Rzetelnie liczymy dokumenty do księgowania:

księgujemy taniej niż wynika to z cennika

29.3.10

Jak ustalić limit zwrotu VAT za materiały budowlane

Jak ustalić limit zwrotu VAT za materiały budowlane
Pytanie podatnika: W dniu 20.03.2007 r. Wnioskodawca wraz z żoną złożyli w US wniosek o zwrot niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowy. Na dzień złożenia wniosku limit jaki obowiązywał Wnioskodawcę to kwota 9.431,00 zł. W 2009 r. Wnioskodawca dokonał kolejnego remontu i złożył następny wniosek VZM-1 w dniu 25.11.2009 r. Został poinformowany przez US, że limity jakie przysługują Wnioskodawcy są limitami z roku 2007 i zwrot będzie obejmował limit z 2007 r. pomniejszony o kwotę już otrzymaną przez Wnioskodawcę w związku ze złożeniem pierwszego wniosku. Jaki limit obowiązuje Wnioskodawcę, jaka powinna być cena 1 m2 wpisana we wniosku składanym w dniu 25.11.2009 r.? Czy ustawa o zwrocie części wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym jest prawidłowo interpretowana przez US?

Orzecznictwo: Zakup gruntu jako wydatek na cele mieszkaniowe

Orzecznictwo: Zakup gruntu jako wydatek na cele mieszkaniowe
Z uzasadnienia: Do okoliczności istotnych dla rozstrzygnięcia, czy spełnione w rozpoznawanej sprawie spełnione zostały przesłanki zwolnienia podatkowego, należy przeznaczenie nabytego gruntu na cel związany budową mieszkaniową. Nie wystarczy zatem nabycie jakiegokolwiek gruntu, lecz już w dacie nabycia powinien to być grunt pod budownictwo mieszkaniowe. Ustawodawca nie powiązał jednak tej przesłanki z planistycznym przeznaczeniem terenu i nie określił wprost, kiedy grunt spełnia określone w ustawie podatkowej wymogi. W takiej sytuacji, co trafnie podniesiono w skardze, ocena, czy konkretny grunt jest przeznaczony pod zabudowę mieszkaniową, musi być dokonana na podstawie przepisów o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. Na zasadność sięgania do tych przepisów wielokrotnie, w różnych stanach faktycznych, wskazywało orzecznictwo sądów administracyjnych.

Opodatkowanie VAT transakcji przekazania używanej kserokopiarki (jsfp)

Opodatkowanie VAT transakcji przekazania używanej kserokopiarki (jsfp)
Pytanie: Moja jednostka (będąca zarejestrowanym czynnym podatnikiem VAT) zamierza zakupić nową kserokopiarkę. Jeden z dostawców wystąpił z ofertą przyjęcia w rozliczeniu naszej starej kserokopiarki (przez pomniejszenie o jej wartość ceny nowej kserokopiarki o 300 zł brutto). Jak powinna zostać przeprowadzona taka transakcja? Odpowiedzi udzielił: Tomasz Krywan doradca podatkowy

27.3.10

Orzecznictwo: Wniesienie aportu do spółki komandytowej jest neutralne podatkowo

Orzecznictwo: Wniesienie aportu do spółki komandytowej jest neutralne podatkowo
Z uzasadnienia: Z art. 17 ust. 1 pkt. 9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wynika wprost, że przychodem z kapitałów pieniężnych jest wartość udziałów (akcji) w spółce mającej osobowość prawną objętych w zamian za wkład niepieniężny, to w oczywisty sposób nie ma on zastosowania do objęcia w zamian za aport udziałów w spółce komandytowej. Wykładnia rozszerzająca byłaby tu niedopuszczalna. Skoro, bowiem ustawodawca zamieścił szczegółowe regulacje odnoszące się do powstania przychodu w związku z wniesieniem aportu do spółek prawa handlowego posiadających osobowość prawną, natomiast w stosunku do aportów wnoszonych do spółek osobowych tego nie uczynił, to należy uznać, że było to zamierzone działanie. Do takiej interpretacji skłania reguła racjonalnego ustawodawcy.

2.3.10

Pracownicy Lasów Państwowych wykupują mienie za bezcen

Pracownicy Lasów Państwowych wykupują mienie za bezcen
Nowe przepisy umożliwią leśnikom wykup leśniczówek, domów, a nawet willi za grosze. Już teraz Lasy Państwowe wyprzedają majątek byłym i obecnym pracownikom, jeśli uznają go za nieprzydatny, a pracownik przynajmniej przez trzy lata jest najemcą. Bonifikaty sięgają przy tym nawet 95 proc. Obecnie z 50 tys. takich lokali własnością zostało ok. 12 tys. - podaje Rzeczpospolita. "Pod koniec grudnia 2009 r. minister środowiska w rozporządzeniu ograniczył liczbę stanowisk w Lasach Państwowych, które uprawniają do zajmowania bezpłatnych mieszkań. Według nowych przepisów takie lokum przysługiwało będzie tylko leśniczym i nadleśniczym" - pisze Rzeczpospolita. "Dla reszty pracowników pozbawienie przywileju bezpłatnego lokum wcale nie musi być niekorzystne. Otwiera bowiem drogę do skorzystania z dobrodziejstwa art. 40a. Będą mogli wykupić nieruchomości od Lasów po atrakcyjnych cenach" &