Rzetelnie liczymy dokumenty do księgowania:

księgujemy taniej niż wynika to z cennika

28.12.11

Bezpłatny program Formularz VZM

W serwisie podatki.biz udostępniliśmy ... wersję instalacyjną bezpłatnego programu Formularz VZM. Wersja ta umożliwia import danych z poprzednich wersji programu, wyposażona jest w moduł aktualizacji, który w przyszłości w przypadku zmiany przepisów umożliwi aktualizację bez konieczności pobierania nowej wersji. Przypomnijmy, że program będzie pomocny wszystkim, którzy starają się o zwrot VAT z tytułu niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym.

Program jest całkowicie bezpłatny dla osób, które używają go dla celów osobistych (wypełniają zeznania dla siebie oraz nieodpłatnie dla znajomych, rodziny i przyjaciół).

Ulga meldunkowa po podziale nieruchomości

Ulga meldunkowa po podziale nieruchomości
Z uzasadnienia: Ustawodawca w art. 21 ust. 1 pkt 126 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wyraźnie wiąże zwolnienie z faktem zameldowania w sprzedawanym budynku lub lokalu, a zatem wymaga, by podatnik był zameldowany w lokalu, który zbywa. Jeżeli w systemie prawa cywilnego lokale te są traktowane jako samodzielne, położone pod innymi adresami - to w taki sam sposób muszą być traktowane na gruncie prawa podatkowego. Nie stanowił zatem przesłanki do zwolnienia fakt zameldowania w segmencie, z którego lokale te zostały wyodrębnione, gdyż w świetle prawa podatkowego podatniczka stała się właścicielką trzech samodzielnych lokali mieszkalnych.

24.12.11

Podwójna kara za przywóz odpadów z zagranicy

Podwójna kara za przywóz odpadów z zagranicy

Naczelny Sąd Administracyjny oddalił wczoraj skargę kasacyjną dotyczącą nałożenia kary pieniężnej za przywóz do Polski używanych części samochodowych, które zostały uznane za odpad. NSA zajmował się sprawą, po tym jak sąd niższej instancji oddalił skargę na decyzję głównego inspektora ochrony środowiska o tym, iż wojewódzka inspekcja słusznie nałożyła na przedsiębiorcę karę w wysokości 50 tys. zł.

21.12.11

Usługi magazynowania rozlicza się w VAT w miejscu położenia nieruchomości

Usługi magazynowania rozlicza się w VAT w miejscu położenia nieruchomości

Sprawa, którą rozstrzygnął NSA, dotyczyła sposobu ustalenia miejsca świadczenia usług. Spółka świadcząca usługi magazynowania na rzecz klientów – polskich i zagranicznych prowadzących działalność gospodarczą spytała ministra finansów, gdzie powinien być rozliczony VAT.

17.12.11

Odstępne jest kosztem w dniu jego poniesienia

Odstępne jest kosztem w dniu jego poniesienia
Z uzasadnienia NSA: Faktyczna data dokonania zapisu w księgach rachunkowych nie może zmieniać kwalifikacji danego wydatku i wpływać na moment zaliczenia go jako kosztu w rozumieniu art. 15 ust. 4e ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Nie jest ona bowiem datą ujęcia kosztu, a jedynie datą technicznego wprowadzenia informacji do systemu. Zatem, brak jest uzasadnienia dla poglądu, że wynagrodzenie wypłacane dotychczasowym najemcom lokalu w zamian za rezygnację z dalszego ich wykorzystywania stanowi koszt podatkowy proporcjonalnie w okresach miesięcznych do czasu zakończenia umów najmu, w które wstąpiła spółka, ponieważ w tych okresach spółka ujmuje koszt w księgach rachunkowych.

14.12.11

Nowe zasady realizacji i ewidencji wydatków niewygasających

Nowe zasady realizacji i ewidencji wydatków niewygasających
Aby uniknąć konieczności ponownego planowania niektórych wydatków w przyszłorocznym budżecie, jednostka może podjąć uchwałę ustanawiającą wykaz wydatków, które nie wygasają z upływem danego roku budżetowego. Sposób ich księgowania różni się od ewidencji wydatków istniejących wyłącznie w okresie obowiązywania uchwały budżetowej. Dodatkowo należy pamiętać, że specyficzne zasady rozliczania wydatków niewygasających wprowadziło również znowelizowane rozporządzenie w sprawie szczególnych zasad rachunkowości JSFP.

9.12.11

Podatnik nie może odpowiadać za pomyłki fiskusa

Podatnik nie może odpowiadać za pomyłki fiskusa
Omyłkowe przekazanie tytułem zwrotu podatku przez organ podatkowy na rachunek podatnika nienależnej mu kwoty pieniężnej, w sytuacji gdy w sposób prawomocny rozstrzygnięto kwestię niezasadności wniosku strony o stwierdzenie nadpłaty i brak jest związku przyczynowo-skutkowego pomiędzy zachowaniem podatnika a nienależnym zwrotem, powinno być rozpatrywane zgodnie z przepisami Kodeksu cywilnego o bezpodstawnym wzbogaceniu i nienależnym świadczeniu (art. 405 w zw. z art. 410 § 1 K.c.), zgodnie z którymi, kto bez podstawy prawnej uzyskał korzyść majątkową kosztem innej osoby, zobowiązany jest do jej zwrotu, w szczególności w przypadku nienależnego świadczenia, które spełnił nie będąc w ogóle zobowiązanym - orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.

6.12.11

Zawieszenie działalności a deklaracje VAT UE

Zawieszenie działalności a deklaracje VAT UE
Zgodnie z art. 99 ust. 7a ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054), w przypadku zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej na podstawie przepisów o swobodzie działalności gospodarczej, podatnicy VAT czynni co do zasady nie mają obowiązku składania deklaracji podatkowych za okresy rozliczeniowe, których to zawieszenie dotyczy. Od dnia 1 kwietnia 2011 r. powyższe również dotyczy podatników zarejestrowanych jako podatników VAT UE, jeżeli nie dokonali oni transakcji wewnątrzwspólnotowych za ten okres.

3.12.11

E-deklaracje w podatku od nieruchomości, rolnym oraz leśnym

E-deklaracje w podatku od nieruchomości, rolnym oraz leśnym
Uchwalona dnia 18 lipca 2002 roku ustawa o świadczeniu usług drogą elektroniczną, wdrożyła w zakresie swojej regulacji dyrektywę 2000/31/WE z dnia 8 czerwca 2000 r. w sprawie niektórych aspektów prawnych usług społeczeństwa informacyjnego, w szczególności handlu elektronicznego na rynku wewnętrznym (dyrektywa o handlu elektronicznym) (Dz. Urz. WE L 178 z 17.07.2000) i określa przede wszystkim obowiązki usługodawcy związane ze świadczeniem usług drogą elektroniczną. Konsekwencją tego stanu rzeczy było uchwalenie ustawy z dnia 17 lutego 2005 r. o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne (Dz. U. nr 64, poz. 565, z późn. zm.), zgodnie z którą dokumentem elektronicznym jest stanowiący odrębną całość znaczeniową zbiór danych uporządkowanych w określonej strukturze wewnętrznej zapisany na informatycznym nośniku danych.