Rzetelnie liczymy dokumenty do księgowania:

księgujemy taniej niż wynika to z cennika

31.5.12

Monitoring ryzyka kredytowego a zwolnienie z VAT

Monitoring ryzyka kredytowego a zwolnienie z VAT
Usługi wsparcia w zakresie oceny i monitorowania ryzyka pożyczkowego (kredytowego), korzystają ze zwolnienia od podatku VAT na mocy art. 43 ust. 13 ustawy o podatku od towarów i usług, jako usługi będące elementem usługi finansowej, określonej w art. 43 ust. 1 pkt 38 ww. ustawy (usługi udzielania pożyczek pieniężnych), stanowiące odrębną całość, niezbędne i właściwe do świadczenia tej usługi finansowej - orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu.

30.5.12

Droit de suite, czyli prawo majątkowe twórcy i jego spadkobierców do udziału w dochodach ze sprzedaży utworu

Droit de suite, czyli prawo majątkowe twórcy i jego spadkobierców do udziału w dochodach ze sprzedaży utworu
Twórcy przysługują autorskie prawa osobiste oraz majątkowe. Jednym z elementów autorskiego prawa majątkowego jest prawo twórcy do otrzymania wynagrodzenia za wykorzystanie jego utworu. Wynika to z art. 17 ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (t.j. Dz.U. z 2006 r. nr 90, poz. 631 ze zm.,. dalej: pr.a.), zgodnie z którym, jeżeli ustawa nie stanowi inaczej, twórcy przysługuje wyłączne prawo do korzystania z utworu i rozporządzania nim na wszystkich polach eksploatacji oraz do wynagrodzenia za korzystanie z utworu.

28.5.12

Zakup nieruchomości a długi podatkowe sprzedającego

Zakup nieruchomości a długi podatkowe sprzedającego
Wydanie i treść postanowienia o odmowie wydania zaświadczenia o wysokości zaległości podatkowych zbywającego, o którym mowa w art. 306c Ordynacji podatkowej, nie mają wpływu na zakres odpowiedzialności podatkowej osoby trzeciej z art. 112 ww. ustawy. Ponadto, odpowiedzialność podatkowa nabywcy przedmiotów wymienionych w art. 112 Ordynacji obejmuje związane z nimi zaległości podatkowe zbywcy, nie zaś jego poprzedników prawnych, za które nabywca nie odpowiada - orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.

25.5.12

E-rewolucja w ZUS - nowa elektroniczna platforma dla pracowników, pracodawców i świadczeniobiorców

E-rewolucja w ZUS - nowa elektroniczna platforma dla pracowników, pracodawców i świadczeniobiorców
ZUS udostępnił wszystkim ubezpieczonym stronę www.pue.zus.pl. Według zapowiedzi Prezesa ZUS Zbigniewa Derdziuka oznacza to wkroczenie przez ZUS w XXI wiek. Elektroniczna platforma, która ma nieustannie się rozwijać, umożliwi sprawdzenie ubezpieczonym aktualnego stanu konta, informacji o ubezpieczeniach, do których ich zgłoszono i składkach, które wpłacił za nich pracodawca. Będą też mogli korzystać z kalkulatora, który wyliczy prognozowaną emeryturę. Natomiast wszyscy świadczeniobiorcy dostaną informacje o przyznanych i wypłacanych świadczeniach, czyli emeryturach, rentach i zasiłkach.

24.5.12

Zaległości podatkowe: Możliwość zastosowania obniżonych odsetek

Zaległości podatkowe: Możliwość zastosowania obniżonych odsetek
Obniżona stawka odsetek za zwłokę, o której mowa w art. 56 § 1a ustawy z 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa, wprowadzonym od 1 stycznia 2009 r. przez art. 1 pkt 11 lit. a ustawy z 7 listopada 2009 r. o zmianie ustawy - Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 209, poz. 1318), ma zastosowanie również do odsetek należnych za okres poprzedzający 1 stycznia 2009 r., w przypadku złożenia, po tej dacie, prawnie skutecznej korekty deklaracji wraz z uzasadnieniem przyczyn korekty i zapłaty w całości, w ciągu 7 dni od dnia złożenia korekty, zaległości podatkowej - orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.

