Rzetelnie liczymy dokumenty do księgowania:

księgujemy taniej niż wynika to z cennika

27.9.10

Wartość samochodu ma wpływ na amortyzację

Wartość samochodu ma wpływ na amortyzację

Podatki dochodowe - Nie uważa się za koszty uzyskania przychodów odpisów amortyzacyjnych z tytułu zużycia samochodu osobowego w części ustalonej od wartości auta przewyższającej równowartość 20 tys. euro przeliczonych na złote.

24.9.10

Premia pieniężna nie stanowi wynagrodzenia za usługę

Premia pieniężna nie stanowi wynagrodzenia za usługę
Osiągnięcie przez nabywcę towarów w określonej umownie wielkości obrotów (zakupów) z danym sprzedawcą nie stanowi usługi. Tym samym wypłacana nabywcy towarów premia (bonus) za uzyskanie tego pułapu obrotów nie stanowi odpłatności (wynagrodzenia za świadczenie usług) - orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.

23.9.10

Zakup wierzytelności przeterminowanych jest zwolniony z VAT

Zakup wierzytelności przeterminowanych jest zwolniony z VAT
Usługi finansowe co do zasady są zwolnione od podatku VAT zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT, chyba że stanowią ściąganie długów i factoring. Usługa nabycia na własne ryzyko wierzytelności przeterminowanych od właściciela pierwotnego jest usługą pośrednictwa finansowego, zwolnioną od podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 ustawy o VAT – orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu.

21.9.10

Lepsza ochrona klientów biur podróży

Lepsza ochrona klientów biur podróży
17 września weszła w życie nowelizacja ustawy o usługach turystycznych. Wprowadza ona m.in. nowe zasady składania reklamacji, większą ochronę konsumentów na wypadek niewypłacalności organizatora, a także kary dla nieuczciwych pilotów wycieczek. Jednym z powodów wprowadzenia nowych rozwiązań był niewystarczająco skuteczny system zabezpieczeń finansowych na rzecz klientów. W Polsce działa blisko 3,1 tys. organizatorów turystyki i pośredników turystycznych.

20.9.10

Czy pracownik, który otrzymał nienależne wynagrodzenie, jest zobowiązany do jego zwrotu

Czy pracownik, który otrzymał nienależne wynagrodzenie, jest zobowiązany do jego zwrotu
Pracownik, który nie przyczynił się w żaden sposób do wypłaty nienależnego wynagrodzenia za pracę, co do zasady nie musi liczyć się z obowiązkiem zwrotu tego typu płatności ze stosunku pracy. Bez znaczenia jest też fakt późniejszego poinformowania przez pracodawcę o nienależnej wypłacie (wyrok Sądu Najwyższego z 8 czerwca 2010 r., I PK 31/10).

17.9.10

Prawidłowe udokumentowanie WDT

Prawidłowe udokumentowanie WDT
Do udokumentowania wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów nie jest konieczne posiadanie przez podatnika wszystkich dokumentów wskazanych w art. 42 ust. 3 ustawy o VAT, a wystarczające jest posiadanie niektórych z nich, o ile potwierdzają one fakt dokonania dostawy do innego państwa członkowskiego – orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku.

15.9.10

45-procentowe dopłaty do kolektorów idą lepiej niż przypuszczano

45-procentowe dopłaty do kolektorów idą lepiej niż przypuszczano
Dobra wiadomość dla rodzin, które zamierzają zakupić i zainstalować kolektory słoneczne na własnych budynkach. Od sierpnia wszystkie banki, które podjęły współpracę z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, w całej Polsce oferują już kredyty na ten cel z 45% dopłatą. Wystarczy zapoznać się z ofertą tych banków i wybrać optymalne dla siebie rozwiązanie.

Nie wszystkie należności na poczet przyszłych usług są zaliczkami

Nie wszystkie należności na poczet przyszłych usług są zaliczkami
Art. 12 ust. 4 pkt 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych nie jest przepisem szczególnym w stosunku do art. 12 ust. 3a tej ustawy, ponieważ odmienny jest przedmiot regulacji każdego z tych przepisów - pierwszy z nich określa rodzaj przysporzeń nie zaliczanych do przychodów podatkowych, a drugi określa datę powstania przychodu. Skoro pobranych wpłat lub należności zarachowanych na poczet dostaw towarów i usług, które zostaną wykonane w następnych okresach sprawozdawczych, do przychodów nie zalicza się (art. 12 ust. 4 pkt 1 u.p.d.o.p.), wykluczone jest określenie daty powstania przychodu na podstawie daty wystawienia faktury dokumentującej wpłatę lub daty uregulowania należności, podlegających takiemu zarachowaniu (art. 12 ust. 3a u.p.d.o.p.).

9.9.10

Ujawnienie środka trwałego w ewidencji nie zmienia zasad jego wyceny

Ujawnienie środka trwałego w ewidencji nie zmienia zasad jego wyceny
Pytanie podatnika: Czy w związku z ujawnieniem środków trwałych, Spółka ma prawo wprowadzić je do ewidencji środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych, tj. dokonać ich ujawnienia zgodnie z art. 16d ust. 2 ustawy o pdop, przy czym wartością początkową dla celów amortyzacji będzie wartość rynkowa ujawnionych środków trwałych (rozpoznana przez Spółkę jako przychód podatkowy), a następnie zaliczać odpisy amortyzacyjne od tych środków trwałych do kosztów uzyskania przychodów od miesiąca następującego po miesiącu, w którym środki te zostały wprowadzone do ewidencji?

7.9.10

Błąd urzędnika a możliwość odwołania się od decyzji ustalającej podatek

Błąd urzędnika a możliwość odwołania się od decyzji ustalającej podatek
Z uzasadnienia: Zgodnie z art. 8 ust 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn wartość nabytych rzeczy i praw majątkowych przyjmuje się w wysokości określonej przez nabywcę, jeżeli odpowiada ona wartości rynkowej tych rzeczy i praw. Zatem wartość podana w zeznaniu SD-3 nie ma charakteru bezwzględnie wiążącego i podlega weryfikacji organu pod kątem jej poprawności i rzetelności. Organ zatem ocenia czy rzeczywiście podana przez podatników cena jest poprawna, tj. czy odpowiada wartości rynkowej. Jeżeli w wyniku tej analizy zakwestionuje tą wartość, wszczęta zostaje stosowna procedura z art. 8 ust 4 cyt ustawy mająca na celu ustalenie wartości rynkowej. Tym bardziej obowiązkiem organu jest ustalenie prawidłowej wartości rzeczy i praw majątkowych nabywanych w drodze spadku jeżeli wartość tą podważają sami podatnicy.