Rzetelnie liczymy dokumenty do księgowania:

księgujemy taniej niż wynika to z cennika

29.4.16

WSA. Koszty uzyskania przychodów: Dokumentowanie zakupu towarów handlowych

WSA. Koszty uzyskania przychodów: Dokumentowanie zakupu towarów handlowych
Z uzasadnienia: Wydatki powinny być udokumentowane dowodami sprawdzalnymi, a więc takimi, które organy podatkowe są w stanie zweryfikować. Nie spełniają tego wymogu zestawienia kwot i rodzaju zakupionego asortymentu, sporządzone przez skarżącą na kartkach, skoro na tej podstawie nawet nie można zidentyfikować sprzedawcy. W tym miejscu należy podkreślić, że to na podatniku, a nie na organie podatkowym, ciąży obowiązek przedstawienia wiarygodnych dowodów na okoliczność poniesienia wydatku kosztowego. Skoro skarżąca nie przedstawiła takich dowodów, to organ nie miał obowiązku ich poszukiwać.

27.4.16

Ubezpieczenie OC biur rachunkowych – za co (nie) płacą ubezpieczyciele – cz. 2

Ubezpieczenie OC biur rachunkowych – za co (nie) płacą ubezpieczyciele – cz. 2
Na mocy zawartej umowy, biuro rachunkowe obsługiwało spółkę cywilną trzech wspólników. Spółka prowadziła PKPiR i była podatnikiem VAT. Zgodnie z zasadami sztuki, biuro księgowało oryginały dokumentów dostarczanych przez klienta. Raz jeden jednak klient nie zdążył przekazać faktury w umówionym terminie, a ponieważ zależało mu na zaksięgowaniu znaczącej w jego działalności faktury przesłał jej obraz faksem, zobowiązując się do jak najszybszego dostarczenia oryginału.

vat

22.4.16

Zawieszenie postępowania. Wyrok WSA

Zawieszenie postępowania. Wyrok WSA
Tezy: Postępowanie w sprawie zawieszenia postępowania może toczyć się "na wniosek strony" tylko w takim sensie, że strona z własnej inicjatywy wskazuje na istnienie przesłanek zawieszenia. Przedmiotem takie postępowanie niej jest jednak - jak to przyjął organ - rozpoznanie wniosku strony, lecz ocena czy istnieje przesłanka do zawieszenia. Dlatego nawet wadliwe sformułowanie wniosku lub błędne wskazanie podstawy do zawieszenia nie zwalnia organu od oceny czy istnieją przesłanki z art. 201 par 1 Ordynacji podatkowej. Ocena taka podlega kontroli w trybie zażalenia.

21.4.16

NSA. Utrata prawa do ryczałtu a możliwości powrotu do wcześniej wybranego sposobu opodatkowania

NSA. Utrata prawa do ryczałtu a możliwości powrotu do wcześniej wybranego sposobu opodatkowania
Oświadczenie o wyborze opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych na mocy art. 9a ust. 4 ustawy o PIT oznacza rezygnację z wcześniej wybranego na podstawie art. 9a ust. 2 tej ustawy opodatkowania na zasadach określonych w art. 30c tej ustawy i na mocy art. 22 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne prowadzi do opodatkowania dochodu na zasadach ogólnych, to jest - zgodnie z art. 4 ust. 1 pkt 8 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym - przy zastosowaniu zasady obliczania podatku, o której mowa w art. 26 i skali, o której mowa w art. 27 ustawy o PIT - orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.

pit

18.4.16

Zaliczenie nadpłaty na poczet zaległych zobowiązań podatkowych. Wyrok NSA

Zaliczenie nadpłaty na poczet zaległych zobowiązań podatkowych. Wyrok NSA
Tezy: Wyłącznie uprawnionym do decydowania o tym czy istnieje nadpłata, która może zostać zaliczona na poczet zaległych zobowiązań podatkowych jest organ podatkowy, a nie organ egzekucyjny w trybie rozpatrywania wniosku o umorzenie postępowania egzekucyjnego z uwagi na nieistnienie egzekwowanego obowiązku na podstawie art. 33 § 1 pkt 1 ustawy z 17 czerwca 1966 r. o postępowaniu egzekucyjnym w administracji (Dz. U. z 2012r. nr 1015 ze zm.).

15.4.16

Rozliczenie wydatków na zakup roweru

Rozliczenie wydatków na zakup roweru
To, jakie wydatki nie są uznane przez ustawodawcę za koszt uzyskania przychodu, jest enumeratywnie wymienione w art. 23 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz.U. z 2012 r., poz. 361, z późn. zm., dalej: ustawa o PIT) oraz w art. 16 ust. 1 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn. Dz.U. z 2014 r., poz. 851, z późn. zm., dalej: ustawa o CIT). W katalogu tym nie ma wydatków poniesionych na zakup roweru.

