Rzetelnie liczymy dokumenty do księgowania:

księgujemy taniej niż wynika to z cennika

29.10.14

Udziały w spółce z o.o. a wspólność majątkowa małżonków i rozwód

Udziały w spółce z o.o. a wspólność majątkowa małżonków i rozwód
Z uzasadnienia: Wydatki (koszty) na nabycie udziału w jedynym udziale w spółce z o.o., które zostały poniesione w trakcie trwania wspólności, związane są z określonymi składnikami majątku - po rozwiązaniu małżeństwa przez rozwód oraz podziale majątku wspólnego (dorobkowego) mogą w całości zostać odliczone przez podatnika, któremu w trakcie podziału majątku wspólnego przypadł udział w udziale spółki, której majątek podlega likwidacji stając się przychodem współuprawnionych z tytułu tego udziału. Będzie to kwota wolna od podatku dochodowego stosownie do art. 21 ust 1 pkt 50a ustawy o PIT.

27.10.14

Protokół skrócony będzie miał taką samą treść jak pisemny

Protokół skrócony będzie miał taką samą treść jak pisemny

Regulacje określające m.in. transkrypcję e-protokołu oraz ogłaszanie i uzasadnianie wyroku, wówczas gdy taki protokół został sporządzony, ulegają dziś zmianie. Nowe zasady wprowadziła ustawa z 29 sierpnia 2014 r. o zmianie ustawy – Kodeks postępowania cywilnego oraz ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych (Dz.U. z 2014 r. poz. 1296).

24.10.14

Rozliczenie w VAT faktury korygującej WNT

Rozliczenie w VAT faktury korygującej WNT
Korektę wartości wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, podatnik powinien rozpoznać w okresie otrzymania od kontrahenta dokumentu korygującego (faktury korygującej bądź innego dokumentu wystawionego przez kontrahenta), bez względu na to, czy upłynął trzeci miesiąc od upływu miesiąca, w którym powstał obowiązek podatkowy z tytułu dokonanego wcześniej wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów przez Spółkę, czy też nie - wyjaśnił Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu w interpretacji indywidualnej z 2 października 2014 r., sygn. ILPP4/443-336/14-2/BA.

22.10.14

Pełnomocnictwo w sprawie o stwierdzenie nadpłaty

Pełnomocnictwo w sprawie o stwierdzenie nadpłaty
Wydanie na podstawie art. 76a § 1 Ordynacji podatkowej postanowienia o zaliczeniu nadpłaty na poczet zaległości podatkowej podatnika, będące konsekwencją toczącego się wobec niego postępowania podatkowego, stanowi jego immanentny element, a nie inicjuje odrębnego od niego postępowania. Ustanowienie pełnomocnika w postępowaniu podatkowym oznacza, że jest on uprawniony do reprezentowania strony (podatnika) we wszystkich czynnościach tego postępowania, co - stosownie do art. 145 § 2 O.p. - obejmuje również doręczenie postanowienia wydanego w trybie art. 76a O.p. - orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.

20.10.14

Umorzenie zaległości podatkowej zależy od urzędnika

Umorzenie zaległości podatkowej zależy od urzędnika
Z uzasadnienia: Pomimo tego, że interes podatnika przemawia za przyznaniem ulgi podatkowej w postaci umorzenia zaległości podatkowej, Dyrektor Izby Skarbowej pozostając w granicach uznania administracyjnego, wynikającego z art. 67a § 1 pkt 3 Ordynacji podatkowej mógł odmówić przyznania tej ulgi.

17.10.14

Podatek od usług: opłaty powinny być uiszczane tam gdzie są zasoby

Podatek od usług: opłaty powinny być uiszczane tam gdzie są zasoby

Jeśli zagraniczna firma korzysta z infrastruktury informatycznej umiejscowionej w naszym kraju i z naszych pracowników, to podatek od kupowanych przez nią usług powinien być rozliczony nad Wisłą – wynika z wczorajszego wyroku Trybunału Sprawiedliwości UE.

16.10.14

Podatki 2015: Stawki podatków i opłat lokalnych

Podatki 2015: Stawki podatków i opłat lokalnych
Od 1 stycznia 2015 r. będą obowiązywały nowe stawki maksymalne podatku od nieruchomości, podatku od środków transportowych oraz opłat lokalnych. Nowe stawki maksymalne zostały ogłoszone w obwieszczeniu ministra finansów z 27 sierpnia 2014 r. (M. P. z 2014 r., poz. 718) i wzrosną wobec 2014 roku o 0,4%, czyli o wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych w I półroczu 2014 r. w stosunku do I półrocza 2013 r.

14.10.14

Orzeczenia z krajów unijnych będą automatycznie wykonywane w Polsce

Orzeczenia z krajów unijnych będą automatycznie wykonywane w Polsce

Od 10 stycznia 2015 r. egzekwowanie orzeczeń wydanych w państwach członkowskich UE w sprawach cywilnych i handlowych, a także tych przewidujących ochronę przed naruszeniem integralności fizycznej lub psychicznej nie będzie już wymagało dodatkowego postępowania przed polskimi sądami o nadanie klauzuli wykonalności, tzw. exequatur.

