Rzetelnie liczymy dokumenty do księgowania:

księgujemy taniej niż wynika to z cennika

25.5.15

Składki ZUS: Kurs prawa jazdy sfinansowany przez pracodawcę

Składki ZUS: Kurs prawa jazdy sfinansowany przez pracodawcę
Wartość sfinansowanego przez pracodawcę kursu prawa jazdy, który wpłynie na podniesienie kwalifikacji zawodowych pracowników niezbędnych do wykonywania nowopowierzonych obowiązków jest wyłączona z podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne pracowników. Wyłączenie, przewidziane w § 2 ust. 1 pkt 29 rozporządzenia w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe, będzie miało zastosowanie również do ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenie zdrowotne - wyjaśnił ZUS.

22.5.15

Diety podróżne dla pracowników a podatek dochodowy

Diety podróżne dla pracowników a podatek dochodowy
Tezy: Otrzymywane przez pracowników przebywających w podróży służbowej diety, w tym także należności powstałe przy zastosowaniu przesłanek obniżających wartość diety powodujące przyjęcie wartości ujemnej diety (tzw. dieta ujemna) mieszczą się w ramach ustawowego zwolnienia podatkowego, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 16 lit. a) u.p.d.o.f., i z tego względu nie mogą podlegać opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych jako związane ze stosunkiem pracy, czy też jako inne nieodpłatne świadczenie. W konsekwencji pracodawca w sytuacji wystąpienia ujemnej wartości diety nie będzie zobowiązany do odprowadzania zaliczek na podatek w związku z takimi należnościami.

20.5.15

Podatek od nieruchomości za myjnię bezdotykową

Podatek od nieruchomości za myjnię bezdotykową
Myjnia bezdotykowa jako zespół urządzeń technicznych zamontowanych w części budowlanej niezbędnej do ich funkcjonowania, tworzy wraz z tę częścią całość techniczno-użytkową, co przesądza kwalifikację jej do budowli na podstawie art. 1a ust. 1 pkt 2 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych w związku z art. 3 pkt 1 lit. b ustawy - Prawo budowlane, zgodnie z którym, ilekroć w ustawie jest mowa o obiekcie budowlanym - należy przez to rozumieć m.in. budowlę stanowiącą całość techniczno-użytkową wraz z instalacjami i urządzeniami - orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach.

15.5.15

Zakup nieruchomości z pieniędzy z prostytucji a opodatkowanie ukrytych dochodów

Zakup nieruchomości z pieniędzy z prostytucji a opodatkowanie ukrytych dochodów
Przychody z uprawiania nierządu mogą być traktowane jako dochody „wolne od opodatkowania”. Do dochodów z tego tytułu nie znajduje bowiem zastosowanie art. 20 ust. 3 ustawy o PIT, który to artykuł traktuje o przychodach nieznajdujących pokrycia w ujawnionych źródłach lub pochodzących ze źródeł nieujawnionych. Tym samym wydatkowanie środków uzyskanych z uprawiania własnego nierządu na zakup nieruchomości nie będzie skutkować zastosowaniem 75% stawki podatku.

13.5.15

Analiza porównywalności - narzędzie redukujące ryzyko podatkowe w zakresie cen transferowych

Analiza porównywalności - narzędzie redukujące ryzyko podatkowe w zakresie cen transferowych
Analiza porównywalności transakcji polega na analizie warunków ustalonych przez podmioty powiązane i porównaniu ich z warunkami, które ustaliłyby między sobą niezależne podmioty lub warunkami, które ustaliłby dany podmiot z podmiotem niezależnym w porównywalnych okolicznościach. Analiza porównawcza jest podstawowym narzędziem, zarówno dla podatników jak i władz skarbowych, stosowanym w celu zbadania czy ustalone warunki przez podmioty powiązane w zawieranych miedzy sobą transakcjach mają charakter „rynkowy” czyli nie odbiegają od tych, jakie w porównywalnej sytuacji ustaliłyby między sobą podmioty niepowiązane.

