Rzetelnie liczymy dokumenty do księgowania:

księgujemy taniej niż wynika to z cennika

31.8.12

Z jakich środków można sfinansować wyprawkę przedszkolną/szkolną dla dziecka pracownika

Z jakich środków można sfinansować wyprawkę przedszkolną/szkolną dla dziecka pracownika
Pracodawcy często oferują pomoc pracownikom-rodzicom znajdującym się w trudnej sytuacji materialnej przy zakupie rzeczy niezbędnych w przedszkolu czy szkole. Takie wsparcie może przybierać zarówno formę pieniężną, jak i rzeczową. U pracodawców tworzących zfśs pomoc w tym zakresie pochodzi najczęściej ze środków funduszu, a u pozostałych zatrudniających może zostać sfinansowana ze środków obrotowych.

30.8.12

Udzielenie licencji do fotografii przez podatnika VAT a obowiązek podatkowy

Udzielenie licencji do fotografii przez podatnika VAT a obowiązek podatkowy
Licencja to, – zgodnie z art. 41 ust. 2 ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (t.j. Dz.U. z 2006 r., Nr 90, poz. 631 ze zm.), umowa o korzystanie z utworu, która obejmuje pola eksploatacji wyraźnie w niej wymienione. Jeśli dana fotografia stanowi przejaw działalności twórczej o indywidualnym charakterze, wówczas jest utworem w rozumieniu prawa autorskiego i może być przedmiotem umowy licencyjnej.

28.8.12

Karta rabatowa nie stanowi przychodu w PIT

Karta rabatowa nie stanowi przychodu w PIT

Za przychody ze stosunku pracy uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, np. wynagrodzenia zasadnicze, różnego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalenty za niewykorzystany urlop. Określa to art. 12 ust. 1 ustawy o PIT (t.j. Dz.U. z 2012 r. poz. 361 z późn. zm.).

27.8.12

Ewidencja gruntów a podatek od nieruchomości

Ewidencja gruntów a podatek od nieruchomości
Organy podatkowe, co do zasady, są zobowiązane do uwzględnienia w postępowaniu podatkowym danych zawartych w ewidencji gruntów i nie są uprawione do weryfikowania klasyfikacji wskazanej w tej ewidencji. Jednakże w sytuacji, gdy podatnik wykaże, że wbrew wskazanym w stosownej procedurze administracyjnej przesłankom do zmiany klasyfikacji w ewidencji, tak aby była ona zgodna ze stanem rzeczywistym, organy ewidencyjne nie dokonały właściwej zmiany, organy podatkowe muszą taką okoliczność zweryfikować, aby podjąć swoje rozstrzygnięcie w oparciu o prawdę obiektywną.

24.8.12

Właściwa dokumentacja pomoże bezpiecznie rozliczyć koszty używanego mieszkania na potrzeby firmowe

Właściwa dokumentacja pomoże bezpiecznie rozliczyć koszty używanego mieszkania na potrzeby firmowe

Do zaliczenia wydatków do kosztów podatkowych prowadzonej działalności gospodarczej konieczne jest ich odpowiednie udokumentowanie. Ze względu na fakt, że w przypadku działalności wykonywanej w miejscu zamieszkania przedsiębiorcy, większość dokumentów dotyczy sumy wydatków - związanych zarówno z gospodarstwem domowym jak i firmą, konieczne jest sporządzenie dowodów wewnętrznych, pozwalających w sposób wiarygodny oddzielić jedne od drugich.

23.8.12

Objęcie certyfikatów w funduszu inwestycyjnym stanowi przychód w CIT

Objęcie certyfikatów w funduszu inwestycyjnym stanowi przychód w CIT

Otrzymanie certyfikatów inwestycyjnych w zamian za wniesione udziały do funduszu inwestycyjnego jest wynagrodzeniem i ma takie same skutki, jak otrzymanie pieniędzy. Tym samym wniesienie udziałów w spółce kapitałowej do funduszu zamkniętego w zamian za certyfikaty jest przychodem, który należy opodatkować. Tak uznał Naczelny Sąd Administracyjny, oddalając skargę kasacyjną spółki.

