Rzetelnie liczymy dokumenty do księgowania:

księgujemy taniej niż wynika to z cennika

31.7.15

Rezygnacja ze zwolnienia z VAT a prawo do odliczenia podatku naliczonego

Rezygnacja ze zwolnienia z VAT a prawo do odliczenia podatku naliczonego
Podatnikom, którzy pomimo możliwości korzystania ze zwolnienia podmiotowego postanowili opodatkować VAT swoją sprzedaż, czyli zrezygnować z tego zwolnienia, ustawa daje możliwość odliczenia podatku naliczonego od niektórych, wcześniej dokonanych zakupów. Taka sytuacja będzie miała miejsce w ściśle określonych przypadkach, a odliczenie to będzie możliwe w odniesieniu do określonych składników majątkowych. Możliwość odliczenia podatku będzie także ograniczona terminami.

vat

29.7.15

WSA. Umowa najmu: Odstępne jako koszt podatkowy

WSA. Umowa najmu: Odstępne jako koszt podatkowy
Z uzasadnienia: Przy ocenie dopuszczalności kwalifikowania do kosztów uzyskania przychodów wydatków z tytułu kar umownych i odstępnego należy przykładać szczególne znaczenie do rozumienia terminów "zachowanie" i "zabezpieczenie" źródła przychodów. W szczególności, jeżeli jako zabezpieczenie źródła przychodów należy rozumieć koszty poniesione na ochronę istniejącego (podstawowego) źródła przychodów, w taki sposób, aby to źródło funkcjonowało w bezpieczny sposób, to ograniczenie strat finansowych w postaci rezygnacji z wydatku, pomimo poniesienia pewnych kosztów, służy właśnie temu celowi.

24.7.15

Błędny adres zameldowania w oświadczeniu nie musi skutkować sankcyjną stawką akcyzy

Błędny adres zameldowania w oświadczeniu nie musi skutkować sankcyjną stawką akcyzy
W ustawie o podatku akcyzowym odnaleźć możemy stawki preferencyjne dla niektórych wyrobów energetycznych. W takim wypadku sprzedawca musi dopełnić niezbędnych wymogów uprawniających go do zastosowania niższych stawek akcyzy. Warunkiem tym jest przede wszystkim uzyskanie przez sprzedawcę od nabywcy będącego osobą fizyczną oświadczenia, że nabywane wyroby są przeznaczone do celów opałowych lub będą sprzedane z przeznaczeniem do celów opałowych. Oświadczenie takie, aby można było je uznać za skuteczne, powinno zawierać szereg niezbędnych elementów określonych w przepisach ww. ustawy. W przeciwnym razie należy zastosować wyższą stawkę akcyzy.

22.7.15

WSA. Składki na ubezpieczenie od niezdolności do pracy a koszty podatkowe

WSA. Składki na ubezpieczenie od niezdolności do pracy a koszty podatkowe
Z uzasadnienia: To, że wypłata świadczenia ma zagwarantować ochronę i zabezpieczenie źródła przychodów w postaci: wypłaty środków na pokrycie kosztów działalności, powrotu do zdrowia podatnika, które jest niezbędne, aby działalność mogła być dalej prowadzona, jest jedynie deklaracją podatnika na przyszłość, nie związaną w żaden sposób z zapisami umowy ubezpieczenia. Odszkodowanie jest uzależnione od zdarzenia, jakie przytrafi się podatnikowi, a nie tego czy będzie jeszcze kiedyś pracował. Oczywiście nie jest wykluczone, że ten wydatek teoretycznie może się przyczynić do uzyskania przychodu w przyszłości, niemniej jednak faktycznie jest on obojętny dla uzyskiwania przychodu.

20.7.15

Podstawa stwierdzenia nieważności decyzji

Podstawa stwierdzenia nieważności decyzji
Tezy: Jakkolwiek podstawą stwierdzenia nieważności decyzji może być rażące naruszenie każdego przepisu prawa, w tym również przepisu postępowania, to wada wskazująca na nieważność musi jednak tkwić w samej decyzji, czyli być następstwem rażącego naruszenia prawa materialnego; w konsekwencji nie będzie zatem uzasadniać stwierdzenia nieważności naruszenie przepisów postępowania, nawet o charakterze rażącym, jeżeli sama treść decyzji odpowiada prawu (przepisom prawa materialnego).

17.7.15

Możliwość ubiegania się o niezrealizowane świadczenia z ubezpieczenia społecznego

Możliwość ubiegania się o niezrealizowane świadczenia z ubezpieczenia społecznego
W myśl art. 136 ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (tekst jedn. Dz.U. z 2015 r., poz. 748, dalej: ustawa emerytalna) w przypadku śmierci osoby, która zgłosiła wniosek o świadczenia określone ustawą, świadczenia należne jej do dnia śmierci wypłaca się małżonkowi, dzieciom, z którymi prowadziła wspólne gospodarstwo domowe, a w razie ich braku – małżonkowi i dzieciom, z którymi osoba ta nie prowadziła wspólnego gospodarstwa domowego, a w razie ich braku – innym członkom rodziny uprawnionym do renty rodzinnej lub na których utrzymaniu pozostawała ta osoba.