11.5.15

Zmiany w ustawie emerytalnej od 1 maja 2015 r.

Zmiany w ustawie emerytalnej od 1 maja 2015 r.
1 maja 2015 r. weszły w życie przepisy ustawy z dnia 5 marca 2015 r. o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz. U. z 2015 r., poz. 552), zwanej dalej ustawą zmieniającą. Ustawa zmieniająca wprowadziła następujące zmiany w zakresie ustalania (ponownego ustalania) kapitału początkowego oraz emerytury

8.5.15

WSA. Przedłużenie terminu zwrotu VAT przez organ podatkowy

WSA. Przedłużenie terminu zwrotu VAT przez organ podatkowy
Z uzasadnienia: Nie można uznać za prawidłowe stanowisko, że przepis art. 87 ust. 2 ustawy o VAT pozwala tylko na jednokrotne przedłużenie terminu zwrotu podatku. Jeżeli czynności sprawdzające, kontrola podatkowa lub postępowanie podatkowe zostały przedłużone w związku z weryfikacją zasadność zwrotu podatku VAT, to organ podatkowy jest uprawniony do wydania dodatkowego postanowienia o przedłużeniu samego zwrotu podatku do czasu zakończenia weryfikacji rozliczenia podatnika. Należy jednak zaznaczyć, że skuteczne przedłużenie terminu możliwe jest jedynie przed jego wyekspirowaniem. Próba przedłużenia terminu po jego upływie nie będzie skuteczna.

6.5.15

Doręczenie zastępcze decyzji. Pomoc domowa jest również domownikiem

Doręczenie zastępcze decyzji. Pomoc domowa jest również domownikiem
Jakkolwiek w dotychczasowym orzecznictwie zdaje się przeważać pogląd, że za domownika uznać można tylko osobę w jakiś sposób spokrewnioną lub spowinowaconą z adresatem oraz mieszkającą z nim pod wspólnym dachem, choć niekoniecznie prowadzącą wspólne gospodarstwo domowe, uzasadnione wydaje się odniesienie desygnatu tego pojęcia także do osób przebywających w mieszkaniu adresata za jego zgodą, niespokrewnionych z nim i niespowinowaconych, zatrudnionych do pomocy w prowadzeniu domu. Osoba zatrudniona do pomocy w prowadzeniu domu może być zatem uznana za domownika w rozumieniu art. 149 Ordynacji podatkowej - orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.

4.5.15

Prokuratura: Rozporządzenie ministra posłane do TK

Prokuratura: Rozporządzenie ministra posłane do TK

Od 14 stycznia w prokuraturze obowiązuje nowy regulamin (Dz.U. z 2014 r. poz. 1218 ze zm.). W założeniu miał on wprowadzić nowy ład i przygotować prokuraturę do procesu kontradyktoryjnego, który stanie się obowiązujący już w lipcu. Tyle że środowisko prokuratorów wysuwa wobec niego najcięższe zarzuty: przekroczenie delegacji ustawowej przez ministra sprawiedliwości, a w konsekwencji niekonstytucyjność nowych rozwiązań. Taką konkluzję zawiera wniosek Niezależnego Stowarzyszenia Prokuratorów ,,Ad Vocem” skierowany do Trybunału Konstytucyjnego.

1.5.15

Wydanie decyzji po dobrowolnych zeznaniach podatnika

Wydanie decyzji po dobrowolnych zeznaniach podatnika
Z uzasadnienia: Złożenie zeznania przez Skarżącego, w sytuacji braku obowiązku prawnego, jest oczywiście dopuszczalne i co więcej, co do zasady, przyczynia się do szybszego ustalenia wszystkich istotnych okoliczności mających wpływ na wysokość podatku, nie może jednak pociągać negatywnych, z punktu interesów podatnika, konsekwencji prawnych, a mianowicie powodować przedłużenie trwania kompetencji organu podatkowego do ustalenia wysokości zobowiązania poprzez doręczenie stosownej decyzji.