22.8.12

Dział spadku i zbycie nieruchomości – skutki w podatku dochodowym

Dział spadku i zbycie nieruchomości – skutki w podatku dochodowym
Przyjęcie tezy, iż spłata otrzymana z tytułu odpłatnego zbycia w drodze działu spadku nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych prowadziłoby do naruszenia art. 32 Konstytucji RP. Powyższe powodowałoby bowiem, że osoby dokonujące odpłatnego zbycia nieruchomości lub praw majątkowych w drodze np. sprzedaży, były traktowane odmiennie w zakresie skutków podatkowych aniżeli osoby dokonujące odpłatnego zbycia w drodze działu spadku, w zamian za spłatę pieniężną.

21.8.12

Wydruk faktury nie daje prawa do odliczenia VAT

Wydruk faktury nie daje prawa do odliczenia VAT

Spółka będzie otrzymywać pocztą elektroniczną w formacie PDF faktury VAT, które będą drukowane i przechowywane jak faktury papierowe. Spółka nie będzie traktowała dokumentu przesłanego za pośrednictwem poczty elektronicznej jako faktury elektronicznej. Zdaniem spółki będzie ona mogła odliczać VAT z takich faktur. Innego zdania był dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi.

20.8.12

Nakłady inwestycyjne na modernizację części wspólnych budynku

Nakłady inwestycyjne na modernizację części wspólnych budynku
Skoro udziały w częściach wspólnych budynku oraz udziały w gruncie są ściśle związane z lokalem, przez co stanowią części składowe lokalu będącego odrębną własnością, to ich wartość wraz z wartością lokalu stanowi zgodnie z art. 16g ust. 1 ustawy o p.d.o.p. wartość początkową środka trwałego. W takim przypadku po myśli art. 16g ust. 13 ustawy o p.d.o.p. nakłady inwestycyjne poniesione na modernizację części wspólnych (ocieplenie ścian), podnoszą według wielkości udziału wartość początkową środków trwałych w postaci wyodrębnionych lokali.

17.8.12

Jak obliczyć wynagrodzenie za nadgodziny pracownika wykonującego pracę w Polsce i za granicą

Jak obliczyć wynagrodzenie za nadgodziny pracownika wykonującego pracę w Polsce i za granicą
Nasza firma świadczy usługi na terenie Polski i Francji. Od 1 czerwca br. zatrudniamy na pełny etat (w podstawowym systemie czasu pracy) pracownika na stanowisku specjalisty ds. jakości. Ponieważ pracownik świadczy pracę na terytorium kraju oraz we Francji, zapisaliśmy mu w umowie 2 różne stawki wynagrodzenia w zależności od miejsca wykonywania pracy. Za realizowanie zadań służbowych na terenie kraju pracownikowi przysługuje miesięczne wynagrodzenie zasadnicze w wysokości 5782 zł brutto oraz stały dodatek funkcyjny 450 zł brutto, zaś za pracę świadczoną na terytorium Francji – wynagrodzenie zasadnicze w kwocie 1723 euro brutto. Wynagrodzenie za każdy miesiąc jest wypłacane 5. dnia następnego miesiąca, przy czym wynagrodzenie określone w euro jest wypłacane w złotych polskich. 14 czerwca br. pracownik, wykonując zadania służbowe we Francji, wypracował 3 nadgodziny, a 15 czerwca 4 nadgodziny. Ponadto po powrocie do Polski 21 czerwca przepracował jeszcze 4 godziny

16.8.12

Ubezpieczenie OC biur rachunkowych – podstawowe zasady i ewidencja składek

Ubezpieczenie OC biur rachunkowych – podstawowe zasady i ewidencja składek
Podmioty, zajmujące się usługowym prowadzeniem ksiąg rachunkowych, mają obowiązek zawarcia umowy ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej za szkody wyrządzone w związku z prowadzoną działalnością. Mówi o tym art. 76h ust. 1 ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (t.j. Dz.U. z 2009 r. nr 152, poz. 1223 z późn. zm.).