23.5.12

Przedawnienie prawa do urlopu wypoczynkowego

Przedawnienie prawa do urlopu wypoczynkowego
Przedawnienie roszczeń to instytucja, której istotą jest to, że po upływie określonego czasu, wierzyciel nie może skutecznie dochodzić wykonania zobowiązania od dłużnika. Na gruncie prawa pracy oznacza to np., że wskutek upływu okresu przedawnienia pracownik nie będzie mógł skutecznie domagać się spełnienia przez pracodawcę jego obowiązków (np. udzielenia urlopu wypoczynkowego), jeżeli ten nie zrzeknie się korzystania z przedawnienia.

22.5.12

Wartość transakcji a obowiązek sporządzenia dokumentacji podatkowej

Wartość transakcji a obowiązek sporządzenia dokumentacji podatkowej
Obowiązek sporządzenia dokumentacji, o której mowa w art. 9a ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych, powstaje, jeżeli wartość wszystkich świadczonych usług tego samego rodzaju z tytułu transakcji z podmiotem powiązanym przekroczyła kwotę wskazaną w art. 9a ust. 2 pkt 2 wymienionej ustawy. To dopiero zsumowanie wartości świadczeń w danym przedmiocie wskazuje na jedyną przywołaną w art. 9a ust. 2 pkt 2 wartość, którą jest kwota 30 000 Euro, przekroczenie której powoduje powstanie obowiązku sporządzenia ww. dokumentacji - orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.

21.5.12

Dzierżawa gruntów gospodarstwa rolnego a obowiązek podatkowy w podatku rolnym

Dzierżawa gruntów gospodarstwa rolnego a obowiązek podatkowy w podatku rolnym
W niniejszym artykule zostanie omówiona kwestia przejścia obowiązku podatkowego z właściciela gruntów gospodarstwa rolnego na dzierżawcę, która została uregulowana w art. 3 ust. 3 ustawy z dnia 15 listopada 1984 r. o podatku rolnym (Dz. U. z 2006 r. nr 136, poz. 969, z późn. zm.). Przepis powyższy stanowi, iż „jeżeli grunty gospodarstwa rolnego zostały w całości lub w części wydzierżawione na podstawie umowy zawartej stosownie do przepisów o ubezpieczeniu społecznym rolników lub przepisów dotyczących uzyskiwania rent strukturalnych, podatnikiem podatku rolnego jest dzierżawca”.

18.5.12

Sprzedaż o charakterze ciągłym a VAT - wyrok NSA

Sprzedaż o charakterze ciągłym a VAT - wyrok NSA
„Sprzedaż o charakterze ciągłym” w ujęciu § 5 ust. 1 pkt 4 zd. drugie rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług polega na świadczeniach ciągłych podatnika, obejmujących pewne stałe zachowania w czasie trwania stosunku obligacyjnego, zaspokajające interes odbiorcy tych świadczeń, poprzez ich trwały - pod względem czasowym i funkcjonalnym - charakter oraz cechujące się niemożliwością wyodrębnienia powtarzających się czynności podatnika, co jest charakterystyczne dla świadczeń ciągłych (okresowych) - orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.

17.5.12

Wydatki na zakup sprzętu fotograficznego w kosztach podatkowych

Wydatki na zakup sprzętu fotograficznego w kosztach podatkowych
Rozliczenie zakupu sprzętu fotograficznego w kosztach prowadzonej działalności gospodarczej jest możliwe w sytuacji, gdy spełnione są dwa warunki, tj. jest to koszt poniesiony w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, a jednocześnie koszt ten nie jest wymieniony w art. 23 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2012 r. poz. 361 z późn. zm.; dalej: pdof) i odpowiednio art. 16 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 39, z późn. zm.; dalej: pdop).

16.5.12

Wydatki na wezwanie do spłaty raty leasingowej nie są odliczane w CIT

Wydatki na wezwanie do spłaty raty leasingowej nie są odliczane w CIT

Firmy korzystające z leasingu ponoszą w trakcie trwania tej umowy różne opłaty, np. raty leasingowe, opłata wstępna. Takie wydatki przedsiębiorca może zaliczyć do kosztów podatkowych w CIT. Jednak oprócz nich przedsiębiorca może być obciążany przez firmę leasingową innego rodzaju płatnościami, które wynikają z tabeli opłat i prowizji np. opłata za wystawienie wezwania (monitu) za opóźnienie w spłacie raty.

