Rzetelnie liczymy dokumenty do księgowania:

księgujemy taniej niż wynika to z cennika

28.6.13

Nieaktualne zaświadczenie z zagranicy a zwrot VAT

Nieaktualne zaświadczenie z zagranicy a zwrot VAT
Z uzasadnienia: Złożenie przez podmiot składający wniosek o zwrot VAT nieaktualnego zaświadczenia powoduje, że wniosek taki cały czas jest obarczony brakiem formalnym. Brak któregokolwiek z dokumentów, o których mowa § 5 rozporządzenia w sprawie zwrotu podatku od towarów i usług niektórym podmiotom, jest brakiem formalnym wniosku, rodzącym po stronie organu podatkowego obowiązek wezwania wnioskodawcy do jego usunięcia w trybie art. 169 § 1 Ordynacji podatkowej. Nieuzupełnienie tego braku w terminie powoduje pozostawienie wniosku bez rozpatrzenia.

26.6.13

Zakończenie działalności a właściwość miejscowa urzędu skarbowego w VAT

Zakończenie działalności a właściwość miejscowa urzędu skarbowego w VAT
Właściwym miejscowo do wszczęcia postępowania wymiarowego w zakresie podatku od towarów i usług w stosunku do osoby fizycznej, która zmieniła miejsce zamieszkania po zakończeniu działalności gospodarczej prowadzonej na terenie objętym zakresem działania dwóch lub więcej urzędów skarbowych, jest organ podatkowy, który - stosownie do art. 3 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - jest organem właściwym ze względu na miejsce zamieszkania tej osoby w ostatnim dniu okresu rozliczeniowego, z upływem którego nastąpiło zakończenie przez nią działalności gospodarczej - orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.

24.6.13

Jak obniżyć kapitał w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością

Jak obniżyć kapitał w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością

Zgromadzenie wspólników może obniżyć kapitał zakładowy spółki z o.o. z różnych powodów, np. gdy jego dotychczasowa wartość staje się za wysoka w stosunku do skali biznesu albo spółka chce umorzyć udziały niektórych wspólników i w ten sposób zmienić skład osobowy. Inną przyczyną może być chęć przesunięcia części kapitału do funduszu zapasowego albo rezerwowego, by przeznaczyć je np. na wypłatę dywidendy dla udziałowców.

21.6.13

Odliczenie VAT przez oddział zagranicznej spółki

Odliczenie VAT przez oddział zagranicznej spółki
Z uzasadnienia: Nie można upatrywać zwrotu kwoty podatku naliczonego, o której mowa w art. 86 ust. 8 pkt 1 ustawy o VAT jedynie w odniesieniu do czynności opodatkowanych i to wykonywanych na terytorium kraju. Sytuację podatnika prowadzącego działalność gospodarczą poza terytorium Polski należy odnieść do szeroko rozumianej działalności gospodarczej, o której mowa w art. 9 Dyrektywy 2006/112 (także: art. 15 ust.1 i 2 ustawy o VAT). Wykładni przepisu art. 86 ust. 8 pkt 1 ustawy o VAT nie można dokonywać w takim rozumieniu, że trzeba wykazać związek podatku naliczonego z polskim podatkiem należnym.

19.6.13

Odpowiedzialność za uchybienie terminowi na złożenie wniosku o ogłoszenie upadłości

Odpowiedzialność za uchybienie terminowi na złożenie wniosku o ogłoszenie upadłości
Zgodnie z art. 21 ustawy z 28 lutego 2003 r. Prawo upadłościowe i naprawcze (dalej „p.u.n.”), „Dłużnik jest obowiązany, nie później niż w terminie dwóch tygodni od dnia, w którym wystąpiła podstawa do ogłoszenia upadłości, zgłosić w sądzie wniosek o ogłoszenie upadłości”. Obowiązek zgłoszenia wniosku o ogłoszenie upadłości ciąży przede wszystkim na dłużniku, który jest osobą fizyczną. W odniesieniu do osób prawnych i jednostek organizacyjnych niemających osobowości prawnej wspomniany obowiązek spoczywa na osobach, które mają prawo je reprezentować same lub łącznie z innymi osobami.

