Rzetelnie liczymy dokumenty do księgowania:

księgujemy taniej niż wynika to z cennika

30.11.09

Przygotowanie spisu z natury i zamknięcie podatkowej księgi przychodów i rozchodów

Przygotowanie spisu z natury i zamknięcie podatkowej księgi przychodów i rozchodów
Został zaledwie miesiąc na zamknięcie podatkowej księgi przychodów i rozchodów oraz sporządzenie spisu z natury. Przedsiębiorcy, którzy prowadzą księgę podatkową, muszą bowiem sporządzić spis z natury, podsumować księgę i ustalić dochód roczny. Na tej podstawie podatnik będzie mógł rozliczyć się z fiskusem za 2009 rok. W przyszłym roku będzie trzeba jeszcze złożyć zeznanie podatkowe za 2009 rok.

28.11.09

Lepiej być żoną więźnia niż... zaginionego

Lepiej być żoną więźnia niż... zaginionego
Osoba, której małżonek zaginął, nie ma prawa rozliczyć się jako rodzic samotnie wychowujący dziecko. Oficjalnie małżeństwo trwa nawet, jeśli dokumenty potwierdzają status zaginionego. Czy ustawodawca świadomie wykluczył taką możliwość, skoro przyznał prawa do preferencyjnego rozliczenia małżonkom więźniów i pozostającym w separacji?

25.11.09

TK: podatnik musi na bieżąco śledzić zmiany w prawie

TK: podatnik musi na bieżąco śledzić zmiany w prawie
Podatnik, który po wyroku Trybunału Konstytucyjnego zyskał prawo do ponownego rozpatrzenia sprawy przez organy skarbowe, ma tylko 30 dni na złożenie wniosku. Prowadząc działalność gospodarczą, powinien on na bieżąco śledzić zmiany w prawie, więc jeśli nie złoży wniosku w terminie, traci prawo do wznowienia postępowania - orzekł dziś Trybunał Konstytucyjny.

Obowiązki nadzoru budowlanego w zakresie kontroli stanu technicznego budynku

Obowiązki nadzoru budowlanego w zakresie kontroli stanu technicznego budynku
Najpóźniej do 30 listopada skontrolowane powinny być wszystkie obiekty wielkopowierzchniowe, których powierzchnia zabudowy przekracza 2 tys. mkw., oraz inne obiekty o powierzchni dachów co najmniej 1 tys. mkw. Zarządca lub właściciel nieruchomości po przeprowadzeniu kontroli obiektu powinien zgłosić ten fakt do powiatowego inspektora nadzoru budowlanego, przesyłając mu odpowiedni protokół. Za niewykonanie tego obowiązku nadzór może ukarać ich grzywną. Dokumenty z każdej kontroli obiektu budowlanego, a w szczególności protokoły z kontroli, oceny i ekspertyzy dotyczące jego stanu technicznego, powinny być dołączone do książki obiektu budowlanego.

Organy podatkowe mogą podwyższać wartość nieruchomości do ceny rynkowej

Organy podatkowe mogą podwyższać wartość nieruchomości do ceny rynkowej
Organ podatkowy może podwyższyć cenę sprzedanej nieruchomości do ceny rynkowej, gdy podatnik zaniżył jej wartość.

24.11.09

Kiedy transakcje są porównywalne

Kiedy transakcje są porównywalne
Fiskus coraz baczniej śledzi prawidłowość cen stosowanych między powiązanymi firmami. Ostatnio zaczął szczegółowo weryfikować przedstawiane przez podatników analizy świadczące o tym, że ceny w transakcjach z podmiotami powiązanymi są rynkowe - czytamy w ’Rzeczpospolitej”. (...) - Studium cen rynkowych to analiza, która na podstawie różnych danych pozwala na weryfikację, czy poziom cen lub zysku w transakcjach z podmiotami powiązanymi jest rynkowy. Często jest też wykorzystywane do planowania cen w transakcjach między podmiotami powiązanymi. Aby analiza była wiarygodna, musi uwzględniać porównywalne transakcje zawierane między porównywalnymi podmiotami. Kryteria dotyczą m.in. przedmiotu oraz warunków transakcji, rynków i zaangażowanych aktywów - mówi Ewa Malec, menedżer w PricewaterhouseCoopers. Oznacza to, że nie można np. porównać zysków firmy produkującej towary na zlecenie z zyskami podmiotu, który musi wziąć pod uwagę ryzyko, ż

Dystrybutorzy materiałów budowlanych mają receptę na kryzys

Dystrybutorzy materiałów budowlanych mają receptę na kryzys
Dystrybutorzy materiałów budowlanych to grupa, która obok deweloperów najbardziej cierpi z powodu kryzysu w budownictwie. Choć ceny niektórych towarów spadły nawet o 30 proc., to nie ma chętnych na zakup materiałów, a obroty zmniejszyły się nawet o kilkadziesiąt procent. Jak radzić sobie w takiej sytuacji? Postawić na nowości rynkowe.