10.10.14

Zaliczenie zwrotu VAT na poczet innego podatku

Zaliczenie zwrotu VAT na poczet innego podatku
Należy odróżnić prawo do zwrotu VAT wykazanego w deklaracji podatkowej od prawa do dysponowania rzeczonym zwrotem podatku przez podatnika. Jedynie w sytuacji uznania przez organ podatkowy zasadności wykazanego przez podatnika zwrotu VAT możliwe będzie zaliczenie go na poczet zaległych zobowiązań podatkowych podatnika. Zatem dopóki organ nie wyda postanowienia w sprawie zaliczenia nie można uznać, że zaległe zobowiązanie wygasło w całości, a podatnik nie ma zaległości podatkowych.

8.10.14

NSA: Małżonek ma prawo jednostronnie zrezygnować ze wspólnego PIT

NSA: Małżonek ma prawo jednostronnie zrezygnować ze wspólnego PIT
Prawo publiczne może ograniczyć oświadczenie woli lecz musi to czynić w sposób wyjątkowy i uzasadniony wyższymi celami. Swoboda oświadczenia woli co do wyjątkowego opodatkowania może być realizowana w różny sposób pod warunkiem nie przekroczenia terminu o którym jest mowa w art. 45 ust. 1 ustawy o PIT, tj. 30 kwietnia. W świetle tego przepisu dopuszczalna jest zmiana oświadczenia woli o wyborze łącznego bądź rozdzielnego opodatkowania małżonków w drodze skorygowania złożonego wcześniej zeznania podatkowego - orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.

6.10.14

Podatki 2015: Najważniejsze limity - rachunkowość, PIT, CIT i VAT

Podatki 2015: Najważniejsze limity - rachunkowość, PIT, CIT i VAT
Przełom września i października jest okresem, który ma istotne znaczenie dla praw i obowiązków przedsiębiorców. Z nim właśnie ustawodawca wiąże ustalenie pewnych limitów, które decydują o możliwościach i formach rozliczeń osób prowadzących działalność gospodarczą. Kurs euro wpływa na kilka ważnych spraw.

3.10.14

Odsetki od kredytu w rachunku firmowym jako koszt uzyskania przychodów

Odsetki od kredytu w rachunku firmowym jako koszt uzyskania przychodów
Problem zaliczania odsetek od limitu debetowego czy kredytu odnawialnego w rachunku firmowym dotyczy zwłaszcza przedsiębiorców będących osobami fizycznymi, którzy mogą swobodnie dysponować środkami pieniężnymi zgromadzonymi na rachunku firmowym i przeznaczać je zarówno na cele prywatne, jak i na cele związane z działalnością gospodarczą. Jeśli przedsiębiorcy ci korzystają z usług biura rachunkowego, powinni wyraźnie wskazać, jaka kwota opłat bankowych jest związana z prowadzoną działalnością gospodarczą, a jaka nie ma takiego charakteru. Konsekwencją zaniechania tego obowiązku jest zwykle to, że biuro rachunkowe ujmuje w kosztach uzyskania przychodów wszystkie opłaty bankowe, jakie zawiera wyciąg bankowy. Działanie takie może być obarczone ryzykiem, że organ podatkowy zakwestionuje wysokość tych kosztów i konieczne będzie dokonanie stosownych korekt.

1.10.14

NSA: Podatnik nie może odpowiadać za niedopatrzenia urzędu

NSA: Podatnik nie może odpowiadać za niedopatrzenia urzędu
Całość regulacji wynikającej z art. 121 § 1 i § 2 Ordynacji podatkowej należy rozumieć w ten sposób, że zasada informowania, w kontekście zasady zaufania do organów podatkowych, obliguje organy podatkowe do wyjaśnienia i uwzględnienia okoliczności korzystnych dla strony, w tym do skorzystania z ulgi podatkowej, jeżeli strona spełnia warunki materialnoprawne - orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.

Najem – podatek należny i naliczony

Najem – podatek należny i naliczony
Podatek należny Obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury Od 1 stycznia 2014 r. obowiązują nowe zasady rozpoznawania obowiązku podatkowego w VAT z tytułu świadczenia usług najmu. Zgodnie bowiem z art. 19a ust. 5 pkt 4 lit. b tiret trzecie ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn. Dz.U. z 2011 r., nr 177, poz. 1054, z późn. zm., dalej: ustawa o VAT) obowiązek podatkowy w odniesieniu do tych usług powstaje z chwilą wystawienia faktury. Wynajmujący powinien mieć tu więc na uwadze przepisy art. 106i ust. 3 pkt 4 ustawy o VAT, który stanowi, że fakturę za usługi najmu wystawia się nie później niż z upływem terminu płatności.