15.5.12

Sprzedający towary za pośrednictwem Allegro musi mieć dowód ich zakupu

Sprzedający towary za pośrednictwem Allegro musi mieć dowód ich zakupu

Jeśli podatnik zajmujący się sprzedażą rzeczy na Allegro nie dysponuje dowodami – fakturami, paragonami czy umowami zakupu rzeczy, które wystawia na aukcjach – musi liczyć się z tym, że organy podatkowe w przypadku ewentualnej kontroli nakażą zapłacić mu podatek dochodowy od całej uzyskanej ceny sprzedaży. Podatnik nie będzie mieć prawa do odliczenia rzekomych kosztów sprzedawanych rzeczy. Tak uznał Naczelny Sąd Administracyjny w sprawie podatnika, który wystawiał na Allegro elektronarzędzia.

14.5.12

Nowe zasady dokumentowania prawa do świadczeń w razie choroby i macierzyństwa

Nowe zasady dokumentowania prawa do świadczeń w razie choroby i macierzyństwa
Od dnia 9 maja 2012 r. obowiązują przepisy rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 2 kwietnia 2012 r. w sprawie określenia dowodów stanowiących podstawę przyznania i wypłaty zasiłków z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz. U. z 2012 r. poz. 444). Przepisami tego rozporządzenia wprowadzono nowe wzory druków stanowiących podstawę przyznania i wypłaty świadczeń w razie choroby i macierzyństwa oraz zmieniono niektóre zasady dokumentowania prawa do tych świadczeń.

12.5.12

Amortyzacja środków trwałych sfinansowanych dotacją a koszty

Amortyzacja środków trwałych sfinansowanych dotacją a koszty
Odpisy amortyzacyjne od części wartości początkowej środka trwałego, która sfinansowana została otrzymanym wsparciem finansowym, nie mogą stanowić kosztów uzyskania przychodów prowadzonej działalności – stwierdził Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi w interpretacji z 20 kwietnia 2012 r. nr IPTPB3/423-26/12-4/GG.

11.5.12

Jak bezpiecznie zmienić biuro rachunkowe

Jak bezpiecznie zmienić biuro rachunkowe
Koniec okresu rozliczeniowego to dobry i przede wszystkim bezpieczny czas na ocenę pracy biura rachunkowego oraz podjęcie decyzji o dalszej współpracy. Rozwiązanie umowy w złym momencie może przysporzyć firmie wielu przykrych konsekwencji, z kontrolami i karami urzędu skarbowego włącznie. Sprawdź jak bezpiecznie przeprowadzić zmianę, na co zwracać uwagę i czego się wystrzegać.

10.5.12

Jak można zaoszczędzić na składkach przy zbiegu tytułów do ubezpieczeń

Jak można zaoszczędzić na składkach przy zbiegu tytułów do ubezpieczeń
Osoby, które oprócz prowadzonej działalności pozarolniczej jednocześnie wykonują umowę zlecenia, mogą zaoszczędzić na należnościach składkowych. Jako tytuł do opłacania składek na ubezpieczenia społeczne mogą wówczas wskazać nie działalność, lecz umowę zlecenia i to bez względu na wysokość uzyskiwanego z niej przychodu. Dotyczy to jednak tylko osób, które nie są przedsiębiorcami, m.in. wspólników spółek osobowych.

9.5.12

Odsetki za zwłokę od zaległości podatkowych w górę

Odsetki za zwłokę od zaległości podatkowych w górę
W związku z decyzją Rady Polityki Pieniężnej, która na posiedzeniu w dniach 8-9 maja br. postanowiła podwyższyć stopy procentowe NBP o 0,25 punktów procentowych, od jutra stopa kredytu lombardowego wynosi 6,25% w skali rocznej. Oznacza to, zgodnie z art. 56 Ordynacji podatkowej, że stawka odsetek za zwłokę od zaległości podatkowych od 10 maja 2012 r. wynosić będzie 14,50% w skali rocznej (suma 200% stopy lombardowej i 2%), natomiast obniżona stawka odsetek za zwłokę od zaległości podatkowych 10,88% (75% ww. stawki odsetek). Rośnie również, do 7,25%, stawka opłaty prolongacyjnej - stosownie z zapisami art. 57 Ordynacji.