Rząd ukrywa podatki

Rząd ukrywa podatki
Liczba i wysokość opłat dodatkowych gwałtownie się zwiększy. Z tego powodu już od przyszłego roku wzrosną ceny gazu, prądu i paliw silnikowych. Dodatkowe parapodatki będą nas kosztowały prawie 37 zł miesięcznie.

17.11.09

Kierowcy diesli dołożą więcej do autostrad

Kierowcy diesli dołożą więcej do autostrad
Dostosowanie stawek opodatkowania oleju napędowego do minimum unijnego spowoduje, że od 1 stycznia 2010 r. czekają nas podwyżki tego paliwa na polskich stacjach. Uzyskane w ten sposób ponad 2 miliardy złotych zostaną w zdecydowanej większości przeznaczone na sfinansowanie programu budowy dróg krajowych na lata 2008-2012. Przyjęty przez Radę Ministrów projekt znowelizowanej ustawy o autostradach płatnych oraz o Krajowym Funduszu Drogowym oraz ustawy o obrocie instrumentami finansowymi zakłada wprowadzenie już od 1 stycznia 2010 roku podwyżki opłaty paliwowej. Podwyżka jest konieczna, bowiem tego od naszego państwa wymagają przepisy unijne. Projekt ustawy dostosowuje przepisy do dyrektywy Rady 2003/96/WE. Zobowiązuje ona państwa członkowskie do ustalania opodatkowania produktów energetycznych i energii elektrycznej nie niższego niż minimalne ceny opodatkowania, określone w załączniku do tej dyrektywy. W projekcie przyjęto jednak, że dostosowanie stawek podatkowych do minimum un

16.11.09

Nowe przepisy o szacowaniu dochodów podmiotów powiązanych

Nowe przepisy o szacowaniu dochodów podmiotów powiązanych
Kontrola transakcji pomiędzy podmiotami powiązanymi w zakresie przerzucania dochodów zawsze była przedmiotem zainteresowania fiskusa. Tym bardziej że kontrolujący mogą zażądać przedstawienia dokumentacji cen transferowych i na tej podstawie chcieć zweryfikować rynkowość przeprowadzanej transakcji. Znalazło to swój wyraz również w wykazie planu kontroli skarbowej na 2009 rok dla urzędów kontroli skarbowej. Ministerstwo Finansów stwierdziło w nich, że podmioty gospodarcze, zarówno firmy lokalne, jak i ponadnarodowe koncerny, dokładają starań, aby stworzona struktura działalności, zawierane transakcje, przejęcia, finansowanie czy dystrybucja nadwyżek gotówkowych przynosiły oszczędności podatkowe. We wrześniu ukazało się nowe rozporządzenie dotyczące zasad szacowania cen w takich transakcjach.

13.11.09

Jak bronić się przed kontrolą w związku z zatajaniem dochodów

Jak bronić się przed kontrolą w związku z zatajaniem dochodów
Podatnik, wobec którego organy podatkowe rozpoczęły kontrolę w zakresie nieujawnionych źródeł przychodów, powinien czynnie uczestniczyć w postępowaniu. Warto też przedstawiać wszelkie możliwe dowody potwierdzające pochodzenie podejrzanych pieniędzy.

12.11.09

10.11.09

Komentarz redakcji: Procesowa rewolucja

Komentarz redakcji: Procesowa rewolucja
Niebawem na sądowych salach będą rozgrywać się sceny niczym z amerykańskich filmów. Można będzie pozwać koncern papierosowy za chore płuca, restaurację za otłuszczone serce, a nawet... fryzjerkę za źle obcięte włosy.

5.11.09

Konsumenci nie mogą płacić deweloperom za brakujący metraż mieszkania

Konsumenci nie mogą płacić deweloperom za brakujący metraż mieszkania
Deweloperzy nie mogą narzucać klientom obowiązku zapłaty pełnej ceny mieszkania w przypadku niewielkiego zmniejszenia powierzchni lokalu po zakończeniu budowy.

Coraz więcej ukrytych opłat w bankach

Coraz więcej ukrytych opłat w bankach
Nie masz konta w banku, a chcesz wpłacić komuś pieniądze- 30 złotych. Oszczędność pozwala Ci na wcześniejszą spłatę kredytu- 500 złotych. Zamkniesz konto przed upływem roku od jego otworzenia- 100 złotych. Kwestię niejasnych płatności porusza „Rzeczpospolita”. Aby nie płacić dodatkowych pieniędzy za usługę, która naszym zdaniem powinna nam się należeć, trzeba tabelę opłat i prowizji znać na pamięć. Pamiętajmy jednak o aktualizacji, bo bank ma prawo zmienić ceny swoich usług.