Rzetelnie liczymy dokumenty do księgowania:

księgujemy taniej niż wynika to z cennika

29.11.11

Nadpłata podatku: Urzędnik musi uzupełnić decyzję o odsetki

Nadpłata podatku: Urzędnik musi uzupełnić decyzję o odsetki

NSA uznał, że naczelnik urzędu skarbowego wydając decyzję o nadpłacie podatku ma obowiązek również uwzględnić jej oprocentowanie, mimo że podatnik nie wskazał tego we wniosku. Jeśli organ tego nie zrobił, w decyzji stwierdzającej nadpłatę powinien uzupełnić tę decyzję o wysokość naliczonych odsetek.

26.11.11

Skutki zwrotu kosztów używania samochodu

Skutki zwrotu kosztów używania samochodu
Z uzasadnienia WSA: W myśl art. 12 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych za przychód ze stosunku pracy uważa się m.in. wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne, a taki charakter mają właśnie wypłaty z tytułu zwrotu poniesionych przez pracownika kosztów używania własnego pojazdu dla potrzeb zakładu pracy. Za takim, nieograniczonym zakresem przychodu ze stosunku pracy przemawia też zawarty w art. 21 ust. 1 ustawy katalog zwolnień przedmiotowych odnoszących się również do przychodów ze stosunku pracy.

22.11.11

Nianie a ubezpieczenia społeczne

Nianie a ubezpieczenia społeczne
Z dniem 1 października 2011 r. weszły w życie przepisy ustawy z dnia 4 lutego 2011 r. o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3 (Dz. U. nr 45, poz. 235, z późn. zm.), na mocy których osoby sprawujące opiekę nad dziećmi na podstawie umowy uaktywniającej podlegają ubezpieczeniom społecznym i ubezpieczeniu zdrowotnemu, o ile spełnione są warunki określone obowiązującymi przepisami. Zasady podlegania przez nianie ubezpieczeniom oraz sporządzania właściwych dokumentów ubezpieczeniowych za te osoby omówiono w niniejszej broszurze.

Interpretacje: 50% kosztów uzyskania przychodów a czas pracy poświęcony na wykonywanie opracowań

Interpretacje: 50% kosztów uzyskania przychodów a czas pracy poświęcony na wykonywanie opracowań
Dla zastosowania 50% kosztów uzyskania przychodów nie jest konieczne, aby przychód był wypłacony w momencie, gdy utwór (w przedmiotowej sprawie opracowanie) istnieje w postaci ukończonej, bowiem ważne jest, aby możliwe było rozpoznanie w nim cech, jakie powinien posiadać utwór - stwierdził Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej nr IPPB2/415-548/10-4/MK.

19.11.11

Brak wpisu do ewidencji środków trwałych nie przesądza o kwalifikacji przychodu

Brak wpisu do ewidencji środków trwałych nie przesądza o kwalifikacji przychodu
W świetle zasady praworządności (art. 7 ustawy z dnia 2 kwietnia 1997 r. Konstytucja RP), zasady sprawiedliwości (art. 2 Konstytucji RP) oraz zasady powszechnego obowiązku podatkowego (art. 84 Konstytucji RP) przepis art. 14 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych należy interpretować w ten sposób, że w sytuacji kiedy podatnik w celu osiągnięcia korzyści uchyla się od obowiązku wpisania danego składnika majątku do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych (obowiązek z art. 22d ust. 2 ustawy o PIT), to pomimo braku stosownego wpisu sprzedaż danego składnika majątku generuje przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej, o ile faktycznie składnik ten wykorzystywano w działalności gospodarczej - orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.

15.11.11

Kierowca - przedsiębiorca a prawo do diety

Kierowca - przedsiębiorca a prawo do diety
Z uzasadnienia: Zawarty w art. 775 § 1 Kodeksu pracy zwrot "w której znajduje się siedziba pracodawcy", lub "poza stałym miejscem pracy" nie przesądza o tym, że praca kierowcy nie może być wykonywana w ramach podróży służbowej, ponieważ przepisy podatkowe nie definiują podróży służbowej, a odesłanie zawarte w art. 23 ust 1 pkt 52 ustawy o PIT dotyczy tylko diet, a nie definicji podróży służbowej. Trudno też przyjąć, że "siedzibą" jest cała Polska, podobnie trudno przyjąć pogląd, że art. 775 K.p. wyjaśnia definicję podróży służbowej kierowców, odrębnie uregulowaną w innej ustawie. Zatem, osobom prowadzącym działalność gospodarczą przysługuje prawo uwzględnienia w kosztach uzyskania przychodu wartości diet za czas podróży służbowych w ramach zakreślonego limitu, tj. w wysokości diet przysługujących pracownikom.

12.11.11

Usługi outsourcingowe a zorganizowana część przedsiębiorstwa w VAT

Usługi outsourcingowe a zorganizowana część przedsiębiorstwa w VAT
Dla bytu zorganizowanej części przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 2 pkt 27e ustawy o podatku od towarów i usług konieczny jest organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, który zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania, co oznacza, że zespół ten nie musi obejmować działów obsługujących przedsiębiorstwo pod względem niematerialnym, w zakresie obsługi kadrowej, informatycznej i finansowej, które nie są niezbędne do realizacji, przez zespół tak wyodrębnionych składników majątkowych, jego określonych zadań gospodarczych - orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.

10.11.11

Wykaz materiałów budowlanych - zwrot VAT VZM 2011

Zwrot VAT za materiały budowlane: Ustawa z dnia 29 sierpnia 2005 r o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym Dz U Nr 177 poz 1468 ze zm - tekst ujednolicony na 1 września 2011 r
Zwrot VAT za materiały budowlane: Zwrot osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym
Zwrot VAT za materiały budowlane: Ustawa z dnia 29 sierpnia 2005 r o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym Dz U Nr 177 poz 1468 ze zm - tekst ujednolicony

8.11.11

Sankcje za niezłożenie deklaracji w podatku od nieruchomości

Sankcje za niezłożenie deklaracji w podatku od nieruchomości
Zgodnie z art. 6 ust. 6 ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (Dz. U. z 2010 r. nr 95, poz. 613, z późn. zm.), osoby fizyczne są obowiązane złożyć właściwemu organowi podatkowemu informację o nieruchomościach i obiektach budowlanych, sporządzoną na formularzu według ustalonego wzoru, w terminie 14 dni od dnia wystąpienia okoliczności uzasadniających powstanie albo wygaśnięcie obowiązku podatkowego w zakresie podatku od nieruchomości. W tym samym terminie należy złożyć informację, jeżeli w trakcie roku podatkowego zaistniało zdarzenie mające wpływ na wysokość opodatkowania w tym, a w szczególności zmiana sposobu wykorzystywania przedmiotu opodatkowania lub jego części.

4.11.11

Przedawnienie prawa do ustalenia wysokości zobowiązania podatkowego

Przedawnienie prawa do ustalenia wysokości zobowiązania podatkowego
Zgodnie z art. 21 § 1 Ordynacji podatkowej zobowiązania podatkowe mogą powstać na dwa sposoby tj. z dniem: a) zaistnienia zdarzenia, z którym ustawa podatkowa wiąże powstanie takiego zobowiązania, b) doręczenia decyzji organu podatkowego, ustalającej wysokość tego zobowiązania. W naszym przypadku zajmiemy się przedawnieniem prawa do ustalenia zobowiązania podatkowego w sytuacji doręczenia decyzji organu podatkowego ustalającej wysokość tego zobowiązania.