17.6.13

Rodzaj majątku przeznaczonego na cele mieszkaniowe nie wpływa na zwolnienie z PIT

Rodzaj majątku przeznaczonego na cele mieszkaniowe nie wpływa na zwolnienie z PIT

Podatniczka i jej mąż są małżeństwem od 2005 r. i mają wspólność majątkową. W 2011 r. żona nabyła do majątku osobistego spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego. W 2012 roku je sprzedała. Pod koniec tego samego roku kupiła – już wspólnie z mężem i do majątku wspólnego – kolejne spółdzielcze prawo własnościowe. Na zakup tego lokalu przeznaczyła całość kwoty uzyskanej ze sprzedaży mieszkania nabytego w 2011 r. Powstało pytanie, czy przysługuje jej zwolnienie z PIT.

14.6.13

Bogatsze sprawozdania z działalności firmy to korzyść dla jej właściciela

Bogatsze sprawozdania z działalności firmy to korzyść dla jej właściciela

Sprawozdanie z działalności powinno mówić o tym, w jaki sposób kierownictwo jednostki (np. zarząd) postrzega jej przyszłość. Przy tym podstawą powinny być dotychczasowe dokonania, analiza perspektyw rozwoju i planowane działania. Dlatego trzeba wskazać m.in. cele firmy i strategię ich osiągania, a także warunki jej realizacji oraz ryzyko i zagrożenia. Takie wytyczne pojawiły się w opublikowanym projekcie Krajowego Standardu Rachunkowości (KSR) nr 8 – Sprawozdanie z działalności. Komitet Standardów Rachunkowości działający przy ministrze finansów chce promować dobre praktyki w tworzeniu tego dokumentu (stosowanie standardów nie jest obowiązkowe).

12.6.13

Opodatkowanie tablic reklamowych podatkiem od nieruchomości

Opodatkowanie tablic reklamowych podatkiem od nieruchomości
Opodatkowanie tablic reklamowych przysparza tak gminnym organom podatkowym jak i podatnikom wielu problemów interpretacyjnych. Z pewnością z kategorii przedmiotów opodatkowania podatkiem od nieruchomości, tablice reklamowe należy zaliczyć do budowli. Zgodnie bowiem z treścią art. 1a ust. 1 pkt. 2 ustawy z 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (tekst jedn. z 2010 r. nr 95, poz. 613, z późn. zm.), budowlą jest obiekt budowlany w rozumieniu przepisów prawa budowlanego niebędący budynkiem lub obiektem małej architektury, a także urządzenie budowlane w rozumieniu przepisów prawa budowlanego związane z obiektem budowlanym, które zapewnia możliwość użytkowania obiektu zgodnie z jego przeznaczeniem.

10.6.13

Nieodpłatne ustanowienie służebności przesyłu a przychód w CIT

Nieodpłatne ustanowienie służebności przesyłu a przychód w CIT
Art. 12 ust. 1 pkt 2 i ust. 6 pkt 1-4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych wskazują na trafność tezy, że zawarcie przez strony nieodpłatnej umowy ustanowienia służebności przesyłu na podstawie art. 3051 Kodeksu cywilnego nie stanowi dla przedsiębiorstwa, na rzecz którego tę służebność ustanowiono nieodpłatnego lub częściowo odpłatnego otrzymania rzeczy lub praw, o których mowa w art. 12 ust. 1 pkt 2 ustawy o CIT - orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.

7.6.13

Odsetki od zaległości podatkowych w dół

Odsetki od zaległości podatkowych w dół
W związku z decyzją Rady Polityki Pieniężnej, która na posiedzeniu w dniach 4-5 czerwca br. postanowiła obniżyć stopy procentowe NBP o 0,25 pkt. proc., od jutra stopa kredytu lombardowego będzie wynosić 4,25% w skali rocznej. Oznacza to, zgodnie z art. 56 Ordynacji podatkowej, że stawka odsetek za zwłokę od zaległości podatkowych od 6 czerwca 2013 r. będzie wynosić 10,5% w skali rocznej (suma 200% stopy lombardowej i 2%), natomiast obniżona stawka odsetek za zwłokę od zaległości podatkowych - 7,88% (75% ww. stawki odsetek). Obniży się również, do 5,25%, stawka opłaty prolongacyjnej - stosownie z zapisami art. 57 Ordynacji.