14.8.12

Wykluczenie wykonawcy z udziału w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego – nowe zasady

Wykluczenie wykonawcy z udziału w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego – nowe zasady
21 lipca 2012 r. weszła w życie ustawa z dnia 15 czerwca 2012 r. o skutkach powierzania wykonywania pracy cudzoziemcom przebywającym wbrew przepisom na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. poz. 769), która w art. 21 nowelizuje ustawę z dnia 29 stycznia 2004 r. Prawo zamówień publicznych (Dz. U. z 2010 r. Nr 113, poz. 759, z późn. zm.), dalej zwanej „ustawą Pzp” w zakresie rozszerzenia katalogu przesłanek z art. 24 ust. 1 Pzp, skutkujących wykluczeniem wykonawcy z udziału w postępowania o udzielenie zamówienia publicznego.

11.8.12

Prawo odkupu

Prawo odkupu
Prawo odkupu przysługuje sprzedawcy względem kupującego, a polega na możliwości nabycia z powrotem rzeczy od kupującego (Art. 593-595 Kodeksu cywilnego). Prawo odkupu dla swej skuteczności winno być zastrzeżone w umowie, z możliwością jego realizacji, nie dłużej jednak niż 5 lat licząc od daty ustanowienia tego prawa w umowie sprzedaży lub innym porozumieniu stron. Zastrzeżenie zakreślone na okres dłuższy ulega skróceniu do okresu 5-letniego. Po upływie tego terminu prawo odkupu wygasa. Prawo to ma charakter akcesoryjny, czyli nie może ono powstać bez zawarcia umowy głównej. Jeżeli nie było wcześniej zawartej umowy sprzedaży lub umowa ta została rozwiązana czy unieważniona, to również i prawo odkupu nie istnieje.

9.8.12

Sprzedaż wierzytelności własnych i PCC

Sprzedaż wierzytelności własnych i PCC
Jeżeli transakcja, której przedmiotem będzie sprzedaż wierzytelności własnych nie będzie stanowić dostawy towarów, ani odpłatnego świadczenia usług, w rozumieniu ustawy o VAT, to pozostanie ona poza zakresem opodatkowania podatkiem od towarów i usług i sprzedaż taka nie będzie korzystała ze zwolnienia, określonego w art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. W związku z tym, stosownie do postanowień art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a ww. ustawy, sprzedaż prawa majątkowego, jakim jest wierzytelność, będzie podlegać opodatkowaniu PCC. Tak wynika z interpretacji Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z dnia 20.06.2012 r. (sygn. IPTPB2/436-37/12-4/KK).

8.8.12

Ubezpieczenie w podróży: Sporty ekstremalne i sporty wysokiego ryzyka

Ubezpieczenie w podróży: Sporty ekstremalne i sporty wysokiego ryzyka
Z roku na rok wzrasta liczba osób, którym tradycyjna turystyka już nie wystarcza. Coraz częściej znudzeni biernym wypoczynkiem nad morzem, zmęczeni pracą i codziennością poszukujemy nowych wrażeń. Pragniemy spróbować czegoś nowego i ekscytującego, czasami wręcz niebezpiecznego. Szereg biur turystycznych ma już w swojej ofercie oprócz standardowej turystyki krajoznawczo-wypoczynkowej, również wyjazdy dla osób poszukujących większej dawki adrenaliny, podczas których uczestnicy mogą uprawiać różnego rodzaju sporty, również te ekstremalne lub związane z wysokim ryzykiem. Osoby decydujące się taki wyjazd, nie mogą zapomnieć o wykupieniu odpowiedniej tzn. poszerzonej polisy ubezpieczeniowej. Ponieważ z reguły w standardowej polisie uwzględnione jest tylko amatorskie uprawianie sportu, istotnym przy wyborze ubezpieczenia jest fakt, jak ubezpieczyciel traktuje uprawiany przez nas rodzaj aktywności oraz rozróżnienie terminu „sporty ekstremalne” oraz „sporty wysokiego ryzyka”.

7.8.12

Świadkowie w postępowaniu podatkowym: Prawo odmowy składania zeznań

Świadkowie w postępowaniu podatkowym: Prawo odmowy składania zeznań
Prawo odmowy zeznań, uregulowane w art. 196 § 1 Ordynacji podatkowej, należy odróżnić od przysługującego świadkowi prawa odmowy odpowiedzi na poszczególne pytania, uregulowanego w art. 196 § 2 O.p. Z prawa odmowy odpowiedzi na poszczególne pytania świadek może skorzystać w trakcie przesłuchania, na które został wezwany do osobistego stawiennictwa. Przepis art. 196 § 2 O.p. nie upoważnia jednak wezwanego świadka do odmowy zeznań lub do odmowy stawienia się w odpowiedzi na wezwanie, o którym mowa w art. 155 § 1 O.p., jak również do odmowy odpowiedzi na jakiekolwiek pytania, które mogłyby zostać sformułowane przez organ w trakcie przesłuchania świadka - orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.

