Rzetelnie liczymy dokumenty do księgowania:

księgujemy taniej niż wynika to z cennika

31.10.11

Przeniesienie własności na zabezpieczenie wierzytelności: wystarczy data pewna

Przeniesienie własności na zabezpieczenie wierzytelności: wystarczy data pewna

Pierwszy prezes Sądu Najwyższego zwrócił się do Izby Cywilnej SN z następującym pytaniem prawnym: czy umowa przeniesienia własności rzeczy, wierzytelności lub innego prawa zawarta w celu zabezpieczenia wierzytelności, o której mowa w art. 84 ust. 2 ustawy z 28 lutego 2003 r. – Prawo upadłościowe i naprawcze (t.j. Dz.U. z 2009 r. nr 175, poz. 1361 ze zm.), jest skuteczna wobec masy upadłości, jeżeli uzyskała datę pewną w sposób określony w art. 81 par. 2 i 3 kodeksu cywilnego.

29.10.11

Dokumentacja podatkowa transakcji z podmiotami powiązanymi

Dokumentacja podatkowa transakcji z podmiotami powiązanymi
W polskim prawie podatkowym ogólną zasadą w zakresie transakcji między podmiotami powiązanymi jest założenie, że powinny one w rozliczeniach pomiędzy sobą ustalać ceny według cen rynkowych, czyli takich zasad, jakie przyjęłyby przedsiębiorstwa niezależne. Podmioty powiązane mogą wykorzystywać swoje związki do tzw. transferowania zysków. Może objawiać się to ustalaniem ceny niższej niż rynkowa albo wyższej niż rynkowa, dzięki czemu jeden z uczestników transakcji wykazuje sztuczną "stratę”, a drugi sztuczny „zysk”.

25.10.11

Termin wypłaty wynagrodzenia

Termin wypłaty wynagrodzenia
Kodeks pracy nakłada obowiązek dokonywania wypłaty wynagrodzenia co najmniej raz w miesiącu, w stałym i z góry określonym terminie (art. 85 § 1 k. p.). Dodatkowe składniki wynagrodzenia za pracę, przysługujące za okresy dłuższe niż miesiąc, wypłaca się w terminach określonych w przepisach je ustanawiających. Pracodawca wypłaca wynagrodzenie miesięczne z dołu, niezwłocznie po ustaleniu jego pełnej wysokości, nie później niż w ciągu pierwszych 10 dni następnego miesiąca.

22.10.11

Zwrot przez TBS zwaloryzowanej kwoty partycypacji a przychód w PIT

Zwrot przez TBS zwaloryzowanej kwoty partycypacji a przychód w PIT
Kwota partycypacji nie jest prawem na podstawie, którego osobie uprawnionej przysługują korzyści majątkowe. Stanowi ona warunek zawarcia przez osobę fizyczną z towarzystwem budownictwa społecznego umowy najmu. Zakończenie umowy najmu powoduje zwrot wspomnianej kwoty lecz z uwagi na szczególny sposób wyliczenia jej wartości - powinna odpowiadać kwocie stanowiącej odsetek aktualnej wartości odtworzeniowej lokalu równy udziałowi wniesionej przez najemcę kwoty partycypacji w kosztach budowy lokalu - to kwota ta może być wyższa od kwoty wpłacanej. Powstałą różnicę z uwagi na brak możliwości kwalifikacji do źródeł przychodu wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1-8 ustawy o PIT należy zakwalifikować jako przychód z innych źródeł.

18.10.11

Sprzedaż inwestycji w obcym środku trwałym a VAT

Sprzedaż inwestycji w obcym środku trwałym a VAT
W przypadku, gdy wydzierżawiający decyduje się po zakończeniu dzierżawy na zatrzymanie ulepszeń w zamian za zapłatę byłemu dzierżawcy za pozostawione ulepszenia przedmiotu dzierżawy, a ulepszenia takie mieszczą się w definicji towaru w rozumieniu art. 2 pkt 6 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - z czym niewątpliwie mamy do czynienia w przypadku budynku - dochodzi do dostawy towaru w świetle art. 7 ust. 1 ww. ustawy, która jest czynnością opodatkowaną podatkiem VAT ze względu na art. 5 ust. 1 pkt 1, gdyż zwrot przez wydzierżawiającego na rzecz dzierżawcy wartości nakładów poczynionych w związku z wybudowaniem budynku uznać należy za spełnienie przesłanki "odpłatności" dostawy.

11.10.11

Małżonek bez meldunku też może skorzystać z ulgi

Małżonek bez meldunku też może skorzystać z ulgi
W związku ze zgłaszanymi wątpliwościami dotyczącymi stosowania przepisów art. 21 ust. 1 pkt 126 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307, z późn. zm. - w brzmieniu obowiązującym w latach 2007 - 2008), tj. zwolnienia od podatku dochodowego, przychodów uzyskanych z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a-c ustawy, uwzględniając orzecznictwo sądów administracyjnych, w celu zapewnienia jednolitego stosowania prawa podatkowego przez organy podatkowe oraz organy kontroli skarbowej, na podstawie art. 14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60, z późn. zm.), uprzejmie wyjaśniam.

7.10.11

Przelew z konta walutowego przeliczamy według kursu NBP

Przelew z konta walutowego przeliczamy według kursu NBP
Z uzasadnienia NSA: "Faktycznie zastosowany kurs waluty" to taki kurs, który był w istocie, rzeczywiście, naprawdę zastosowany. Cechy "faktycznego zastosowania" kursu nie można odnieść do sytuacji, gdy w istocie nie dochodzi do operacji przewalutowania w następstwie sprzedaży lub zakupu określonej waluty, ponieważ w takiej sytuacji nie następuje rzeczywiste wyrażenie w określonej walucie wartości pieniężnej wyrażonej pierwotnie w innej walucie. Zatem, wykładnia przyjęta w zaskarżonym wyroku, za którą opowiedział się również sąd kasacyjny, daje jasne i precyzyjne kryterium uwzględniania kursu faktycznego przy ustalaniu różnic kursowych - jest nim faktyczny obrót walutą, tj. zbycie lub nabycie waluty.

4.10.11