5.6.13

Ulga w podatku od spadku jest pułapką prawną

Ulga w podatku od spadku jest pułapką prawną

Termin jednego miesiąca na poinformowanie urzędu skarbowego o nabyciu spadku jest terminem zbyt krótkim, aby wszyscy podatnicy mieli realną możliwość skorzystania ze zwolnienia z podatku. Tak uznał Trybunał Konstytucyjny, orzekając o niezgodności z ustawą zasadniczą art. 4a ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn (t.j. Dz.U. 2009 r. nr 93, poz. 768 z późn. zm.) obowiązującego w latach 2007–2008.

Składki ZUS: Ekwiwalent pieniężny za pranie odzieży roboczej

Składki ZUS: Ekwiwalent pieniężny za pranie odzieży roboczej
W podstawie wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe nie uwzględnia się ekwiwalentów pieniężnych za pranie odzieży roboczej przy założeniu, że są one wypłacane zgodnie z przepisami Kodeksu pracy, tj. w wysokości odzwierciedlającej koszty faktycznie poniesione przez pracownika. Bezpośrednim skutkiem ustalenia stałej kwoty wskazanego świadczenia jest jego nieekwiwalentność w stosunku do faktycznych kosztów prania odzieży roboczej poniesionych przez różnych pracowników - wyjaśnił ZUS.

Budynek mieszkalny w posiadaniu przedsiębiorcy a podatek od nieruchomości

Budynek mieszkalny w posiadaniu przedsiębiorcy a podatek od nieruchomości
Z uzasadnienia: Aby budynek mieszkalny mógł być opodatkowany stawką właściwą dla budynków związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej, musi być zajęty na prowadzenie działalności gospodarczej, a nie tylko znajdować się w posiadaniu przedsiębiorcy. To samo odnosi się do części budynku mieszkalnego zajętego na prowadzenie działalności gospodarczej. Oznacza to, że fakt znajdowania się budynku w posiadaniu przedsiębiorcy, nie jest wystarczający dla zakwalifikowania go jako związanego z prowadzeniem działalności gospodarczej.

Odsetki za nieterminową wypłatę wynagrodzeń pracowniczych

Odsetki za nieterminową wypłatę wynagrodzeń pracowniczych
Na pracodawcy spoczywa m.in. obowiązek wypłaty pracownikom wynagrodzeń. Wypłaty tej, zgodnie z art. 85 § 1 Kodeksu pracy (dalej: k.p.), dokonuje się co najmniej raz w miesiącu, w stałym i ustalonym z góry terminie. Dalej przepisy kodeksu stanowią, że wynagrodzenie za pracę płatne raz w miesiącu wypłaca się z dołu, niezwłocznie po ustaleniu jego pełnej wysokości, nie później jednak niż w ciągu pierwszych 10 dni następnego miesiąca kalendarzowego. Jeżeli zaś ustalony dzień wypłaty wynagrodzenia za pracę jest dniem wolnym od pracy, wynagrodzenie wypłaca się w dniu poprzedzającym. Wynagrodzenie wypłacane gotówką powinno być postawione do dyspozycji pracownika nie później niż w dniu ustalonym jako dzień wypłaty. Jeśli zaś wynagrodzenie jest przekazywane na rachunek bankowy pracownika, wówczas za dzień dokonania wypłaty uważa się dzień wpływu należności na ten rachunek.

3.6.13

Uchwała NSA: Podatek od dywidendy akcjonariusza spółki komandytowo-akcyjnej

Uchwała NSA: Podatek od dywidendy akcjonariusza spółki komandytowo-akcyjnej
Przychód (dochód) osoby fizycznej, będącej akcjonariuszem spółki komandytowo-akcyjnej, stosownie do art. 5b ust. 2 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych jest przychodem z pozarolniczej działalności gospodarczej. W świetle art. 44 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy osoba fizyczna, będąca akcjonariuszem ska, ma jako podatnik obowiązek odprowadzenia zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych dopiero w dacie powstania przychodu, którą w myśl art. 14 ust. 1i tej ustawy jest dzień wypłaty dywidendy - orzekł NSA.