Rzetelnie liczymy dokumenty do księgowania:

księgujemy taniej niż wynika to z cennika

30.9.11

Zawiadomienie o likwidacji działalności jest również rezygnacją z uproszczonych zaliczek

Zawiadomienie o likwidacji działalności jest również rezygnacją z uproszczonych zaliczek
Przepis art. 44 ust. 6c pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie dotyczy sytuacji, gdy mamy do czynienia z brakiem tożsamości podmiotowej w prowadzeniu działalności gospodarczej. Obowiązek stosowania uproszczonej formy wpłacania zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych przez cały rok podatkowy, nie może mieć miejsca w przypadku, gdy osoba fizyczna zlikwidowała działalność gospodarczą prowadzoną w formie spółki jawnej, a następnie rozpoczęła prowadzenie działalności gospodarczej w innej formie organizacyjnej, tj. w ramach spółki cywilnej - orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku.

27.9.11

Protokół z kontroli może być dowodem istnienia faktur

Protokół z kontroli może być dowodem istnienia faktur
Faktyczny brak faktur VAT, utraconych w związku z pożarem, w przypadku gdy ich istnienie zostało potwierdzone przez pracowników uprawnionego organu - nie pozbawiło podatnika możliwości skorzystania z obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług, za dany okres rozliczeniowy - orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku.

23.9.11

Sztuczna inteligencja na rynku budowlanym

Sztuczna inteligencja na rynku budowlanym
Firma Sopro Polska, producent chemii budowlanej, jako pierwszy w branży wprowadził na swoją stronę internetową innowacyjny pomysł: "aiboot" - czyli nową odmianę awatara dysponującego sztuczną inteligencją. Aiboot posiada rzetelną wiedzę o produkcie, doskonały kontakt z internautą i stanowi alternatywę dla tradycyjnej formy reklamy internetowej oraz klasycznego instruktażu. aiboot to program komputerowy, który prowadzi rozmowy z użytkownikiem internetu, wykorzystując metody i techniki sztucznej inteligencji, wizualizację postaci i syntezę mowy. Odpowiada na pytania internauty oraz udziela mu informacji ogólnych, technicznych i specjalistycznych na temat produktu lub konkretnego systemu. Informacje, jakie aiboot posiada w swojej bazie wiedzy, pochodzą bezpośrednio od producenta oraz z eksperckich blogów i forów internetowych. aiboot pokazuje także zdjęcia, wykresy, tabele, grafikę, oraz filmy. aiboot jest skonstruowany jako "wirtualny doradca"

20.9.11

Zawieszona działalność także wyklucza wspólne rozliczenie

Zawieszona działalność także wyklucza wspólne rozliczenie
Sam wybór opodatkowania dochodów podatkiem liniowym oraz nie złożenie innych oświadczeń, tj. dotyczących likwidacji działalności gospodarczej lub zmiany formy opodatkowania, wyklucza możliwość wspólnego rozliczenia małżonków. Zatem, podatnik liniowy, który ma zawieszoną działalność nie może skorzystać z możliwości wspólnego opodatkowania małżonków za lata, w których ma zawieszoną działalność gospodarczą, gdyż jest osobą do której nadal mają zastosowanie art. 30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Fakt podlegania regulacjom zawartym w tym przepisie ma bowiem decydujące znaczenie dla braku możliwości skorzystania ze wspólnego opodatkowania małżonków.

16.9.11

WSA: Nie trzeba posiadać potwierdzania odbioru korekt

WSA: Nie trzeba posiadać potwierdzania odbioru korekt
Z uzasadnienia: Przepis art. 29 ust 4a ustawy o podatku od towarów i usług jest sprzeczny z prawem wspólnotowym. Warunek posiadania potwierdzenia odbioru faktury korygującej przez nabywcę, od którego uzależniona jest możliwość obniżenia podstawy opodatkowania (a w konsekwencji obniżenie podatku należnego) stanowi bowiem środek krajowy naruszający w nadmiernym stopniu cele i treść Dyrektywy 112. Brak jego spełnienia powoduje obciążenie ciężarem VAT - podatnika, w oderwaniu od jego rzeczywistej sytuacji podatkowej, naruszając nie tylko podstawowe zasady VAT takie jak: proporcjonalność VAT, neutralność VAT i opodatkowanie konsumpcji wyrażone w art. 1, a także art. 73 i 90 Dyrektywy.

13.9.11

Jak rozliczać koszty zaniechanych inwestycji

Jak rozliczać koszty zaniechanych inwestycji
Z art. 15 ust. 4f ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych wynika, że koszty zaniechanych inwestycji są potrącane w dacie zbycia inwestycji lub ich likwidacji. Pojęcie „likwidacja”, użyte w art. 15 ust. 4f powinno być rozumiane szeroko i odnosić się powinno przede wszystkim do zamiaru podatnika dokonania określonych czynności mających na celu definitywne zakończenie danego procesu inwestycyjnego, co nie oznacza, że ma być rozumiane jako fizyczna likwidacja danej inwestycji – orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie.

10.9.11

Przyczyny dokonania korekty faktury mają wpływ na jej rozliczenie

Przyczyny dokonania korekty faktury mają wpływ na jej rozliczenie
Jeżeli przyczyna korekty istniała już w momencie wystawienia faktury pierwotnej (np. popełniono błąd), wówczas korekta powinna być dokonana wstecz (tj. ujęta w rozliczeniu za okres, w którym w wyniku błędu zaniżony został podatek należny). Jeżeli natomiast przyczyna korekty powstała w terminie późniejszym (np. następuje uzgodniona zmiana ceny), korekta in plus powinna zostać ujęta na bieżąco, tj. w rozliczeniu za okres, w którym powstała przyczyna korekty (ponieważ faktura pierwotna była wystawiona poprawnie i w przeszłości nie doszło do zaniżenia podatku należnego) - orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Kielcach.