cit,pit

13.4.16

Leasing drogich samochodów osobowych. Metoda optymalizacji kosztów składek AC

Leasing drogich samochodów osobowych. Metoda optymalizacji kosztów składek AC
Stosownie do postanowień art. 23 ust. 1 pkt 47 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz.U. z 2012 r., poz. 361, z późn. zm., dalej: ustawa o PIT) nie uważa się za koszty uzyskania przychodów składek na ubezpieczenie samochodu osobowego w wysokości przekraczającej ich część ustaloną w takiej proporcji, w jakiej pozostaje równowartość 20 000 euro, przeliczona na złote według kursu sprzedaży walut obcych ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z dnia zawarcia umowy ubezpieczenia w wartości samochodu przyjętej dla celów ubezpieczenia.

pit

11.4.16

JPK: Ochrona danych wymaga doprecyzowania

JPK: Ochrona danych wymaga doprecyzowania

Zmiany wprowadzone ustawą z 10 września 2015 r. o zmianie ustawy – Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw (t.j. Dz.U. z 2015 r. poz. 1649 ze zm.) w zakresie przekazywania ksiąg podatkowych oraz dowodów księgowych na żądanie organów podatkowych w postaci elektronicznej, odpowiadającej określonej strukturze logicznej (dalej: jednolity plik kontrolny) już teraz budzą wiele wątpliwości i generują wiele pytań wśród przedsiębiorców. Na niecałe 3 miesiące przed wejściem w życie znowelizowanych przepisów wiele zagadnień wciąż jest niejasnych, a podmioty aktualizujące systemy księgowe dostrzegają niespójności techniczne wewnątrz struktur JPK. Dziś staramy się opisać niektóre obawy i wskazać, jak w praktyce nowe przepisy będą funkcjonować, a także jak na swoją korzyść mogą je wykorzystać podatnicy.

8.4.16

Przeznaczenie do sprzedaży detalicznej wyrobów energetycznych opodatkowanych zerową stawką akcyzy

Przeznaczenie do sprzedaży detalicznej wyrobów energetycznych opodatkowanych zerową stawką akcyzy
Od dnia 1 stycznia 2016 r. weszły w życie przepisy ustawy o podatku akcyzowym, zgodnie z którymi stawka akcyzy na wyroby energetyczne wymienione w załączniku nr 2 do ustawy, inne niż określone w art. 89 ust. 1 pkt 1-13, przeznaczone do celów innych niż opałowe, jako dodatki lub domieszki do paliw opałowych, do napędu silników spalinowych albo jako dodatki lub domieszki do paliw silnikowych, wynosi 0 zł, m.in. jeżeli wyroby te są przeznaczone do sprzedaży detalicznej w opakowaniach jednostkowych o pojemności do 5 litrów lub wadze do 5 kilogramów (art. 89 ust. 2 pkt 7 ustawy).

6.4.16

WSA. Stawka VAT na zabudowę kuchenną: Sądy swoje, a fiskus swoje

WSA. Stawka VAT na zabudowę kuchenną: Sądy swoje, a fiskus swoje
Z uzasadnienia: Obniżona stawka podatku od towarów i usług znajduje zastosowanie wtedy, gdy montaż komponentów meblowych następuje z wykorzystaniem elementów konstrukcyjnych obiektu budowlanego (lokalu). Przy czym, nie chodzi o jakiekolwiek wykorzystanie elementów konstrukcyjnych obiektu budowlanego (lokalu) przy wykonywaniu zabudowy meblowej, ale wyłącznie takie, które przez konstrukcyjne połączenie komponentów meblowych i elementów obiektu budowlanego (lokalu) stworzy trwałą zabudowę spełniającą jako całość określoną funkcję użytkową.

vat

4.4.16

Opodatkowanie wspólników spółki komandytowej

Opodatkowanie wspólników spółki komandytowej
Z uzasadnienia: Przychody spółki w całości podlegają podziałowi pomiędzy wspólników i są przez nich opodatkowanie. Wbrew jednak stanowisku organu nie oznacza to automatycznie, że wspólnicy "prowadzą działalność gospodarczą". Jedynie ich przychody uznaje się za pochodzące z działalności gospodarczej. Działalność ta jest jednak nadal prowadzona przez spółkę we własnym imieniu a nie przez wspólników.

1.4.16

NSA. Refundacja kosztów wymiany okien z funduszu remontowego bez PIT

NSA. Refundacja kosztów wymiany okien z funduszu remontowego bez PIT
Z uzasadnienia: Każdy właściciel lokalu ma obowiązek świadczenia na rzecz funduszu remontowego spółdzielni. Obowiązkiem spółdzielni jest z kolei utrzymywanie zasobów mieszkaniowych w należytym stanie i dokonywanie remontów, w tym wymiany stolarki okiennej. Właśnie realizacji tego celu służą wpłaty na tworzony przez spółdzielnie, stosownie do art. 6 ust. 3 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych fundusz remontowy. Częściowy zwrot wydatków poniesionych na wymianę okien nie jest przychodem, nie wykazuje bowiem cech przysporzenia majątkowego po stronie podatnika. Stanowi natomiast formę realizacji ciążącego na spółdzielniach mieszkaniowych obowiązku.

pit,zwrot