6.8.12

Staż urlopowy: Nie tylko świadectwa pracy

Staż urlopowy: Nie tylko świadectwa pracy
Na podstawie art. 154 Kodeksu Pracy, wymiar urlopu pracownika jest uzależniony ściśle od okresów zatrudnienia. Kodeks Pracy nakazuje wliczanie do tych „urlopowych” okresów zatrudnienia również określony okres czasu z tytułu ukończenia szkoły (zawodowej, liceum, policealnej lub wyższej). Stąd też pracownicy, w celu wyliczenia stażu urlopowego, dołączają do swoich dokumentów świadectwa pracy oraz dyplomy z ukończonych szkół. Okazuje się, że jest wiele innych przypadków, poza wymienionymi w art. 154 i 155 K.p., które należy wliczać pracownikom do stażu urlopowego. Oto przegląd takich sytuacji, wraz z podstawą prawną.

3.8.12

Impreza integracyjna w firmie – skutki dla pracownika

Impreza integracyjna w firmie – skutki dla pracownika
Nieistotne jest, co i ile uczestnicy skonsumowali, gdyż koszty zakupu poszczególnych świadczeń ponoszone były niezależnie od tego czy uprawnione osoby z nich skorzystały w pełnym zakresie, czy też nie. O powstaniu przychodu ze stosunku pracy decyduje sam fakt nieodpłatnego uczestnictwa w imprezie integracyjnej. Stanowisko to potwierdził Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi w interpretacji z 17 lipca 2012 r. nr IPTPB1/415-254/12-4/ASZ.

Zwrot kosztów używania prywatnego samochodu na potrzeby pracodawcy nie zawsze będzie zwolniony z PIT

Zwrot kosztów używania prywatnego samochodu na potrzeby pracodawcy nie zawsze będzie zwolniony z PIT

Kwoty wypłacane pracownikom w związku z używaniem przez nich prywatnych samochodów stanowią przychód ze stosunku pracy. O ile nie ma wątpliwości co do możliwości skorzystania ze zwolnienia w przypadku niektórych grup zawodowych jak np. leśników, to sprawa nie jest już tak prosta, gdy samochód jest wykorzystywany przez innych pracowników na podstawie umowy cywilnoprawnej.

2.8.12

PIT od udziału pracownika w imprezie sportowej

PIT od udziału pracownika w imprezie sportowej
Z uzasadnienia: Wydatki poniesione przez spółkę w związku z uczestnictwem zespołu pracowników w branżowym turnieju piłki nożnej nie stanowią dla pracowników przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, gdyż nie można ich uznać za nieodpłatne świadczenia otrzymane przez pracowników. Świadczenie nieodpłatne bowiem to takie, które pracownik otrzymuje całkowicie pod tytułem darmym, co oznacza, że w zamian za to świadczenie nic nie świadczy ani też nie zobowiązuje się do przyszłych świadczeń.

1.8.12

Rezygnacja ze zwolnienia podmiotowego a możliwość odzyskania VAT

Rezygnacja ze zwolnienia podmiotowego a możliwość odzyskania VAT
W przypadku rezygnacji ze zwolnienia od podatku od towarów i usług, o którym mowa w art. 113 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, wyłącznym sposobem "odzyskania" podatku naliczonego z tytułu nabycia towarów zaliczonych do środków trwałych i posiadających nadal taki status, jest zastosowanie systemu korekty na podstawie art. 91 ust. 7a w związku z ust. 7, na zasadach określonych w ust. 2 zdanie pierwsze i drugie oraz ust. 3 tej ustawy. Przepisy art. 91 ust. 7a w związku z ust. 7 ww. ustawy stanowią lex specialis wobec postanowień dotyczących systemu odliczeń zawartych w art. 113 ust. 7 w związku z ust. 5 tej ustawy - orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.