15.7.15

WSA. Zwrot wniesionego kapitału a przychód w CIT

WSA. Zwrot wniesionego kapitału a przychód w CIT
Z uzasadnienia: Czynność podziału między wspólników masy likwidacyjnej spółki w wyniku której następuje przeniesienie na wspólników prawa własności składników majątku likwidowanej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością nie jest odpłatnym zbyciem tego majątku i w konsekwencji nie powoduje powstania przychodu z tego tytułu, przewidzianego w art. 12 ust. 1 w związku z art. 14 ust. 1 ustawy o CIT.

cit,pit,zwrot

14.7.15

Ceny transferowe: Szykują się najsurowsze zmiany w Europie

Ceny transferowe: Szykują się najsurowsze zmiany w Europie

Dla podmiotów dużych (powyżej 10 mln euro obrotu) pojawią się nowe obowiązki. Wśród szczególnie uciążliwych można wymienić konieczność sporządzenia analizy danych rynkowych, które powinny uzasadniać stosowany w transakcjach grupowych poziom cen - mówi Wojciech Kosarzecki, doradcą podatkowym w Impel Business Solutions

WSA. Przedłużenie terminu zwrotu VAT przez organ podatkowy

WSA. Przedłużenie terminu zwrotu VAT przez organ podatkowy
Z uzasadnienia: Możliwość przedłużenia terminu zwrotu nadwyżki podatku naliczonego nad należnym w związku z potrzebą weryfikacji zasadności tego zwrotu m.in. w ramach kontroli podatkowej czy postępowania podatkowego została wprost wyrażona w art. 87 ust. 2 ustawy VAT. Przepis ten nie uzależnia możliwości wydłużenia terminu zwrotu VAT od wykazania przez organ, że zwrot ten był nienależny, ale od uznania, że konieczna jest weryfikacja (sprawdzenie) zasadności tego zwrotu. Nie zawiera natomiast konkretnych przesłanek nakazujących weryfikację zasadności zwrotu. Wystarczy więc powzięta przez organ wątpliwość co do jego zasadności, co w niniejszej sprawie związane było z wszczęciem postępowania wyjaśniającego przez właściwy organ kontroli skarbowej.

vat,zwrot

Stawka VAT na usługi budowlane. Betonowanie to nie dostawa betonu

Stawka VAT na usługi budowlane. Betonowanie to nie dostawa betonu
Z uzasadnienia: Trudno jest racjonalnie przyjąć, że klient zawierając umowy z podatnikiem chciałby uzyskać prawo do dysponowania nietrwałą substancją (mieszanką betonową) lub też był zainteresowany gruzem betonowym. Faktyczny cel działania podatnika był inny i sprowadzał się do zabetonowania konkretnej konstrukcji lub elementu obiektu klienta poprzez właściwe ułożenie mieszanki betonowej przy użyciu specjalistycznej pompy i wykwalifikowanego personelu. Zatem, czynności dokonywane przez podatnika mają charakter świadczenia usług, gdyż usługi towarzyszące dostawie betonu z uwagi na ich wagę zyskują charakter dominujący w stosunku do dostawy betonu, stanowiąc przez to dla odbiorców cel sam w sobie. Do ww. usług należy zastosować obniżoną stawkę VAT.

vat

Odszkodowanie nie jest kosztem wytworzenia środków trwałych w budowie

Odszkodowanie nie jest kosztem wytworzenia środków trwałych w budowie

W trakcie realizacji inwestycji trzeba było wykonać roboty dodatkowe, co spowodowało wydłużenie terminu realizacji robót budowlanych objętych zawartą umową. Dlatego wykonawca tych robót wystąpił do inwestora – jednostki budżetowej o odszkodowanie z tytułu poniesienia dodatkowych kosztów związanych z utrzymaniem placu budowy (najem ogrodzenia, najem kontenerów, najem dźwigu). W związku z tym w jednostce powstała wątpliwość, czy odszkodowanie to będzie mogło być zaliczone do kosztów wytworzenia środka trwałego. A także czy w związku z tym jego zapłata będzie mogła być sfinansowana z wydatków inwestycyjnych w ramach paragrafu 605.

Postępowanie podatkowe. Dowodów w sprawie nie można pomijać

Postępowanie podatkowe. Dowodów w sprawie nie można pomijać
Teza: Norma art. 188 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) sprzeciwia się temu, aby odmawiać żądaniu przeprowadzenia dowodu na okoliczności istotne dla wyniku sprawy z tego tylko względu, że organ już uznał, że „okoliczności mające znaczenie dla rozstrzygnięcia niniejszej sprawy zostały ustalone innymi dowodami zebranymi w toku postępowania", lecz w sposób sprzeczny z tezą, którą zamierza dowodzić strona postępowania.