradcze: Odliczenie VAT z faktury od wynagrodzenia za efekt

Usługi doradcze: Odliczenie VAT z faktury od wynagrodzenia za efekt
Dodatkowego wynagrodzenia (za efekt) nie można uznać za wydatki stanowiące część ogólnych kosztów spółki, które spełniałyby wymogi określone w art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług. Nie występuje tutaj związek pośredni, polegający na tym, że środki wypłacone pełnomocnikowi w postaci dodatkowego wynagrodzenia posłużą do zwiększenia sprzedaży podlegającej opodatkowaniu – stwierdził Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi w interpretacji z 29 maja 2012 r. nr IPTPP1/443-151/12-4/MW.

4.6.12

NSA: Ubezpieczenie podróżne podlega PIT

NSA: Ubezpieczenie podróżne podlega PIT

Opłacona składka na ubezpieczenie kierowców w zagranicznej podróży służbowej dotycząca kosztów leczenia, usługi assistance oraz odpowiedzialności cywilnej jest przychodem pracowników spółki, dla której wykonują oni międzynarodowy transport drogowy. Tak orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.

1.6.12

Prawidłowe dokumentowanie wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów

Prawidłowe dokumentowanie wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów
W przypadku braku jakiegokolwiek udokumentowania przez krajowego podatnika dostawy towarów z Polski do podatnika z innego kraju unijnego, sam fakt posiadania przez unijnego podatnika określonego towaru oraz przedstawienie przez niego dowodu gotówkowej zapłaty za ten towar, nie są okolicznościami wystarczającymi do stwierdzenia wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów, która podlegałaby u krajowego dostawcy opodatkowaniu na podstawie art. 42 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług według stawki podatku 0%. Podatnik, który nie przestrzega w ogóle zasad rzetelnego dokumentowania takiego obrotu, nie może domagać się jego opodatkowania na preferencyjnych zasadach - orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.