8.5.12

Podatkowe aspekty sprzedaży zaliczkowej i za pobraniem

Podatkowe aspekty sprzedaży zaliczkowej i za pobraniem
Podatnicy, których przedmiotem działalności jest handel towarami nierzadko pobierają zaliczki na poczet przyszłej dostawy. Stosują także sprzedaż za pobraniem. Niezwykle istotne znaczenie w tych sytuacjach ma odpowiednie ewidencjonowanie takiej sprzedaży. Odmienności dotyczą zarówno podatku VAT jak i podatku dochodowego. Konieczne jest więc dostosowanie prowadzonych ewidencji do wymagań ustawowych, tak aby wynikały z nich wszelkie dane, niezbędne do prawidłowego ustalenia podstawy opodatkowania zarówno dla potrzeb podatku dochodowego, jak i podatku VAT.

7.5.12

Wymóg potwierdzenia odbioru faktur korygujących

Wymóg potwierdzenia odbioru faktur korygujących
Jeżeli uzyskanie potwierdzenia otrzymania korekty faktury - w rozsądnym terminie - jest niemożliwe lub nadmiernie utrudnione, to obniżenie podstawy opodatkowania jest możliwe, jeżeli podatnik wykazał, że dochował należytej staranności w okolicznościach danej sprawy celem upewnienia się, że nabywca towarów lub usług jest w posiadaniu korekty faktury i że zapoznał się z nią oraz że dana transakcja została w rzeczywistości zrealizowana na warunkach określonych w owej korekcie faktury. W tym celu mogą posłużyć kopie korekty faktury i pisma z przypomnieniem skierowane do nabywcy towarów lub usług celem wysłania potwierdzenia odbioru, dowody zapłaty lub przedłożenie dokumentów księgowych umożliwiających określenie kwoty rzeczywiście zapłaconej na rzecz podatnika z tytułu danej transakcji przez nabywcę towarów lub usług.

4.5.12

Zaświadczenie o wygaśnięciu obowiązku podatkowego

Zaświadczenie o wygaśnięciu obowiązku podatkowego
Z uzasadnienia: Wydanie zaświadczenia jest czynnością materialno-techniczną i urzędowym zarazem potwierdzeniem określonych faktów lub stanu prawnego. Nie rozstrzyga ono o żadnych prawach lub obowiązkach i nie może tworzyć nowej sytuacji prawnej. Zaświadczenie nie może rozstrzygać czegokolwiek, zwłaszcza o istnieniu lub nieistnieniu obowiązku. Jest zatem wyłącznie przejawem tego, co zawarte jest w źródłach, na których bazuje organ wydający zaświadczenie. Zatem, organ podatkowy słusznie odmówił wydania zaświadczenia o wygaśnięciu obowiązku podatkowego z tytułu podatku od spadków i darowizn na skutek przedawnienia.

2.5.12

Opodatkowanie zysku akcjonariuszy spółek komandytowo-akcyjnych

Opodatkowanie zysku akcjonariuszy spółek komandytowo-akcyjnych
Siedmioosoby skład sędziów NSA w uchwale z dnia 16 stycznia 2012 r. (sygn. akt II FPS 1/11) orzekł, że akcjonariusz spółki komandytowo-akcyjnej nie ma obowiązku wpłacania comiesięcznych zaliczek na podatek dochodowy. Przychód akcjonariusza spółki komandytowo-akcyjnej podlega bowiem opodatkowaniu w dniu otrzymania dywidendy wypłaconej akcjonariuszom na podstawie uchwały walnego zgromadzenia o podziale zysku. Uchwała NSA ma zakończyć trwające już od kilku lat spory dotyczące interpretacji przepisów odnoszących się do sposobu opodatkowania spółek komandytowo-akcyjnych.

1.5.12

Przedawnienie zobowiązania podatkowego wynikającego z zeznania podatkowego

Przedawnienie zobowiązania podatkowego wynikającego z zeznania podatkowego
Ze złożeniem zeznania podatkowego wiąże się powstanie zobowiązania podatkowego. Wysokość tego zobowiązania co do zasady ustala się zgodnie z danymi w zawartymi w zeznaniu, chyba że w toku postępowania podatkowego stwierdzono, że dane zawarte w deklaracji, mogące mieć wpływ na wysokość zobowiązania podatkowego, są niezgodne ze stanem faktycznym.